3 червня - Україна Incognita

3 червня

1540. Конкістадор Хернандо де Сото першим з європейців перетнув гори Аппалачі.

1571. Військо кримського хана Девлета I Гірея спалило Москву.

Кримські загони розорили незахищені слободи й села навколо Москви, а потім підпалили передмістя столиці. Завдяки сильному вітру вогонь швидко поширився містом. Городяни і біженці кинулися до північної брами столиці, проте у воротах і вузьких вуличках виникла тиснява, люди «в три ряди йшли по головах один одного, і верхні давили тих, хто були під ними». Протягом трьох годин Москва вигоріла дотла. На другий день кримці і ногайці пішли Рязанською дорогою в степ.

1638. (За старим стилем) Між повстанськими козацько-селянськими загонами на чолі із Я. Острянином та Д. Гунею і польсько-шляхетськими військами С.Потоцького та І. Вишневенького біля м. Жовнина на Черкащині розпочалася битва. 

Ілюстрація з сайта histpol.pl.ua

Острянин, вважаючи битву програною, втік із табору. Замість нього гетьманом був обраний Гуня. Згодом відбулася нова битва, під час якої обидві сторони зазнали тяжких утрат. Отримавши звістку про наближення кавалерії польського гетьмана М. Потоцького, козаки покинули табір.

1863. Народився Євген Петрушевич, громадсько-політичний діяч, президент ЗУНР.

Як президент УНРади Є. Петрушевич здебільшого виконував репрезентативні функції й згідно з Тимчасовим Основним Законом не мав реальних прав для реалізації власних поглядів на внутрішню й зовнішню політику держави. Його надмірний парламентаризм і конституціоналізм часом були перешкодою й піддавалися критиці під приводом, що вони не відповідали ситуації державі, охопленій кровопролитною війною. УНРада під його проводом діяла як справжній парламент, де панувала атмосфера демократизму й свободи слова. Вона опрацювала низку необхідних законів, які регламентували суспільно-політичне й економічне життя, заклали правову базу держави й відповідали прагненням та інтересам народних мас, завдяки чому вдалося уникнути гострих соціальних конфліктів. На відміну від Наддніпрянщини й більшовицької Росії, в ЗУНР не було місця проявам анархізму, отаманщини тощо.

1924. Помер Франц Кафка, один із найвизначніших німецькомовних письменників XX ст.

Фото з сайту existentialism-literature.narod.ru

За життя Кафки опубліковано всього декілька коротких оповідань, що склали дуже малу частину його робіт. Перед смертю він доручив своєму літературному агенту Максу Броду спалити все ним написане без виключення, проте той опублікував значну частину його творчості, завдяки чому Кафка й став популярним у світі.

1927. Народився Геннадій Польовий, український художник-графік.

«ГУЦУЛЬСЬКІ ХАТИ У ВОРОХТІ»

«ЧАЙКИ НА СКЕЛЯХ КАРАДАГУ»

1950-го року разом із братом, композитором Валерієм Польовим, художник був заарештований за звинуваченням у створенні молодіжної антирадянської організації, так званої Народно-визвольної Партії (НВП), «...що ставила своїм завданням підготовку збройного повстання з метою повалення політичного устрою у Радянському Союзі» та був висланий на Усольлаг. 1954-го року Г. Польовий був реабілітований. А сьогодні він — визнаний майстер пейзажу, графік, дослідник історії Другої світової, автор серій живопису «Крим. Карадаг» (1969), «Самоцвітні Карпати» (1990), «Саяни», «Верби України» (1997—2007), «Соняшники України» (1995—2001), «Вечірні вогні Києва» (2000—2002), циклів пейзажів із подорожей до Сибіру, Бурятії, Саян, Курильських островів, Якутії, Болгарії, Кавказу та ін. 

1965. Едвард Уайт став першим американським астронавтом, що вийшов у відкритий космос. Вихід був здійснений під час польоту на кораблі «Джеміні-4».

Фото з сайту liveinternet.ru

1998. Залізнична катастрофа під Ешеде - найбільша в історії сучасної Німеччини.

Фото з сайту forumimage.ru

На цій ділянці залізничної дороги на швидкості з рейок зійшов швидкісний поїзд ICE. У результаті аварії загинула 101 людина, 105 отримали травми різного ступеня тяжкості. Точна причина аварії була встановлена досить швидко - технічна несправність, а саме, розрив гумової шини колеса.

2006. Парламент Чорногорії проголосив незалежність країни.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар