29 лютого - Україна Incognita

29 лютого

29 лютого - день святого Освальда. У деяких європейських країнах вважається тим єдиним днем, коли жінка може зробити пропозицію одружитися чоловікові. 

Традиція зародилася в Ірландії ще в V столітті, а закріпилася після видання в XIII столітті спеціального закону в Шотландії. 

У XVII столітті схожу постанову було видано і в Англії, але обов'язкового статусу свято не мало.

Ілюстрація з сайту www.29feb.ru

Свято назване на честь католицького святого Освальда, який пішов з життя 29 лютого 992 року.

45 до н.е. У календарі вперше з'явилася нова дата - 29 лютого, введена Юлієм Цезарем. 

1528. Народився Альбрехт V Баварський (Великодушний), герцог, меценат, колекціонер, покровитель художників і музикантів, засновник палацової бібліотеки.

Портрет Ганса Міліха (з сайту ru.wikipedia.org)

Альбрехт любив мистецтво і зробив Мюнхен одним із культурних центрів Європи. Книги його особистої бібліотеки стали основою для Баварської державної бібліотеки в Мюнхені. Він мав величезну колекцію грецького і римського антикваріату, картин і монет. Для зберігання своєї колекції герцог створив Антикваріум в Мюнхенській резиденції, що став найбільшим залом творів мистецтва Ренесансу на північ від Альп. 

Альбрехт V і його дружина Анна за грою в шахи. Ганс Міліх

(Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org)

1762. Петро III підписав маніфест про вільність дворянства. Дворян звільнено від обов'язкової військової та цивільної служб, їм надано право безперешкодно виїжджати за кордон, вступати там на службу, дозволено отримувати освіту не лише в навчальних закладах, а й удома.

1768. Створено Барську конфедерацію - військово-політічне об'єднання польської шляхти, спрямоване проти короля Станіслава Августа Понятовського і Російської імперії.

«Казімєж Пуласький під Ченстоховим», картина Юзефа Хелмоньського (1875) (з сайту uk.wikipedia.org)

Карта з сайту uk.wikipedia.org

Польські магнати, невдоволені політикою короля Станіслава Понятовського і Варшавським договором, підписаним з Росією, який підтверджував Вічний мир (1686 р.) між Росією і Річчю Посполитою, створили в м. Бар конфедерацію і оголосили короля позбавленим влади. У відповідь на прохання Понятовського Росія ввела війська в Польщу і протягом 1768-72 років завдала поразки конфедератам.

1792. Народився Джоаккіно Россіні, італійський композитор, автор численних опер ("Сивільський цирюльник", "Отелло", "Сорока-злодійка", "Вільгельм Телль").

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

1841. Народився Джон Філіп Голланд, американський інженер, конструктор першого сучасного підводного човна (1881).

Фото з сайту ru.wikipedia.org

1860. Народився Герман Холлеріт, американський інженер, винахідник першої табулятивної машини (попередника калькулятора), засновник компанії Tabulating Machine Company, попередниці IBM.

Фото з сайту ru.wikipedia.org

Перфокарта Холлеріта (з сайту http://ru.wikipedia.org)


1912. Народився Яків Цегляр, український композитор

Фото з сайту uaestrada.org

1984. Після 15 років перебування на вищій державній посаді, канадський прем'єр-міністр П'єр Еліот Трюдо оголосив про свою відставку.

Фото з сайту www.chesspro.ru

П'єр Трюдо вважається «батьком» сучасної Канади - зокрема її двомовності, безкоштовної системи медичного забезпечення та політики мультикультуралізму. Корінний квебекуа, він одначе активно боровся проти квебекського сепаратизму: його рішуча позиція з цього питання - один із чинників, що сприяв поразці сувереністів під час референдуму 1980 року щодо суверенітету Квебеку.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар