3 грудня - Україна Incognita

3 грудня

1621. Цей день вважається днем народження телескопа – оптичний прилад, крізь який можна було спостерігати за небесними світилами, винайшов Галілео Галілей. Перший його телескоп збільшував зображення лише втричі.

Галілей перед Римською інквізицією

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1722. Народився Григорій Сковорода, український просвітитель-гуманіст, мандрівний філософ, поет, педагог, перекладач. 

Ілюстрація з сайта varsavva.narod.ru

Слава про Сковороду йшла так далеко, що про нього довідалася цариця Катерина II і забажала його побачити. Через свого відпоручника Потьомкіна вона послала Сковороді запрошення переселитись з України в Петербург. Посланець цариці застав Григорія Савича на краю дороги, де він відпочивав і грав на флейті, а недалеко паслася вівця господаря, в якого філософ затримався. Посланець передав йому запрошення імператриці, але Сковорода, спокійно дивлячись в очі посланцеві, заявив: «Скажіть цариці, що я не покину України. Мені дудка й вівця дорожчі царського вінця».

1800. Французька армія на чолі з генералом Моро розбила австрійське військо у битві біля Гогенліндена (Баварія).

Генерал Жан-Віктор Моро

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1812. Французькі війська вдруге захопили Мадрид, який влітку перейшов під контроль англійців на чолі з маршалом Веллінгтоном.

Артур Уелслі, 1-й герцог Веллінґтон

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1854. Придушений збройний виступ золотошукачів на копальні селища Балларат в австралійській колонії Вікторія, який увійшов в історію як Еврікське повстання. 

Губернатор колонії кинув проти старателів усі свої війська і поліцію, висадив на берег екіпажі двох військових суден і організував з місцевих добровольців кінну поліцію. Несподіваний ранковий набіг у недільний день застав зненацька повсталих: 30 з них були вбиті, 120 потрапили в полон. Еврікське повстання стало поворотним пунктом у розвитку демократії на Зеленому континенті. Наступного року суд присяжних у Мельбурні виправдав всіх полонених, спеціальна комісія визнала правоту вимог золотошукачів, які домагалися скасування високих мит на ведення розвідки і вимагали собі право голосу на виборах до місцевого парламенту. Дозволивши голосувати, їх перестали вважати іноземцями, в результаті чого нових громадян виявилося набагато більше старожилів, а населення за 6 років зросла більш ніж вп'ятеро.

1879. Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання (з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу), яка могла безперервно горіти протягом 4 годин.

Томас Алва Едісон

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1910. У Парижі на автовиставці продемонстрували першу неонову лампу (винахідник - французький фізик Жорж Клод).

Жорж Клод

Фото з сайта www.liveinternet.ru

1912. Болгарія, Греція, Сербія і Чорногорія підписали перемир'я з Туреччиною, закінчилася Перша балканська війна.

Вгорі: Картина Васіліос Хадзіса «Битва при Еллі, 13 грудня 1912» на тему морського бою біля Еллі. Внизу за годинниковою стрілкою: 75-мм гармата Schneider болгарської армії; командувач військами чорногорськими спостерігає за битвою; болгарська важка артилерія на позиціях; чорногорський артилерійський розрахунок

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1918. Тимчасовий Робітничо-Селянський уряд України, наслідуючи російський Раднарком, ухвалив декрет про створення Всеукраїнської надзвичайної комісії у справах боротьби з контрреволюцією, спекуляцією, саботажем і посадовими злочинами (ВУНК).

1920. Михайло Фрунзе призначений командувачем радянських збройних сил України і Криму.

Михайло Фрунзе

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1932. Постановою Ради Народних Комісарів УРСР заборонено торгівлю м'ясом і худобою в областях України, які ухиляються від виконання плану заготівлi м'яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 р.

1944. Війська 4-го Українського фронту за сприяння військ 2-го Українського фронту взяли угорське місто Мішкольц - важливий центр військового виробництва, який постачав німецькі й угорські армії.

1952. У Празі за звинуваченням у співпраці із західними розвідками і сіонізмі повісили 11 високопоставлених функціонерів Компартії Чехословаччини, серед них – одного з її лідерів Рудольфа Сланськи.

Рудольф Сланськи в залі суду

Фото з сайта www.novayagazeta.ru

1959. На Адміралтейському заводі в Ленінграді зданий в експлуатацію перший у світі атомний криголам «Ленін».

Криголам "Ленін" у Мурманську

Фото з сайта murmansk.aspol.ru

1967. У госпіталі Грут Шут, Кейптаун (Південно-Африканська Республіка) проведена перша в історії медицини операція з пересадки серця. 

Луї Вашканський у Кейптауні

Фото з сайта 2000.net.ua

Професор Крістіан Барнард трансплантував серце смертельно пораненої 25-річної жінки 54-річному продавцеві Луї Вашканському (вихідцеві з Литви), який переніс три інфаркти, хворів на діабет і фактично помирав від серцевої недостатності. Пересадка була здійснена успішно, але самостійно серце почало битися лише з третьої спроби. А препарати, які були застосовані під час двох перших, різко знижували імунітет. Вашканський прожив з новим серцем 18 днів і помер від двостороннього запалення легень.

1976. У Києві зданий в експлуатацію Московський міст через Дніпро.

Вид з Московського мосту

Фото з сайта trinixy.ru

1978. Помер Іван Кавалерідзе, український і радянський скульптор, режисер кіно й театру, драматург, сценарист. Автор фільмів „Коліївщина”, „Прометей”, „Запорожець за Дунаєм”, „Гуляща” з Людмилою Гурченко, автор пам'ятника Григорію Сковороді в Києві на Контрактовій площі, пам'ятника княгині Ользі (перший варіант). Народний артист УРСР (1969).

Фото з сайта www.aej.org.ua

2004. Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів президента 21 листопада 2004 р. були визнані сфальсифікованими (дії Центральної виборчої комісії - незаконними, а протокол ЦВК - недійсним). Переможний салют під час вечірнього мітингу на переповненому помаранчевому майдані Незалежності.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар