29 липня - Україна Incognita

29 липня

1030. Помер Святий Олаф, норвезький святий, «вічний король Норвегії».

Портрет із сайту  calend.ru

День Святого Олафа є національним святом Фарерських островів, де люди вітають один одного словами «Góða Ólavsøku», що означає: «Хороших поминок Святого Олафа». Святий Олаф для норвежців та фарерців є тим, ким для українців є Володимир Великий. Цікаво, що і вшанування цих святих відбувається майже в один день – День Св. рівноапостольного князя Володимира святкують 28 липня, день Св.Олафа – 29 липня.

1776. Останнього українського Кошового отамана Петра Калнишевського відправили на Соловецькі острови, де він провів в ув’язненні 25 років.

Портрет із сайту  poliskasich.org.ua

Петро Калнишевський прожив 112 років. Головним напрямком діяльності військового осавула стала боротьба з гайдамаками, котрі протидіяли стабілізації степового кордону. Після арешту 4 червня 1775 року Калнишевського під міцним конвоєм супроводили до Москви, де він утримувався в конторі військової колегії. 14 травня 1776 року граф Потьмкін подав на затвердження Катерині ІІ вирок про «державні злочини» Калнишевського з пропозицією ув’язнити його в Соловецькому монастирі. До 8 червня імператриця затвердила вирок, і 25 червня кошового у супроводі семи конвоїрів відряджено до Архангельська, куди він прибув 11 липня. Для відправки в’язня на Соловецькі острови найняли корабель купця Вороніхіна. Подорож Білим морем затягнулася аж до 29 липня. 30 липня архімандрит соловецького монастиря Досифій відзвітував про прийняття «государевого преступника».

1798. Народився Карл Блехем, німецький художник-пейзажист.

Репродукція з сайту  img-fotki.yandex.ru

Картина «Вид Асізі»

1805. Народився Алексіс де Токвіль, французький письменник, історик.

Портрет із сайту  ratio.narod.ru

Філософсько-соціологічні та політичні погляди Токвіля близькі до поглядів французького філософа-просвітителя Шарля Луї Монтеск’є. Токвіль продовжує лінію Монтеск’є, але стосовно конкретно-історичних суспільств ХVШ-XIX ст. – французького та американського. Він проаналізував демократичний досвід США та укорінення американської демократії вчений пояснює історичними умовами, юридичними законами і звичаями населення. На його думку, історичні та географічні умови менш значущі для розвитку демократії, ніж юридичні закони. За однакових умов, але за інших звичаїв і законів, зауважує французький мислитель, виникло б інше суспільство.

1817. Народився Іван Айвазовський, російський живописець-мариніст.

Іван Айвазовський народився у Феодосії. Талант художника розкрився надзвичайно рано. У 1835 році за етюд «Повітря над морем» йому була присуджена срібна медаль, а в 1837 році на академічній виставці він показав шість картин, що одержали високу оцінку громадськості та Ради Академії мистецтв.

Репродукція з сайту  onlyart.org.ua

Картина «Буря біля берегів Ніцци»

Репродукція з сайту  onlyart.org.ua

Картина «Зустріч»

Репродукція з сайту  onlyart.org.ua

Картина «Крижані гори»

Репродукція з сайту  onlyart.org.ua

Картина «Ніч у Венеції»

1856. Помер Роберт Шуман, німецький композитор, музичний критик, диригент.

Портрет із сайту  zvukinadezdy.ucoz.ru

Музичні твори Роберта Шумана лаконічні та розгорнуті одночасно. Вони є окремими композиціями та об’єднаними циклами мелодій. Шумана справедливо вважають наступником Шуберта. Акомпонементикомпозитора вимагають і від виконавця, і від вокаліста особливих умінь.

1865. Народився Андрей Шептицький (Роман Марія Александр граф Шептицький), церковний діяч, голова УГКЦ, митрополит.

Фото з сайту  risu.org.ua

У 1906 році він організував першу в Україні прощу до Єрусалиму, в якій взяло участь понад 500 чоловік. З особливою ревністю дбав про народну освіту, допомагав матеріально багатьом середнім школам, «Просвіті», «Рідній школі». За власні кошти придбав будинок для дівочої гімназії, а в соборі Св. Юра організував Народну школу ім. Грінченка для бідних дітей. Віддав свої землі для садівничої школи в Липованні, а для хліборобської – в Коршові. Підтримував дитячу патріотичну організацію «Пласт», подарувавши їй для літніх таборів свій маєток в Підлютому. У 1903 році заснував Народну лікарню, в якій могли безкоштовно лікуватися бідні люди, а сестрами-жалібницями працювали монахині.

1890. Помер Вінсент ван Гог, живописець-постімпресіоніст.

Репродукція з сайту  bibliotekar.ru

Репродукція з сайту  azh.com.ua

Картина «Зіркова ніч»

Репродукція з сайту  azh.com.ua

Картина «П’ятнадцять соняшників»

Репродукція з сайту  artap.ru

Картина «Натюрморт з ірисами»

Репродукція з сайту  azh.com.ua

Картина «Дівчина у білому»

Ван Гог покінчив життя самогубством.

1981. У Лондоні відбулася шлюбна церемонія Принца Чарльза та Діани Спенсер.

Фото з сайту  lisamae.com

1999. Помер Анатолій Солов’яненко, український оперний співак, тенор, шевченківський лауреат.

«День» по Анатолія Солов’яненка 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар