26 серпня - Україна Incognita

26 серпня

1346. У битві біля Кресі на початку Столітньої війни 16-тисячна армія Едуарда III Англійського розбила 30-тисячне військо короля Франції Філіппа VI.

Едуард ІІІ, 29 король Англії

Ілюстрація з сайту unnatural.ru

Результат бою вирішили англійські лучники, які внесли сум'яття в лави атакувальних французьких кінних лицарів. Стріли, випущені з великих луків англійців, летіли на відстань до 350 м. В цій же битві армія Англії вперше застосувала вогнепальну зброю – гармати з круглими ядрами. Загинули понад півтори тисячі французьких лицарів, а Філіп, що отримав поранення, врятувався втечею. Наступні 90 років Англія панувала на континенті, вже наступного року зайнявши французький порт Кале.

1648. «День барикад» у Парижі. 

Портрет Джуліо Мазаріні, кардинала и першого міністра Франції, роботи Бушара

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

Протест народу проти регентки Анни Австрійської та уряду кардинала Мазаріні набув масового збройного характеру, чим негайно скористалися супротивники кардинала серед аристократії. Принц Конде, герцог Орлеанський, кардинал де Рец очолили рух, що отримав назву «фронда». Королева і перший міністр були змушені тікати з Парижа разом із малолітнім Людовіком XIV, щоб зібрати королівські війська і почати облогу міста. У країні почалася громадянська війна. Королева-мати і юний Людовік XIV повернуться в Париж наприкінці 1652 р.

1657. У Чигирині гетьманом України (до повноліття Юрія Хмельницького) обрано Івана Виговського. 

Іван Виговський. Олія. XVII cт.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Хмельницький бажав передати булаву своєму єдиному ще живому сину Юркові (старший Тиміш, на якого Богдан покладав надії, загинув у Молдавській кампанії 1653 р.). З одного боку, таке рішення відповідало звичним для політичної культури того часу династичним уявленням, з іншого — могло б охолодити амбіції старшини і запобігти усобицям. Формально волю гетьмана було виконано: на Чигиринській раді 1657 р. старшина поклала гетьманські обов'язки на писаря Івана Виговського, але тільки до досягнення Юрасем повноліття. В атмосфері гострих суперечностей та посилення московського тиску гетьманом України було врешті обрано Івана Виговського (Корсунська рада 21 жовтня 1657 р.). В особі Виговського Українська держава мала досвідченого політика, вмілого адміністратора та дипломата, хороброго й талановитого воєначальника. І все ж він поступався Богдану Хмельницькому, хоча вмів гнучко проводити центристську лінію, особливо у гострих соціальних питаннях. Щоправда, і перехід булави до Виговського припав на складний час, коли міжнародне та внутрішнє становище України погіршувалося буквально на очах. В 1658 р. гетьман зіткнувся з потужною опозицією, яка всіляко підтримувалася Москвою. Спочатку йому вдалося розгромити опозиціонерів, на чолі яких стояли полтавський полковник Мартин Пушкар і кошовий отаман Яків Барабаш. Побачивши крах першої опозиції, Москва все нахабніше втручається у внутрішні справи Української держави.

1728. Народився Йоганн Генріх Ламберт, німецький фізик, астроном, математик і філософ.

1789. У Франції ухвалена Декларація прав людини і громадянина - документ, що заклав основи буржуазного права в Європі. 

Декларація прав людини і громадянина. Плакат

Ілюстрація з сайту historic.ru

Ось деякі витяги зі статей Декларації: люди народжуються і залишаються вільними і рівними у своїх правах... Народ є головним і одвічним носієм суверенності. Жоден орган, жодна особа не можуть здійснювати владу, яка не виходить безпосередньо від народу. Свобода полягає в тому, що дозволяється робити все, що не завдає шкоди іншому... Оскільки всі громадяни рівні перед законом, то їм відкрито в рівній мірі доступ до всіх громадських посад і послуг залежно від їх здібностей; єдиною відмінністю при рівності можуть бути достоїнства й талант. Свобода думки і переконань є одним із найвищих прав людини... Оскільки власність є право недоторканне і святе, нікого не можна позбавити її… Суспільство, в якому не забезпечені ці права і в якому не закріплений принцип розподілу влади, не є правовим.

1991. Президія Верховної Ради УРСР ухвалила рішення про тимчасове припинення діяльності Компартії України.

1972. У Мюнхені відкрилися XX Олімпійські ігри. Спортивні змагання затьмарив терористичний акт проти ізраїльських спортсменів.

2008. Після російсько-грузинської війни президент РФ Дмитро Медведєв підписав указ про визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії. 

Прапор Республіки Південна Осетія

Ілюстрація з сайту www.gazeta.lv

У ХІХ столітті територія сучасної Південної Осетії була заселена переважно грузинами. Лише поодинокі села осетинів траплялись серед цілої грузинської провінції. Починаючи з початку ХХ століття осетини почали масово переселятися до цієї грузинської землі. Південно-Осетинська автономна область (Південна Осетія) утворена 20 квітня 1922 року у складі Грузії із столицею в місті Цхінвал (Цхінвалі). З 1989 року Південна Осетія взяла курс на незалежність від Грузії. В кінці 1989 року грузинські власті ввели до Цхінвалі підрозділи МВС Грузії. Осетини, у свою чергу, створили власні озброєні структури — національну гвардію. Між грузинськими і осетинськими формуваннями розгорнулися бойові дії. З'явилися ніким не контрольовані озброєні групи. Національна гвардія та озброєні групи — т.зв. російські «добровольці» були створені силовими структурами Росії.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар