27 липня - Україна Incognita

27 липня

1667. Народився Йоганн Бернуллі, один з найвидатніших математиків світу.

Портрет із сайту  wapedia.mobi

Йоганну Бернуллі належить перший друкований систематичний виклад теорії інтегрального числення. Вчений розробив методи інтегрування раціональних дробів, обчислення площ плоских фігур, випрямлення різних кривих.

1694. У Великобританії заснований головний фінансовий орган країни – Центральний Банк Англії.

Фото з сайту  forex-investor.net

Банк Англії є центром фінансових та економічних перетворень, зумовлених потребами адаптації до змінних економічних умов. Це вимагає внесення принципових змін у його функції, організацію і технологію, а також радикально нового підходу до міжбанківської кооперації і міжнародного співробітництва. Велику кількість функцій, які виконує Банк Англії, можна поділити на дві групи: прямі професійні зобов’язання, що витікають з банківського статусу (депозитно-позичкові, розрахункові й емісійні операції) та контрольні функції, за допомогою яких держава здійснює втручання в грошово-кредитну систему, намагаючись впливати на розвиток економічних процесів.

1794. Відбувся Термідоріанський переворот у Франції.

Ілюстрація з сайту  ukrmap.su

Передумовами перевороту були невдоволення найманих робітників (за три дні до перевороту було знижено максимум заробітної плати) і невдоволення частини Конвенту політикою. Ще однією з передумов був терор, що жахнув французів.

1824. Народився Олександр Дюма молодший, французький драматург і прозаїк.

Фото з сайту  photobucket.com

1884. Помер Джон Дальтон, англійський хімік і фізик, дослідник кольорової сліпоти.

Портрет із сайту  chpz.ru

Джон Дальтон відомий своїми відкриттями в галузі фізики і хімії, а також першим описом природженого недоліку зору – дальтонізму – порушення функції розпізнавання кольорів. Сам Дальтон помітив, що страждає цим недоліком тільки після того, як в 1790 році захопився ботанікою і виявилось, що йому важко розібратися у ботанічних монографіях і визначниках. Коли в тексті описувалися білі або жовті квіти, дослідник не мав труднощів, але якщо описувалися рожеві або темно-червоні квіти, усі вони здавалися Дальтону синіми.

1882. Народився Джефрі Де Хевіленд, англійський авіаконструктор, льотчик-випробувач і підприємець.

Фото з сайту  liveinternet.ru

У 1910 році Джефрі де Хевіленд побудував свій перший літак, що розбився при першій спробі злетіти. Другий літак, більш вдалий, він підняв у повітря і зміг продати своєму роботодавцеві – власнику королівської фабрики повітряних куль у Фарнборо – за 400 фунтів. Цей літак став першим, на якому з’явилися розпізнавальні знаки королівських авіазаводів. У 1911-1913 роках Першої світової війни де Хевіленд самостійно проектував літаки на королівській фабриці, а в січні 1914-го перейшов головним конструктором на приватну лондонську фірму Airco. Під його керівництвом були випущені всі бойові літаки Airco, що носили його ініціали – всього більше 12 800 машин.

1902. Народився Ярослав Галан, український письменник, журналіст, громадський діяч.

Фото з сайту  yaroslavgalan.narod.ru

Друкуватися почав на сторінках львівських журналів «Вікна», «Нові шляхи». Входив до літературної організації «Горно». Цей період у житті Галана був надзвичайно плідним. За 10 років письменник написав шість п’єс, стільки ж оповідань, десятки памфлетів, фейлетонів, рецензій, статей. Його друкована белетристика та публіцистика «біліють» конфіскованими рядками. У роки Другої Світової війни письменник працював журналістом у різних газетах і журналах, на радіостанції ім. Т. Шевченка, яку транслювали в Україні. Виступи, спрямовані проти фашистів, геббельсівської пропаганди, склали збірку «Фронт в ефірі» (1943). У 1942 році написав одноактну п’єсу «Шуми, Марица!». Як спеціальний кореспондент газети «Радянська Україна» висвітлював хід Нюрнберзького процесу. У повоєнний час працював публіцистом, драматургом, літературним і театральним критиком, громадським діячем.

1945. Російський письменник Олександр Солженіцин отримав 8 років виправно-трудових таборів за антирадянські погляди і пропаганду.

Фото з сайту  otherside.com.ua

Олександр Солженіцин критично ставився до політики Сталіна. За це був арештований, засуджений на 8 років перебування в таборах. За рік до звільнення – у 1953 – у Солженіцина виявили рак. У 1956 році письменника звільнили, він поселився у Володимирській області. Там зустрів колишню дружину, яка розлучилася з ним до звільнення, і знову одружився. За свою політичну позицію авторові довелося платити багато раз. Його твори забороняли, а через роман «Архіпелаг ГУЛАГ» Солженіцина знову заарештували і вигнали. Помер 3 серпня 2008 року через серцеву недостатності.

2002. У Львові під час авіа-шоу на Скнилівському летовищі розбився літак СУ-27.

Фото з сайту  citysites.com.ua

Унаслідок падіння винищувача Су-27УБ у натовп глядачів загинуло 77 осіб (серед них 28 дітей) і постраждало близько 250 людей. За кількістю загиблих Скнилівська трагедія вважається найбільшою катастрофою в історії авіаційних шоу.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар