3 липня - Україна Incognita

3 липня

964. Київський князь Святослав переміг військо Хазарського каганату.

Портрет із сайту  blogspot.com

Битва відбулася в низов’ях Волги, на підступах до столиці каганату Ітілю. Руси йшли туди на човнах, а руська і союзна печенізька кіннота – вздовж берега Волги. Літописець просто говорить про перемогу князя Святослава: «Переміг хазар». Після цієї перемоги Святослав повів своє військо вздовж берега Хвалинського моря на південь, до древньої столиці Хозарії міста Семендера.

1423. Народився Людовік XI, король Франції.

Портрет із сайту  selfire.com

Король Франції з роду Валуа, що правив в 1461-1483 рр. Коли Помер батько Людовіка ХІ, новий король став подорожувати країною, зненацька зненацька напрямок маршрут, щоб застати всіх непідготовленими і отримати точні уявлення про характери людей і стан речей. Бідно одягнений, Людовік ХІ їздив майже без усякої звиті, ходив по вулицях міст поодинці та спілкувався з людьми усіх станів. Людовік ХІ вважається одним із найвидатніших королів Франції.

1608. Французький дослідник Самуель де Шамплейн заснував канадське місто Квебек.

Квебек – столиця канадської франкомовної провінції Квебек і головна міська агломерація на сході провінції. У місті розташований Квебекський парламент і основний урядовий апарат провінції, хоча місто значно менше Монреаля. З 2001 року Квебек є одним із найбільш економічно процвітаючих міст Канади після Калгарі, Едмонтона, і Саскатун. У місті зареєстровано найнижчий рівень безробіття в країні.

1700. Підписано Константинопольський мирний договір, який став підсумком Азовських походів Петра І.

Портрет із сайту  kucherenko-song-lord.kiev.ua

Укладенню договору передувала тривала дипломатична боротьба, ускладнена підтримкою західноєвропейськими дипломатами територіальних вимог Туреччини, тоді як зобов’язання Росії перед Саксонією і Данією вступити у Північну війну змушували її піти на поступки задля скорішого досягнення миру та нейтралізації Туреччини. Відповідно до угоди за Росією залишався Азов із прилеглими територіями та побудовані нею фортеці Таганрог, Павловськ і Міус. Туреччина отримувала частину подніпровських земель, зобов’язавшись зруйнувати там усі укріплення. Прикордонна смуга мала бути демілітаризованою.

1841. Англійський астроном Джон Адамс оголосив про те, що відрив планету Нептун.

Восьма планета нашої системи, якщо рахувати від сонця – Нептун – одержала своє ім’я від римського бога морів. Відстань від Нептуна до Сонця - 4,5 млрд. км. Доба на планеті Нептун триває 16 годин, а навколо Сонця ця планета обертається за 165 земних років. Нептун, як і більшість планет – гігантів складається в основному з водню. Іноді астрономи спостерігають в атмосфері Нептуна загадкові перетворення, які то з'являються, то знову зникають. Вчені пояснюють це бурями, що відбуваються на планеті. У Нептуна є свої плями, наприклад Велика Темна Пляма – гігантський шторм більш ніж земля, оточений білими хмарами.

1863. Закінчилася битва під Геттісбургом.

Ілюстрація з сайту  wikimedia.org

Битва відбувалась з 1 по 3 липня у Геттісбургзі та його околицях. Це була найбільш кровопролитна битва Громадянська війни в США. Війська США під командування Джорджа Міда відбили атаки Конфедеративних Штатів Америки і змусили їх відступити за річку Потомак.

1875. Помер Жорж Бізе, французький композитор, диригент і піаніст.

Портрет із сайту  lichnosti.net

Французький композитор у 1857 році закінчив Паризьку консерваторію. Його опера «Кармен» (за новелою П. Мериме) – одна з вершин французького оперного реалізму. Її герої – прості люди із сильними й суперечливими характерами. В опері втілені іспанський національний музичний колорит, багатошаровість і багатоликість народних сцен, напружений хід драматичних подій.

1883. Народився Франц Кафка, чеський німецькомовний письменник і філософ, майстер літератури абсурду.

Фото з сайту  existentialism-literature.narod2.ru

Франц Кафка – один із провідних представників модернізму початку XX століття. Письменник є автором романів, новел, притч, афоризмів. За його життя було видано лише кілька невеличких за обсягом книжок: «Споглядання» (1912), «Сільський лікар» (1919) та «Голодомайстер» (1924). Після смерті письменника було надруковано понад 30 новел і всі три романи Кафки («Америка», «Процес» і «Замок»). Видав їх його приятель Брод, якому Кафка заповідав знищити все з написаного і неопублікованого.

1885. Українські емігранти створили в США товариство взаємодопомоги «Братство Святого Миколая».

Засновником товариства став священик із Галичини Іван Волянський, який приїхав до Пенсільванії у 1884 році. Українці, які наприкінці ХІХ ст. емігрували з Батьківщини до США, були переважно селянами-трудівниками із Західної України. Саме тому центром духовного та суспільного життя українців у Америці стала церква і «Братство Святого Миколая» було організацією церковного типу.

1928. У продаж надійшли перші телевізори, які коштували по 75 доларів.

Фото з сайту  scrapetv.com

1992. У Будапешті відбулася установча сесія Парламентської асамблеї Наради з безпеки й співробітництва в Європі. З 1 січня 1995 року - Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).

2006. Астероїд 2004 XP14 пролетів на відстані 432 308 кілометрів від поверхні Землі.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар