30 липня - Україна Incognita

30 липня

1511. Народився Джорджо Вазарі, італійський архітектор, історик мистецтва.

Портрет із сайту  artinvestment.ru

У 1562 він заснував Академію малюнка. Головна його будівля – ансамбль Уффіци у Флоренції. Вазарі є автором фресок у палаццо Веккьо у Флоренції і Залі Реджо у Ватикані. Стиль живопису і архітектури майстра можна назвати маньєристичних, сформувався під впливом Мікеланджело.

1729. Засновано Балтімор – найбільше місто штату Меріленд.

Фото з сайту  usembassykyivukr.files.wordpress.com

1863. Народився Генрі Форд, засновник корпорації «Форд Мотор».

У 15 років Генрі Форд залишив заняття в школі й вночі пішки, нікому нічого не сказавши, пішов у Детройт. На заводі, куди він влаштувався, робили вагони для конки. Форду досить було тільки доторкнутися до зламаного механізму, щоб зрозуміти, у чому несправність. Пізніше Генрі влаштувався на суднобудівний завод братів Флауер, а ночами він підробляв лагодженням годинників. У 1903 році була зареєстрована «Форд Мотор Компані». Генрі став головним керуючим. Будучи механіком-самоучкою, Форд охоче наймав таких же самородків на завод. Він говорив: «Фахівці такі розумні й досвідчені, що в точності знають, чому не можна щось зробити, вони скрізь бачать межі й перешкоди. Якби я хотів знищити конкурентів, то надав би їм полчища фахівців». Автомобільний король так і не навчився читати креслення: інженери просто робили для боса дерев’яний макет і віддавали йому на розсуд.

1895. У Львові відкрили музей Наукового Товариства імені Тараса Шевченка.

Фото з сайту  infoukes.com

Наукове товариство ім. Тараса Шевченка – науково-культурна громадська організація, що довгі роки виконувала функції всеукраїнської академії наук. Засноване у Львові в грудні 1873 року (спершу - як Літературно-наукове товариство ім. Тараса Шевченка) завдяки спільним зусиллям української інтелігенції з Наддніпрянської України та Галичини у відповідь на репресії, яким піддавалось українське друковане слово в Російській імперії. Фінансовою основою для створення стали двадцять тисяч австрійських крон, які пожертвувала Єлизаветою Милорадович. Період найбільшого розвитку НТШ розпочався в 1894 році з переїздом до Львова Михайла Грушевського. У 1894 він очолив історично-філософську секцію, а з 1897 був обраний головою НТШ. Михайло Грушевський повністю відповідав за видавничу діяльність товариства. За час його головування було видано близько 800 томів наукових праць, зокрема, 112 томів «Записок НТШ».

1898. Помер Отто фон Бісмарк, перший канцлер Німецької Імперії.

Портрет із сайту  100dorog.ru

«День» про Отто фон Бісмарка 

Питання зовнішньої політики в діяльності Бісмарка були пріоритетними. Він будував відносини з іншими державами виходячи із ситуації, що виникла після поразки Франції в ході франко-прусської війни 1870 – 1871 років. Вся зовнішньополітична діяльність Бісмарка призвела до того, що Німеччина при ньому стала одним із лідерів міжнародної політики. З посиленням її військової та економічної потужності інтереси Німеччини стали поширюватися і на Африку, де вона захопила багато колоній. Через це Бісмарку довелося увійти в суперечності з Англією, і для забезпечення безпеки країни в 1887 році був укладений «страхувальний договір» між Росією і Німеччиною. Згідно з угодою обидві країни зобов’язалися підтримувати взаємний нейтралітет у разі нападу третьої держави. Цим договором Бісмарк забезпечив також і безпеку східних кордонів Німеччини, якщо раптом Франція побажає взяти реванш за втрату Ельзасу та Лотарингії.

1898. Народився Генрі Мур, англійський скульптор.

У творчості Мура простежується тенденція, спрямована на освоєння «відкритої форми». Його метою була передача взаємодії пластичної маси і простору.

Фото з сайту  krugosvet.ru

У 1948 році на венеціанській виставці Бієнале він отримав міжнародну премію, а в 1953 – таку ж премію на Бієнале у Сан-Паулу. Серед його творів – скульптурні композиції для будівлі редакції журналу «Таймс» у Лондоні, для будівлі ЮНЕСКО в Парижі, банку Ламберт в Брюсселі і Лінкольн-центру в Нью-Йорку.

Фото з сайту  the-village.ru

Фото з сайту  fineartblog.ru

1920. Створено Українську військову організацію під проводом Євгена Коновальця.

Фото з сайту  radical.bizhat.com

Євген Коновалець – перший провідник УВО

Українська військова організація з’явилася з метою продовжувати збройну боротьбу за державність. Створенню УВО сприяла міжнародна і внутрішньо-політична ситуація: в Україні тривала партизанська боротьба, справа Східної Галичини ще не була вирішена в міжнародній політиці, і хоч два українські уряди (УНР і ЗУНР) діяли не скоординовано, це підносило настрій і творило надії на майбутнє. Тоді спонтанно поставали конспіративні гуртки молоді в самій країні і за кордоном під різними назвами («Молода Україна», «Комітет Української Молоді», «Воля» тощо), які згодом зникли або увійшли до УВО.

1925. Народився Антуан Дюамель, французький кінокомпозитор.

Фото з сайту  tvrage.com

Антуан Дюамель написав музику більше, ніж до 90 кінофільмів.

1956. На американських доларах з’явився девіз «In God We Trust».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар