3 вересня - Україна Incognita

3 вересня

1189. Річард Левине Серце коронований на англійський престол як Річард I.

1658. Помер Олівер Кромвель, британський державний діяч, лорд-протектор Англії, Ірландії та Шотландії (1653-1658 рр.).

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Кромвель - військовий керівник громадянської війни в Англії, прибічник парламентаризму, один з організаторів армії парламенту Англії в боротьбі з королівською армією під час Громадянської війни.

1783. Підписано Версальський мирний договір. Великобританія визнала незалежність США.

1804. Народився Михайло Максимович, український історик, перший ректор університету Св.Володимира. 

Михайло Олександрович Максимович

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

В історичних творах Максимович був прихильником панівного тоді романтизму та ідеї народності. Він обстоював генетичний зв'язок між княжою та козацько-гетьманською добами в історії України, яким він присвятив багато розвідок, статей, критичних заміток про джерела, літературу тощо. У статті «О мнимом запустении Украины» (1857 р.) та «Письмах» до М.Погодіна, Максимович довів безпідставність його гіпотези про «великоруське» населення Київщини за княжої доби. Численні праці Максимовича з історії княжої України, Києва та його пам'яток (зокрема, «Очерк Киева», 1847; «Письма о Киеве к М.Погодину», 1871 та ін.), з історії козаччини, гетьманщини й гайдамаччини (розвідки про гетьмана П.Сагайдачного, «История письма о казаках приднепровских», 1863—1865), «Письма о Б.Хмельницком», 1859, «Бубновская сотня», 1848—1849, про Гайдамаччину й Коліївщину тощо, мали особливе значення для дальшого розвитку української історіографії. В 1840 і 1841 у Києві та в 1850 у Москві видав історичний альманах "Киевлянин".

1838. У Києві відкрито Інститут шляхетних дівчат. 

Київ. Будівля Інституту шляхетних дівчат. 1838 - 1842 рр.

Ілюстрація з сайту hvylya.org

До Інституту приймали дівчат шляхетного походження, а згодом  - і дочок почесних громадян та купців 1-ї гільдії. Повний курс навчання в Інституту шляхетних дівчат тривав 6, а з підготовчим класом - 7 років. Викладачами інституту були переважно професори Київського університету. А в 1934 р. тут розмістився Наркомат внутрішніх справ (НКВД) УРСР: у його підвалах було закатовано тисячі безневинних жертв. У період ІІ Світової частину споруди було підірвано, Реконструйовано будинок у 1950-х роках.

1875. Народився Фердинанд Порше, австрійський автоконструктор.

1886. У Женеві почався 1-й конгрес I Інтернаціоналу. 

Володимир Ілліч Ульянов у Президіумі І Інтернаціоналу

Фото з сайту www.rusrevolution.info

Його створення та діяльність нерозривно пов'язана з Карлом Марксом та Фрідріхом Енґельсом, котрі піддали різкій критиці реформістські погляди — прудонізм, лассаліанство, бакунізм. Перший Інтернаціонал зіграв визначну роль в розповсюдженні ідей марксизму, у поєднанні наукового соціалізму з робітничим рухом, в організації робітничих партій в деяких країнах. Діяльність Першого Інтернаціоналу припинилась після розколу в 1876 р.

1915. В армії Австро-Угорщини сформовано полк українських січових стрільців.

Прапор УСС

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Кадри УСС вийшли з українських парамілітарних організацій Галичини, що діяли перед першою світовою війною (т-ва «Українські Січові Стрільці», створеного Кирилом Трильовським в березні 1913 у Львові при Українському Січовому Союзі, 1914 р. — вже 94 таких товариств у Галичині), а також «Січей», товариств «Сокіл» і Пласт. На заклик Головної Української Ради відгукнулося 28 000 добровольців, але на збірку УСС у Стрию наприкінці серпня — на початку вересня 1914 зійшлося тільки 10 000, бо деякі повіти Галичини були вже захоплені російською армією. З них австрійська влада вибрала тільки 2 500 стрільців (на це вплинули й перешкоди з боку поляків), яких поділено на 10 сотен по 250 стрільців, що згодом вирушили на вистрій до Закарпатської України.

1939. Великобританія, Франція, Індія, Австралія та Нова Зеландія оголосили війну Німеччині.

1941. У Дніпропетровську розпочав роботу Південний крайовий провід ОУН, під керівництвом Святослава Вовка. 

В.Кук очолив Провід ОУН на південно-східних українських землях

Фото з сайту kampot.org.ua

На той час німцями вже було заарештоване у Львові Державне Правління на чолі з прем’єр-міністром Ярославом Стецьком, перебував під арештом у концтаборі Степан Бандера і багато інших провідних діячів ОУН-Р. Акт 30 червня 1941 року про відновлення Української Держави якраз став тим “лакмусовим папірцем”, що дозволив остаточно з’ясувати наміри німців щодо майбутнього України. Перебіг тих подій дозволить Я. Стецькові через 25 років резюмувати: “Суттєве і останеться назавжди: Німеччина виповіла нам, а не ми їй, війну…”17 липня 1941 року декретом Гітлера Галичина перейшла під юрисдикцію “генерал-губернаторства” (тобто приєднувалася до окупованої Польщі). У серпні того ж року на східних українських землях було створено “райхскомісаріят Україна” на чолі з намісником Е. Кохом. Частину півдня, разом із Одесою, німці віддали Румунії, а Закарпаття залишилося під окупацією угорців. Таким чином, вся Україна була покраяна між різними окупантами – не йшлося навіть про химерну автономію. Призначений після арешту Бандери провідником ОУН-Р Микола Лебедь, виконуючи наказ проводу, видає 12 липня 1941 року інструкцію про перехід ОУН на підпільний стан. Але допоки в прифронтовій зоні цивільна німецька адміністрація та СД не встигли перебрати владу у військових комендантів, доти українські націоналісти могли так чи інакше опановувати всі ланки леґального суспільного життя, не афішуючи своєї належности до ОУН (або до іншої політичної організації). В. Косик зазначає: “Окуповані території Сходу було поділено на дві основні зони: військова зона, що сама поділялася на три зони – зони боїв, зона воюючої армії, зона військ (тилова) – і зона політичної адміністрації… Коли фронт і зона бойових дій достатньо віддалялись, зона тилу передавалася цивільній адміністрації”. Саме в цей відтинок часу – між боями на ближніх територіях і вступом німецьких комісарів – діяли націоналісти, встановлюючи органи управління.

1953. Микиту Хрущова обрано першим секретарем ЦК КПРС.

1971. Проголошено незалежність Катару. 

Офіційний прапор Держави Катар

Ілюстрація з сайту www.albdoo.com

1973. У Києві відкрито пам'ятник Лесі Українці. 

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач)

Ілюстрація з сайту www.ukrlit.vn.ua

1984. У  Великобританії доктор Алік Джеффріз винайшов, що послідовність підстав в ДНК є індивідуальною особливістю кожної людини. 

Структура частини подвійної спіралі ДНК

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Ця властивість ДНК, відома як "генетичні відбитки", стала використовуватися при встановленні родинних відносин і в криміналістиці.

1993. У Масандрі (Крим) президенти Росії та України Борис Єльцин і Леонід Кравчук підписали протокол про урегулюванню конфлікту навколо Чорноморського флоту.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар