30 червня - Україна Incognita

30 червня

1470. Народився Карл VIII, король Франції.

Карл народився в Амбуазе у Франції, ставши єдиним сином короля Людовика XI і його другої дружини Шарлоти Савойської. Карл вступив на трон 30 серпня 1483 у віці 13 років. Поки молодий король не досяг повноліття, країною правила регентша – рідна сестра Карла Ганна де Боже.

1860. Вийшло перше число офіційної газети Ватикану «Оссерваторе Романо».

Ілюстрація з сайту  vatican.va

Щоденна газета, тираж якої складає 70 тис. примірників (за іншими даними – 40 тис.). Висвітлює релігійне життя католиків Італії та інших країн. Має кілька закордонних представництв.

1876. Сербія та Чорногорія оголосили війну Туреччині.

1894. Відкрито знаменитий лондонський Тауерський міст.

Фото з сайту  inspired.com.ua

Лондонський Тауер Брідж є одним із найбільш знаменитих та визначних пам’яток міста. Свою назву він отримав від фортеці Тауер, що розташована на північному березі Темзи. Міст незвичайний тим, що одна його половина підвісна, а інша – розвідна. Будівництво почалося з того, що у воді втопили дві величезні опори. Висота кожної з них становила 65 метрів, а загальна вага – понад 140 тисяч тонн. Всі інші конструкції, згодом, прибудовувалися вже до них.

1905. Альберт Ейнштейн у статті «Про електродинаміці рухомих тіл» виклав основи Спеціальної теорії відносності.

Фото з сайту  writeandread.me

1907. Народився Роман Шухевич, головний командир УПА, генерал-хорунжий, голова Секретаріату УГВР.

Фото з сайту  crimea.ua

У 1929 році Роман Шухевич один із перших вступив до ОУН. Довгий час займав пост бойового референта Крайової Екзекутиви ОУН. У 1943 році Шухевич зайняв посаду Головного Командира УПА під псевдонімм Тарас Чупринка. В травні 1943 року рішенням Проводу ОУН він став Головою Бюро Проводу ОУН. У липні 1944 року Великий Збір Української Головної Визвольної Ради обрав Романа Шухевича (під псевдонімом Лозовський) Головою Генерального Секретаріату УГВР. Керував національно-визвольною боротьбою УПА, широкого підпілля ОУН та мільйонних мас українського народу проти німецько-гітлерівських та московсько-більшовицьких окупантів. 5 березня 1950 року Роман Шухевич загинув у бою із московськими загарбниками в Білогорщі біля Львова

1911. Народився Чеслав Мілош, польський поет, прозаїк, перекладач, есеїст, літературознавець.

Фото з сайту  livejournal.com

Лауреат Нобелівської премії з літератури 1980 року. У 1960 році на запрошення університетів Каліфорнії письменник перебрався у США, де отримав посаду професора відділення слов’янських мов і літератур в університеті Берклі (Каліфорнія). Через десять років після приїзду він прийняв американське громадянство. Окрім багатьох поетичних збірок («Король Попелі та інші вірші», «Місто без імені», «Там, де сходить і заходить сонце» та ін.), Мілош займався перекладами із польської та на польську мову творів Шекспіра, Мільтона, Бодлера та Еліота, писав численні есе, літературознавчі роботи і публіцистику. Популярність здобуло і ґрунтовне наукове дослідження «Історія польської літератури 1969 року. Після соціально-політичних змін у Польщі у 90-х pp. Мілош повернувся на батьківщину та мешкав у Кракові.

1936. Надруковано перший тираж роману Маргарет Мітчелл «Віднесені вітром».

Ілюстрація з сайту  wordpress.com

1941. У будинку «Просвіти» у Львові було проголошено Акт відновлення Української Держави й створено уряд під проводом Ярослава Стецька.

Фото з сайту  zakarpattya.net.ua

Коли радянська влада покинула Львів, до нього вступили похідні групи ОУН, метою яких було встановити українську владу у всіх містах України. На башті Князівської гори було встановлено національний прапор. Ті львів’яни, які не були в той час на площі Ринок, дізналися про подію з Львівської радіостанції.Трохи згодом був організований верховний державний орган – Українська Національна Рада, яку очолив колишній голова уряду ЗУНР Кость Левицький.

1947. У Мюнхені почало роботу українське Наукове товариство імені Тараса Шевченка.

1960. Бельгійське Конго стає незалежною державою Республіка Конго

1995. Помер Назарій Яремчук, співак, народний артист України.

Фото з сайту  blogspot.com

Назарій Яремчук народився в селі Рівня, Вижницького району Чернівецької області. Вперше на сцені місцевого будинку культури майбутній співак з’явився у 1968 році. Його відразу помітив композитор та керівник ансамблю «Смерічка» Левко Дутковський і запросив його в колектив. Гурт «Смерічка» гастролював майже по всьому світу. У 1987 році Назарій Яремчук отримав звання народного артиста України.

2005. Помер Анатолій Базилевич, український художник, народний художник України.

Фото з сайту  ex.ua

Ілюстрації «Енеїди», зроблені Анатолієм Базилевичем розкрили образи українських козаків так яскраво, що всі наступні видання поеми ілюстрував лише він. Художник змальовував персонажів творів Тараса Шевченка, Івана Нечуя-Левицького, Григорія Квітки-Основ’яненка, Степана Руданського, Миколи Гоголя. Він також ілюстрував українські народні казки.

Титульна сторінка «Енеїди» І. Котляревського, видання 1989 року. Ілюстрація Анатолія Базилевича

Ілюстрація з сайту  narod.ru

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар