30 серпня - Україна Incognita

30 серпня

1704. За Нарвським договором Польща вступила в Північну війну на боці Росії проти Швеції. 

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

До початку 1700 року переважна територія Балтійського моря належала Швеції: все узбережжя Фінської затоки, сучасна Прибалтика, частина південного узбережжя Балтійського моря. Кожна з країн Північного союзу мала свої мотиви для входження у війну зі Швецією. Для Росії вихід до Балтійського моря у цей період був найважливішим зовнішньополітичним і економічним завданням. У 1617 році Росія була вимушена поступитися Швеції територією від Івангорода до Ладозького озера і, тим самим, повністю позбулася балтійського узбережжя. 

1739. Російські війська захопили турецьку фортецю Хотин. 

Хотинська фортеця (Буковина)

Фото з сайту sumno.com

Після російсько-турецької війни 1806-1812 рр. Хотин увійшов до складу Росії і став повітовим центром Бессарабської губернії. Відступаючи, турки майже повністю знищили Хотин. У 1826 році місту був наданий герб: в золотому полі срібна тривежова цитадель, супроводжена вгорі срібним рівнораменним хрестиком над двома схрещеними шаблями. На передній вежі півмісяць на держаку, а на держаках обидвох крайніх веж - застромлені бунчуки. 

1873. Австрійська полярна експедиція на чолі з К. Вайпрехтом та Ю. Пайєром відкрила новий архіпелаг, який назвали Землею Франца Йосифа.

Мис Тегетхофф на острові Галля

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1883. Народився Дмитро Донцов, літературний критик, публіцист, політичний діяч, фундатор теорії інтегрального націоналізму. 

Фото з сайту ukrlife.org

Основи теорії інтегрального націоналізму: на чолі України має бути верховний правитель, в країні повинна діяти єдина партія - ОУН, велика роль відводилась церкві. Інтегральний націоналізм є всеєвропейським феноменом. Під інтегральний націоналізм потрапляє і ідеологічна платформа ОУН та ідеї Донцова, хоч властиво термін «інтегральний націоналізм» вони майже не використовували. Також інколи термін «інтегральний націоналізм» замінюють одним словом «інтегралізм».

Інтегральний націоналізм зародився у Франції наприкінці 19 - початку 20 ст. і відповідно до викликів часу поставив націоналізм на новий рівень, у тому числі політичний. Для ідеологів інтегрального націоналізму цей термін теж став не випадковим. З одного боку в широкому розумінні «інтегралізм» вказував на всеохоплення націоналізму, а з іншого (у більш вузькому значенні) — на той соціальний устрій, до встановлення якого прагнули інтегральні націоналісти.

1919. Українські війська вибили більшовиків з Житомира і визволили Київ

Солдати Української Народної Республіки слухають кобзаря Антона Митяя

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1920. У Празі утворено Українську військову організацію на чолі з Євгеном Коновальцем. 

Євген Михайлович Коновалець - засновник Української Військової Організації (УВО)

Фото з сайту nazarbo.blogspot.com

УВО постала з метою продовжувати збройну боротьбу за державність. У ній брали участь військовики різних політичних партій, а створенню її сприяла міжнародна і внутрішньо-українська ситуація: в Україні тривала партизанська боротьба, справа Східної Галичини ще не була вирішена в міжнародній політиці, і хоч два українські уряди (УНР і ЗУНР) діяли не скоординовано. Тоді спонтанно поставали конспіративні гуртки молоді в самій країні і за кордоном під різними назвами («Молода Україна», «Комітет Української Молоді», «Воля» тощо), які згодом зникли або увійшли до УВО. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар