28 липня - Україна Incognita

28 липня

Православні християни і греко-католики вшановують пам’ять рівноапостольного князя Київського Володимира Святославовича. З 2008 року в Україні почали відзначати цю дату як День Хрещення Київської Русі.

Ілюстрація з сайту jijour.com

Першою правителькою Київської Русі, яка прийняла християнство, була княгиня Ольга. Вона доклала чимало зусиль, щоб у Константинополі отримати навищий державний статус "дочки" імператора. У 955 році Ольга стала християнкою. Володимир у перший по хрещенні день наказав скидати ідолів, рубати й палити. Статую Перуна прив'язали коневі до хвоста й тягнули до Дніпра. Фігуру кинули в річку і вона затримала далеко за порогами, в місці, яке пізніше називалося Перунова рінь. На місцях, де стояли ідоли богів, побудували християнські церкви або божниці, як їх часом називали. Після офіційного хрещення киян у 988 році християнство стало державною релігією Київської Русі.

1655. Помер Сірано де Бержерак, французький письменник, драматург.

Портрет із сайту  surbor.su

Найбільшу популярність Сірано де Бержерак отримав як персонаж п’єси Едмона Ростана «Сірано де Бержерак» . Його ім’я стало загальним для опису справжнього гасконця – поета і дуелянта. Навколо Сірано побутувала легенда, що будучи відчайдушним дуелянтом, він жодного разу не був переможений. Сірано де Бержерак послужив прототипом Сен-Савьена – персонажа роману «Острів Напередодні» Умберто Еко. Багато висловів Сен-Савьена були запозичені з творів письменника Сірано де Бержерака.

1741. Помер Антоніо Вівальді, італійський композитор і скрипаль.

Портрет із сайту  masters.donntu.edu.ua

Перший публічний виступ Вівальді відбувся у 1706 році. Тоді він грав для Французького посольства. У 1713 році Вівальді став керувати роботою консерваторії «Пьета». У 1725 році Вівальді видав цикл мелодій під назвою «Проба гармонії і інвенції», куди увійшли і знамениті концерти «Пори року». Повні збірки творів Антоніо Вівальді для скрипки були опубліковані в ХХ столітті.

Відео з сайту  youtube.com

1750. Помер Йоганн Себастьян Бах, німецький композитор.

Портрет із сайту  arttrans.com.ua

Йоганн Себастьян Бах виховувався в родині професійних музикантів. Його батьки рано померли, і вихованням композитора зайнявся старший брат, який служив при церкві органістом. Саме брат навчив Баха основам музики. Композитор працював придворним музикантом, доглядачем органу, потім органістом. Саме цей інструмент зробив його відомим на Батьківщині, але музику він писав для різних інструментів. У старості Бах майже осліп, його твори записував зять. Всього він створив близько 1000 геніальних музичних творів. Останній із них – «Ось я з’являюся перед Твоїм троном». У день смерті Бах несподівано прозрів, але у нього стався серцевий напад.

Відео з сайту  youtube.com

1794. Страчені 22 діячі Великої Французької революції, зокрема Максиміліан Робесп’єр та Луї Антуан Сен-Жуст.

Портрет із сайту  znaimo.com.ua

Максиміліан Робесп’єр

Портрет із сайту  wikimedia.org

Луї Антуан Сен-Жуст

1804. Народився Людвіг Фейєрбах, німецький філософ.

Портрет із сайту  litcult.ru

У філософському розвитку Фейербаха розрізняють два періоди: перший, коли він певною мірою дотримувався філософських поглядів Гегеля і його послідовників, та другий, коли перейшов на позиції філософського матеріалізму. Головною справою життя і філософії Фейербаха була критика релігії. На противагу гегелівській філософії релігії Фейербах розглядав філософію та релігію як світорозуміння, що взаємно виключають одне одного.

1858. Французький фотограф та карикатурист Фелікс Надар, який у 1855 році запатентував ідею використання аерофотографії для виготовлення мап, провів першу в світі аерофотозйомку, піднявшись у повітря на аеростаті.

1914. Розпочалася Перша світова війна.

Фото з сайту  tqn.com

Перша світова війна була протистоянням двох військово-політичних блоків європейських держав – Антанти (Англія, Франція та Росія) та Австро-німецького блоку. Приводом до початку війни стало вбивство 28 червня 1914 року наступника австро-угорського престолу ерцгерцога Франца-Фердінанда сербськими націоналістами в Сараєво (Боснія). Під тиском Німеччини Австро-Угорщина 23 липня пред’явила ультиматум і, попри згоду Белграда виконати практично всі вимоги Відня, 25 липня розірвала дипломатичні відносини, а 28 липня оголосила Сербії війну. Українці змушені були воювати на боці російської (3,5 млн.) та австрійської (250 тис.) армій, по суті, проти один одного.

1922. Народився Жак Пікар, швейцарський океанолог, один з двох людей, хто побував на дні Маріанської западини.

Фото з сайту  obozrevatel.ua

У районі Маріанської западини розташований острів Гуам – найбільша військово-морська база США. У двохстах милях на південний захід від цього острова Жак Пікар і доктор Андреас Рехнітцер опустилися в Трієсті на глибину 5520 м, а потім Жак Пікар і Дон Уолш – на глибину 7025 м. Саме тут – в західній частині Тихого океану в 220 милях від острова Гуам – знаходиться «підводний Еверест» – найглибше місце Світового океану.

1940. Народився Володимир Симоненко, український джазовий піаніст, музикознавець.

Фото з сайту  olgakizlova.kiev.ua

Володимир Симоненко був директором Центру музичної інформації Національної спілки композиторів України. Він започаткував та очолював міжнародні музичні фестивалі «Київ Music Fest», «Музичні прем’єри сезону» та «Форум музики молодих». У 1998 році Володимир Симоненко видав книгу «Українська енциклопедія джазу», яка відображає процес розвитку української джазової музики впродовж 70 років.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар