3 березня - Україна Incognita

3 березня

1703. Помер Роберт Гук, англійський учений-енциклопедист, батько мікроскопії. Відомий за винайдення закону пружності (закон Гука), створення з Р. Бойлем вакуумного насосу.

Фото з сайту zykova.moyblog.net

Роберт Гук збудував один із перших григоріанських телескопів, спостерігав за обертанням Марса та Юпітера, розробив хвильову теорію світла, також був головним землеміром Лондона. 

Марка з сайту th.physik.uni-frankfurt.de

1824. Помер Джованні Батіста, італійський скрипаль та композитор, один із засновників французької школи скрипалів.

1845. Флорида стала 27-м штатом США.

1845. Народився Георг Кантер, німецький математик. У 1891 р. заснував Союз німецьких математиків і став його президентом. Вважається засновником теорії множин (ввів поняття “канторова множина”, “функція Кантора”). Також відомий теоремою Кантора та теоремою Кантора-Бернштейна про рівнопотужність множин.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1847. Народився Александр Белл, американський винахідник шотландського походження, зокрема відомий за патентування телефонного апарату у 1876 р.

Фото з сайту img0.liveinternet.ru

 

У 1880 р. А. Белл вперше спостерігав фотоакустичний ефект - виникнення акустичних коливань в досліджуваному зразку при опромінюванні його модульованим або імпульсним світлом і запропонував його використання для оптичного телефону та фотофону. 

1863. Внаслідок підписання президентом США А. Лінкольном акту Конгресу створено Національну академію наук США. Установа є “радником нації в питаннях науки, техніки і медицини”. Члени академії працюють на громадських засадах.

На сьогодні в академії наук США близько 2, 200 членів (400 іноземних), зокрема, 200 - лауреати Нобелівської премії.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1866. У Києві відкрито публічну бібліотеку (тепер - Національна парламентська бібліотека України)

Засновники бібілотеки - О.О. Бобринський, В.Г.Барщевський та С.І. Літов, колишній київський губернатор І.І. Фундуклей, відомий поміщик-українофіл Г.П. Галаган та ін.

 

Основою фонду стали приватна книгозбірня письменника і книговидавця В.Г. Барщевського та пожертви киян. На момент відкриття фонд бібліотеки налічував 319 книг у 667 томах та 43 комплекти періодичних видань.

1878. У Сан-Стефано, передмісті Стамбула, підписано мирний договір, який завершував російсько-турецьку війну 1877-78 рр.

Карта з сайту upload.wikimedia.org

Найважливіший результат Сан-Стефанського мирного договору - звільнення Болгарії від турецького панування, однак Болгарія потрапила під вплив Росії.

1896. Народився Іван Паторжинський, український співак (бас), один із видатних представників українського вокального мистецтва.

Фото з сайту www.ukrainians-world.org.ua

Виступав в численних оперних партіях, зокрема драматичних (“Тарас Бульба”,  “Наймичка”, “Іван Cусанін”, “Борис Годунов”)  і комедійних (“Запорожець за Дунаєм”, “Наталка Полтавка”, “Cевільський цирульник”), знімався у фільмах “Запорожець за Дунаєм” і “Наталка Полтавка”, виконавець камерних творів (пісень, романсів) і народних пісень.

1918. Підписано Брестський мир - договір між радянською Росією з одного боку та Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною і Болгарією - з іншого за участі України.

Радянський уряд зобов'язався вивести свої війська з України і вирішити прикордонні питання з урядом УНР. Згідно з договором, де-юре визнавалась незалежність УНР і вона ставала суб’єктом міжнародного права. 

Фото з сайту img.istpravda.com.ua

1921. Канадський фізіолог Фредерік Бантінг спільно з колегами повідомив про відкритя гормону інсуліну, і в 1923 р. за це винахідництво отримав Нобелівську премію.

1931. Президент США Джон Гувер затвердив рішення Конгресу вважати офіційним гімном США вірш "Зоряно-смугастий прапор", написаний Френсісом Кі під впливом подій англо-американської війни 1812 р.

 Раніше слова гімну офіційно використовувались у ВМС США (1889) та в Білому домі (1916).

1923. Вперше вийшов друком перший щотижневий американський журнал “Time” із підзаголовком The Weekly News Magazine. Ціна номеру - 15 центів.

Обкладинка з сайту upload.wikimedia.org

На обкладинці першого номера - Джозеф Кеннон, один із лідерів респуліканців і спікер палати представників Конгресу США. 

У сучасних рекламних кампаніях видавці журналу розшифровують його назву великими літерами TIME (The International Magazine of Events) - міжнародний журнал новин.

 Обкладинка з сайту img.timeinc.net

1986. Прийнято Австралійський Акт (Білль про Австралію), згідно з яким відмінено верховенство британського парламенту над парламентами окремих австралійських штатів та верховенство британського суду. Однак і до сьогодні британський монарх номінально залишається главою Австралійського Союзу.

 Фото з сайту upload.wikimedia.org 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар