29 серпня - Україна Incognita

29 серпня

1698. Російський цар Петро I заборонив мати бороди і наказав носити європейський одяг. 

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Петро I розширив власницькі права поміщиків над майном і особистістю кріпаків, замінив подвірне оподаткування селян подушним, видав указ про посесійних селян, яких дозволялося купувати власникам мануфактур, практикував масову приписку державних і ясачних селян до казенних і приватних заводів, мобілізацію селян і городян в армію і на будівництво міст, фортець, каналів тощо. Указ про единонаслідування, зрівняв помістя і вотчини, надавши їх власникам право передавати нерухоме майно одному з синів, і тим самим закріпив дворянську власність на землю. Табель про ранги, встановив порядок присвоєння чинів у військовій і цивільній службі не за знатністю, а за особисті здібності та заслуги.

1825. Король Португалії Жуан VI визнав незалежність Бразилії. 

Державний прапор Федеративної Республіки Бразилія

Ілюстрація з сайту www.activeclub.com.ua

Бразильська імперія теоретично була досить демократичною системою, хоча на практиці імператор мав значну владу. Першим імператором був Педро I, який правив з 1822 по 1831 роки, коли він зрікся престолу через складну ситуацію та сильні сепаратистські рухи в країні. Але імперія була знову об'єднана під владою його сина, імператора Педро II. Рабство було скасовано в 1888 році у «Золотому законі», затвердженому принцесою Ізабеллою за час відсутності імператора. Цей крок та інтенсивна імміграція з Європи створили підставу для індустріалізації. У останні роки свого існування імперія занурилася в глибоку політичну та військову кризу. В результаті, щоб уникнути громадянської війни, Педро II 15 листопада 1889 відмовився від трону, після чого була проголошена федеративна республіка (офіційно «Республіка Сполучених Штатів Бразилії»), першим президентом якої став фельдмаршал Деодору да Фонсека.

1885. Німецький інженер Готліб Даймлер отримав патент на мотоцикл - як «візок для верхової їзди з гасовим двигуном». 

Готліб Даймлер

Фото з сайту istorii.blox.ua

Новий транспортний засіб був уперше продемонстрований в листопаді 1885 р.

1944. Почалося словацьке національне повстання проти нацистів.

Меморіал жертвам повстання у Банській Бистриці

Фото з сайту uk.wikipedia.org

За Мюнхенською угодою у вересні 1938 року Словаччина отримала автономію усередині Чехословаччини, а відповідно до результатів Віденського арбітражу у листопаді того ж року була змушена повернути частину своїх південних територій Королівству Угорщина. Територіальні втрати, очевидне наближення розпаду Чехословаччини через політику гітлерівської Німеччини, спрямовану на анексію чеських земель, а також загроза повного розділу території Словаччини між Угорщиною та Польщею сприяли консолідації словацьких політичних сил. Така консолідація забезпечила ухвалення словацьким парламентом 14 березня 1939 року попередньо узгодженого з німецьким фюрером Адольфом Гітлером рішення про проголошення незалежності Словаччини. Утворена таким чином Словацька республіка була де-факто маріонетковою державою німецького Третього Рейху, що вибудовувала власну внутрішню та зовнішню політику відповідно до інтересів Німеччини. 

1949. СРСР провів перше вдале випробування атомної бомби в Семипалатинську.

Основним призначенням системи автоматики бомби було здійснення ядерного вибуху в заданій точці траєкторії. Частина електрообладнання бомби розміщувалася на літаку-носії, а окремі його елементи - на ядерному заряді.

Фото з сайту hirosima.scepsis.ru

1982. Англійці Ранульф Файнс і Чарльз Бертон першими в історії здійснили навколосвітню подорож через обидва полюси.

Ранульф Твислтон-Вайкхем-Файнс, 3 баронет, мандрівник

Фото з сайту ru.wikipedia.org

1992. Відбулося перепоховання мощів патріарха Йосипа Сліпого у храмі Святого Юра у Львові.

Верховний Архієпископ Львівський, Митрополит Галицький, єпископ Кам'янецький, Патріарх Йосип Сліпий, Глава УГКЦ

Фото з сайту uk.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар