27 листопада - Україна Incognita

27 листопада

1095. Проголошення Першого хрестового походу в Клермоні. Похід був проголошений Папою Римським Урбаном ІІ.

Урбан II промовляє перед учасниками Першого Хрестового походу

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1806. Декретом, підписаним в Берліні, французький імператор Наполеон I оголосив про початок Континентальної блокади Великобританії, з якою європейським країнам заборонялась торгівля, а всі виявлені у Франції і в союзних державах товари підлягали конфіскації. 

Імператор Наполеон на троні

Ілюстрація з сайта http://uk.wikipedia.org

Континентальна блокада, до якої Наполеон змусив приєнатись всі європейські держави, в тому числі і Росію, підсилила економічну гегемонію Франції, сприяла розвитку торгівлі і промисловості в Європі, але невдовзі Британія зуміла налагодити контрабандну поставку товарів на континет через Піренії, Балкани і Пінічну Німеччину.

1863. Народилася Ольга Кобилянська, видатна українська письменниця, активна діячка жіночого руху Буковини. 

Ольга Кобилянська із Лесею Українкою, 1901

Фото з сайта uk.wikipedia.org

За творами письменниці знято фільми: «Земля», «Вовчиха», «Меланхолійний вальс», «Царівна» тощо. Народилася в багатодітній сім'ї дрібного урядовця. Батько, Юліан Кобилянський, народився на Галичині. Він належав до шляхетського роду, який мав свій герб і походив з Наддніпрянщини. Проте папери про шляхетство з легковажної руки Якова Кобилянського (батька Юліана і діда Ольги Кобилянської) не були нотаріально підтверджені, бо він вважав, що синові буде достатньо його розумної голови для заробітку. Це мало згодом великий вплив на долю письменниці. Мати, Марія Вернер, походила з німецької родини. Її родичем був відомий німецький поет-романтик Захарій Вернер. Будучи спольщеною німкенею, з любові до свого чоловіка Марія Вернер вивчила українську мову, прийняла греко-католицьку віру та виховувала усіх дітей у пошані та любові до українства. Брат Ольги Степан був живописцем (серед його творів — портрети сестри). Ще один брат — Юліан — прославився як філолог, автор кількох підручників із латинської мови.

1895. Підписання заповіту Альфредом Нобелем, згідно якого все його майно та гроші будуть направлені на розвиток фонду Нобелівської премії.

Ілюстрація з сайта translitera.org

1918. В. Вернандський став президентом Української Академії наук.

Фото з сайта histpol.pl.ua

1918. Народився Борис Патон, вчений у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів; Президент АН України, перший нагороджений званням Герой України. 

Фото з сайта www.nbuv.gov.ua

Наукові дослідження присвячені процесам автоматичного і напівавтоматичного зварювання під флюсом, розробці теоретичних основ створення автоматів і напівавтоматів для дугового зварювання і зварювальних джерел живлення; умовам тривалого горіння дуги та її регулювання; проблемі керування зварювальними процесами. Вивчає системи керування з різноманітними кібернетичними приладами, працює над створенням зварювальних роботів. Велику увагу приділяє вивченню металургії зварювання, вдосконаленню існуючих і створенню нових металевих матеріалів. Очолював дослідження із застосування зварювальних джерел теплоти в спеціальних плавильних агрегатах, які увінчалися створенням нової галузі якісної металургії — спецелектрометалургії (електрошлаковий, плазмово-дуговий та електронно-променевий переплави).

1940. Через два місяці після захоплення генералом Йоном Антонеску влади в Румунії і вимушеного зречення престолу короля Кароля II, екстремісти з профашистського руху "Залізна гвардія", створеного в 1920-х роках Корнелієм Кодряну за зразком німецької нацистської партії, заарештували і вбили більше 60 послідовників і соратників висланого за кордон короля, включаючи Ніколае Йорге, колишнього міністра і віддомого історика.

Йон Антонеску

Фото з сайта www.liveinternet.ru

1940. У Сан-Франциско народився гонконзький і американський актор Брюс Лі (1940-1973). 

Фото з сайта world-stars.ru

Леґендарний майстер східних єдиноборств, він стверджував та охоче доводив на практиці, що традиційні бойові мистецтва закостеніли у канонічних стійках і прийомах та потребують корінного реформування й наближення до реального життя. Його власна бойова система "джет кун до" не передбачала формалізованого стилю і була максимально адаптованою до реальної бійки: під час поєдинку дозволялося навіть дряпатися та кусатися. Як кінозірка Брюс Лі зробив колосальний внесок у популяризацію бойових мистецтв в усьому світі. Хоча далеко не всі його проекти відрізнялися високою кінематографічною культурою, їхня бойова хореографія досі залишається еталонною. Знакові фільми Брюса Лі представлені гонконзькою трилогією "Великий бос" (1971), "Кулак люті" (1972), "Повернення дракона" (1972) – останній містить класичний двобій Брюса Лі проти Чака Норріса в римському Колізеї – та високобюджетним голлівудським проектом "Входить дракон" (1973). Брюс Лі помер на піку слави, від алергійної реакції на звичайні ліки, під час зйомок свого найамбітнішого фільму "Гра смерти". Його смерть і досі є джерелом для різноманітних спекуляцій та фантазій – від помсти майстрів Шаоліню до спільного заколоту мафії та спецслужб.

1942. Народився Джимі Гендрікс, американський рок-музикант, гітарист, співак (Foxy Lady, Purple Haze, All Along the Watch Tower, The Wind Cries Mary, Manic Depression, Spanish Castle Magic).

1943. Битва підрозділів Української Повстанської Армії з двома німецькими дивізіями у Чорному лісі.

Фото з сайта nter.net.ua

1958. Голова Ради міністрів СРСР Микита Хрущов в ноті, направленій Великобританії, Франції та США, в односторонньому порядку денонсував всі існуючі домовленості про статус Берліна і в ультимативній формі зажадав протягом року надати Берліну статусу демілітаризованого вільного міста. У випадку відмови Хрущов планував надати всі права СРСР, що стосуються Берліна, властям НДР. Однак західні державми відмовились змінювати статус міста і НДР отримала повноваження лише щодо Східного Берліна.

Фото з сайта school.xvatit.com

1971. Радянський космічно-автоматичний апарат «Марс-2» зробив посадку на планеті Марс.

Поштова марка із зображенням космічної станції "Марс-2"

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1997. Газета «Всеукраинские ведомости» оприлюднила матеріал про злочинні фінансові махінації фірми «Республіка», очолюваної І. Бакаєм, та про мільйонні збитки, що зазнала держава через діяльність цього підприємства. Цікаво те, що особи, повинні у скоєнні злочину, досі не покарані.

2004. Верховна Рада України на позачерговому засіданні визнала результати повторного голосування на виборах Президента такими, що не відображають повною мірою волевиявлення народу і є недійсними.

   

Анна Левчук

Сергій Грабовський

Андрій Безсмертний-Анзіміров


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар