3 серпня - Україна Incognita

3 серпня

1492. Христофор Колумб відплив на кораблі «Санта Марія» з Іспанії шукати морський шлях до Індії.

Крім «Санти Марії» у плавання вирушили ще два кораблі. Екіпаж кораблів складався здебільшого з засуджених злочинців. Разом на них працювало 90 матросів. Першим відкритим Колумбом островом був Гуанахані з групи Багамських островів. Мореплавець дав йому назву Сан-Сальвадор (Святий Спаситель). Острів був заселеним. Місцеві жителі, побачивши європейців, відступили углиб острова, але згодом, помітивши, що білі прибульці не намагаються їх переслідувати, наблизились до іспанців і з захопленням їх роздивлялись. Колумб назвав туземців індійцями. Ця назва увійшла в обіг ще до встановлення істинного характеру відкриття і пізніше поширилася на всіх аборигенів Нового Світу.

1795. Заснована Паризька консерваторія.

Ілюстрація з сайту  arhiv.orthodoxy.org.ua

Співдиректорами консерваторії стали Франсуа Госсек, Етьєн Меюль і Луїджі Керубіні. У перший рік до цього музичного закладу набрали 350 студентів. Згодом у ньому відкрилися відділення танцю і драматичного мистецтва. У 1822-му році консерваторію очолив Керубіні. Під його керівництвом навчальна програма закладу набула рис, які з часом стали притаманні консерваторській освіті у всьому світі. Із стін Паризької консерваторії вийшло чимало видатних музикантів і композиторів.

1803. Народився Пакстон Джозеф, англійський архітектор, творець Кришталевого палацу у Лондоні.

Проектування Кришталевого палацу стало для Пекстона головною справою життя. Він розпочав роботу над палацом, коли дізнався, що Виставковий комітет відкинув усі 233 проекти, представлені на конкурс у квітні 1850 року. Перший начерк він зробив 11 червня 1850 після відвідин місця майбутнього будівництва. До 24 червня були готові креслення для будівельної компанії.

Фото з сайту  foretime.ru

Кришталевий палац у Лондоні

Кришталевий палац у Лондоні став першим прикладом застосування збірних конструкцій в будівництві. Він був споруджений для першої Всесвітньої промислової виставки 1851 року.

1811. Народився Еліша Отіс, винахідник ліфта.

Портрет із сайту  investors.com

20 вересня 1853 року можна вважати офіційною датою народження «безпечного ліфта Отіса». Цікаво, що він ніколи не використав креслярську дошку, не робив малюнків, не креслив проекти і не виготовляв модель дослідного зразка. Плани його ліфтів і інших винаходів (лісопильного токарного верстата, гальмівного механізму для залізниці, парового плуга, підйомного моста і духовки, що обертається, для випічки хліба) були ілюстровані виключно в тій мірі, як того вимагала подача заяви в Патентне бюро.

1819. Народився Григорій Ґалаґан, український громадський діяч.

Портрет із сайту  litopys.net

Галаган був членом заснованої в Києві в 1859 році суспільної організації української інтелігенції «Громада». З 1873 до 1875 був головою Південно-західного відділу Російського географічного товариства, очолив, перебуваючи в цьому відділі, одноденний перепис населення 2 березня 1874 року, який відбувся в Києві. На знак протесту проти Емського указу 18 травня 1876 року, що забороняв видання і розповсюдження літератури та театральних спектаклів українською мовою, Галаган вийшов зі складу цієї організації. З 1883 року він став членом державної ради з департаменту законів.

1833. Народився Омелян Огоновський, український учений-філолог і громадський діяч, багаторічний голова «Просвіти».

Портрет із сайту  wikimedia.org

Омелян Огоновський укладав граматики, читанки, писав і видавав для читачів «Просвіти» та шкіл дохідливі книжки. З-поміж найпопулярніших його видань того часу були «Оповіданє о житю святих мучеників Бориса і Гліба», «Хрестоматія староруська для висших кляс гимназіяльних: текст з поясненнями, додатком граматичним і словарцем»; «Маркіян Шашкевич: про єго житє і письма», «Траматика руського язика для шкіл середніх» (Львів, 1889. 288 с.). Вченому-літературознавцю належить ряд розвідок та окремих книг про Тараса Шевченка – «Життє Тараса Шевченка: читанка для селян і міщан». Про двотомне видання «Кобзаря» Омеляном Огоновським Іван Франко писав: «Нема ніякого сумніву, що се видання має свою ціну особливо для галичан, де від часу неповного і надто вже безграмотного Сушкевичівського видання не було жодного повного видання Шевченка».

1960. У Києві відкрили музей-квартиру актриси Марії Заньковецької.

Фото з сайту  touristguide.lviv.ua

1987. Помер Іван Миколайчук, визначний український актор, сценарист, режисер.

Фото з сайту  novoselica-rda.cv.ua

На професійному рахунку Івана Миколайчука 34 ролі в кіно, 9 сценаріїв та 2 режисерські роботи. В кіно дебутював ще студентом, в курсовій режисерській роботі Леоніда Осики «Двоє».

Фото з сайту  ivasyuk.org.ua

Ролі молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та Івана Палійчука у «Тінях забутих предків» одразу принесли Миколайчукові загальне визнання. Особливо кінострічка «Тіні забутих предків», яка здобула близько десяти радянських та зарубіжних призів та нагород, й була визнана однією з двадцяти найкращих картин світу.

1994. В Одесі відбувся І Міжнародний австрійсько-український музичний діалог-симпозіум, в якому взяли участь композитори, виконавці та провідні музикознавці обох країн.

2015. Помер видатний дослідник Голодомору Роберт Конквест

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар