28 листопада - Україна Incognita

28 листопада

1414. Незважаючи на охоронну грамоту, видану імператором Сигізмундом, під час церковного собору в Констанці був арештований Ян Гус. Великого чеського реформатора притягнули до суду і влітку наступного року спалили багатті.

 Яна Гуса спалюють на вогнищі

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1443. Військо албанського провідника Георгія Скандербега звільнило фортецю Круя і підняло над нею прапор: двоголового чорного орла на червоному тлі. Тепер цей прапор є державним прапором Албанії, а 28 листопада – Днем албанського прапора.

Георгій Скандерберг

Ілюстрація з сайта alternathistory.org.ua

1654. Почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша (на Поділлі) від польських військ. 30 листопада оборонці підірвали себе разом із фортецею.

1757. У Петербурзі заснована Академія трьох визначних мистецтв, яка через сім років буде перетворена в Російську імператорську академію мистецтв. Першим президентом став Іван Шувалов.

Іван Шувалов - перший президент Російської імператорської академії наук

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1821. Панама проголосила незалежність від Іспанії, приєдналася до Болівії і тут же увійшла в утворену Симоном Боліваром Велику Колумбію, яка розташувалося на території кількох сучасних латиноамериканських країн.

Симон Болівар

Ілюстрація з сайта www.colombia.su

1855. Війська Кавказького корпусу під командуванням генерала від інфантерії Миколи Муравйова взяли турецьку фортецю Карс. Цей успіх дозволив Росії пом'якшити умови миру, укладеного після поразки в Кримській війні.

Микола Муравйов

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1890. Народилася Зінаїда Тулуб, українська письменниця і перекладач. 

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Літературну діяльність почала російською мовою: перша її повість «На перепутье» була надрукована у журналі «Вестник Европы» (1916). У літературу входила як поетеса, друкувала вірші російською мовою в газеті «Киевские вести», в журналах «Киевская мысль», «Вестник Европы», «Русское богатство». 1916 року опублікувала повість «На роздоріжжі», написану російською мовою. За радянського часу перейшла на українську мову. Найвизначніший твір Тулуб - історичний роман-дилогія «Людолови» (1934-1937, у переробленому вигляді перевиданий 1958), в якому на багатому історичному матеріалі відтворено життя українського народу початку 17 століття за гетьмана Петра Сагайдачного, з типовим переяскравленням «класової боротьби» і «класової солідарности» й з неґаціею національного. Крім того, роман із життя Тараса Шевченка на засланні - «В степу безкраїм за Уралом» (1964), п'єси, сценарії тощо. Зінаїда Тулуб - автор широкопанорамної дилогії «Людолови» (тт. 1-2, 1934-1937), в якій зображене життя України за часів гетьманування Конашевича-Сагайдачного. 1964 р. побачив світ роман «В степу безкраїм за Уралом» про життя Тараса Шевченка на засланні. Писала також кіносценарії, п'єси, перекладала російською мовою твори українських та французьких письменників.

1895. У Чикаго з ініціативи видавця газети «Таймс геральд» Германа Кольштата, який заснував призовий фонд у розмірі 5 тисяч доларів, відбулися перші в Америці автомобільні перегони. 

Екіпаж братів Дюреа

Фото з сайта slovari.yandex.ru

У них взяли участь шестеро гонщиків. Через погані погодні умови (випав рясний сніг) довжина пробігу була скорочена до 52 миль за маршрутом Чикаго - Еванстон - Чикаго. Два електромобілі, які брали участь у перегонах, невдовзі після старту вийшли з ладу. Першим фінішну пряму перетнув американський автомобіль братів Чарльза і Френка Дюреа, який прийшов до фінішу через десять з половиною годин після старту, зробивши при цьому ще гак у дві милі, коли збився з дороги. Середня швидкість переможця склала 7,5 милі на годину. Єдиний конкурент, який також доїхав до фінішу, Оскар Мюллер, відстав на півтори години.

1905. У Севастополі придушене повстання моряків севастопольського гарнізону на чолі з лейтенантом Петром Шмідтом.

 

 У повстанні брали участь 14 бойових кораблів, у тому числі крейсер «Очаків», і загалом близько 2 тисяч людей. Повстанців розстрілювали на місці або арештовували. Шмідт був заарештований і розстріляний за вироком суду, який відбувся в лютому 1906 р.

1908. Народився Клод Леві-Строс, французький антрополог, етнограф, соціолог і культуролог. 

Клод Леві-Строс

Фото з сайта www.liveinternet.ru

Вивчаючи співвідношення біологічного (природного) і соціального у людській поведінці, Клод Леві-Строс дійшов висновку, що первинним і основним у ній є наявність формальних структур взаємин між людьми — таким чином на поведінку людини найбільший вплив мають символічні форми, традиції і ритуали, прийняті у конкретно цій культурі, так само прийняття певного формального способу спілкування — конкретної мови, що, власне, може визначити суспільні інститути й взаємини у певному соціумі, спроможне, як моделювати і стимулювати їхній розвиток, так і здатне стримувати його, консервуючи певний соціальний рівень суспільства. Водночас учений в жодному разі не відкидає впливу зовнішніх чинників на розвиток соціальних груп. Важливим постулатом структурної антропології Леві-Строса стало тлумачення міфу й сакрального знання як фундаментального змісту колективної свідомості, підвалини стійких соціальних структур. Вчений навіть зробив суперечливі пошуки позасоціальної основи суспільного життя, зводячи її до обрахунків і формалізації стереотипів людської поведінки. Безперечною заслугою Клода Леві-Строса є міждисциплінарність досліджень первісного суспільства і мислення доісторичної людини, обробка величезного фактологічного матеріалу й вироблення на його основі теорії первісного мислення як метафоричного сприйняття дійсності на чуттєвому рівні.

1912. Почала роботу IV Державна дума Російської імперії. Її головою був обраний Михайло Родзянко. Після Лютневої революції дума припинила своє існування.

Михайло Родзянко

Фото з сайта www.ui.ua

1918. Румунський Генеральний конгрес Буковини в Чернівцях проголосив об'єднання краю з Румунією.

1918. Радянська Росія напала на Естонію: частини Червоної армії зайняли Нарву. Почалася визвольна війна 1918-1920 рр.

1919. В англійський парламент обрана перша жінка - леді Астор.

 

Ненсі Астор

Фото з сайта www.istpravda.com.ua

1921. Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Радянської України до міжнародної конвенції Червоного Хреста.

1928. На Одещині створено першу в СРСР машинно-тракторну станцію (МТС).

1943. У Тегерані почалася Тегеранська конференція глав урядів трьох союзних держав: СРСР (Сталін), США (Рузвельт) і Великої Британії (Черчілль). Конференція тривала до 1 грудня і на ній розглядались питання координації подальших дій союзників у Другій світовій війні. Було досягнуто домовленостей про відкриття в травні 1944 року Другого фронту в Західній Європі, узгоджено кордони Польщі (по «лінії Керзона» і ріці Одер), передачу СРСР частини території Східної Пруссії, оголошення СРСР війни Японії після капітуляції Німеччини.

Сталін, Рузвельт і Черчіль на Тегеранській конференції

Фото з сайта anrai.ru

1954. Помер Енріко Фермі, американський фізик італійського походження, лауреат Нобелівської премії (1938); перший, кому вдалось здійснити ланцюгову ядерну реакцію в ядерному реакторі (1942), один із творців першої атомної бомби (1945) ( помер у Чикаго від раку).

Фото з сайта hirosima.scepsis.ru

1970. Проведено першу операцію італійської ліво-терористичної організації «Червоні Бригади» - серію вибухів на заводі «Піреллі».

Ілюстрація з сайта tsn.ua

1970. Померла Алла Горська, українська художниця і громадська діячка. 28 листопада 1970 Горська вбита у м. Василькові Київської області. 

Алла Горська з сином Олексієм (праворуч), батьком Олександром та матір'ю Оленою. Одеса, 1960 р.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Похорон Горської 7 грудня 1970 на Міському (Берковецькому) кладовищі в Києві перетворився в мітинг протесту. Слідство, яке вела прокуратура Київської області, дійшло висновку, що Горську вбив її свекор з мотивів особистої неприязні, а потім покінчив самогубством. В Україні поширювалися жахливі чутки про ці смерті, зарубіжне радіо подавало свої версії. Розмови про смерть Горської й обставини її загибелі присікалися владою. Трохи більше, ніж через рік, у січні 1972, здійнялася найбільша хвиля арештів учасників руху опору, що значною мірою ослабило українську духовну та інтеллектуальну еліту. Після розпаду СРСР органи прокуратури й безпеки України, гребуючи вимогами громадськості, не оприлюднили ніякої інформації про загибель Горської. Відкрита тільки слідча справа. Аналіз справи показує, що розслідування було неповним, воно суперечливе, велося з порушеннями слідчих норм, тобто було сфабриковане. Прослідковуються також загальні риси вбивства з іншими політичними вбивствами в СРСР.

1974. Останній виступ Джона Леннона на сцені під час концерту Елтона Джона в «Медісон Сквер Гарден».

Фото з сайта www.liveinternet.ru

2000. Початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л.Кучми стосовно вбивства Георгія Гонгадзе.

2006. Верховна Рада України, визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.

2008. Демонтовано пам'ятник В. І. Леніну на центральній площі м. Черкаси.

2008. Помер Петро Хмарук, політичний і громадський діяч, організатор антирадянського руху опору в УРСР. Учасник підпілля ОУН у радянські часи. Вісім раз засуджувався до позбавлення волі, провів за ґратами 28 років. Ініціатор численних страйків ув'язнених у радянських концтаборах. Член Проводу та один із засновників УНА-УНСО. Правоохоронними органами вважався кримінальним авторитетом.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар