26 лютого - Україна Incognita

26 лютого

1616. Галілео Галілей за наполяганням кардинала Роберто Белларміно, який передав йому вимогу Папського престолу, під загрозою тюремного ув'язнення погодився не проповідувати вчення Коперника щодо геліоцентричної будови світу, однак заявив: «Все ж таки вона обертається!».

Фоторепродукція з сайту www.npblog.com.ua

Фоторепродукція з сайту www.vokrugsveta.ru

Галілей перед судом інквізиції. Картина Жозефа-Ніколя Робер-Фльорі, 1847

Церковна заборона геліоцентризму, в істинності якого Галілей був переконаний, була неприйнятною для вченого. Він повернувся до Флоренції і почав міркувати, як, формально не порушуючи заборони, продовжувати захист істини. Зрештою він вирішив видати книгу, яка б містила нейтральне обговорення різних точок зору. Галілей писав цю книгу 16 років, збираючи матеріали, шліфуючи аргументи і вичікуючи слушного моменту.

1759. Народився Людвіг Генріх фон Якоб, німецький філософ, економіст, філолог, професор Харківського університету.

Фото з сайту www.ras.ru

До Харківського університету вчений потрапив після закриття Гальского університету Наполеоном, ректором якого Лювіг Генріх фон Якоб на той час був. 1806 року Людвига Генріха фон Якоба обрано професором Харківського університету кафедри дипломатії та політичної економії. Відомий своїми науковими працями проти кріпацтва, низкою підручників для гімназій та університетів. 1809 року професор зачитав в університетських стінах промову «Про вплив університетів на культуру та благоустрій народу».

1802. Народився Віктор Гюґо, французький письменник.

Гюґо творив у різноманітних жанрах: романи, лірична поезія, драми у віршах і прозі, політичні промови тощо. Найвідоміші романи письменника - «Собор Паризької Богоматері», «Бюг Жаргаль», «Клод Ге» та інші. 

 

У період, що передував революції 1848, Гюґо майже повністю закинув художню творчість і активізувався як політичний діяч. Він став переконаним республіканцем, а після 1848 брав активну участь у боротьбі за збереження і зміцнення республіканського ладу у Франції.

1815. Наполеон втік з острова Ельба і 20 березня повернувся у Париж. 

Імператор Наполеон у своєму кабінеті в ТюїльріЖак Луї Давид (1812)

Наполеон на острові Св. Єлени

З 20 березня до 22 червня 1915 року - період "повторного" правління Наполеона Францією, так звані "Сто днів". Наполеон остаточно зрікся престолу після поразки під Ватерлоо і був засланий на острів святої Єлени.

1834. Помер Йоган Алоїз Зенефельдер,  винахідник літографії.

Літографія - техніка гравюри, коли фарба під тиском переноситься з плоскої друкарської форми на папір.

Літографський верстат 1839 року

1878. У Львові розпочався судовий процес над Іваном Франком.

Іван Франко у 1875 році.

На процесі Франко вголос заявив про свої соціалістичні переконання. 22-річний Іван Франко повернувся зі в'язниці 5 березня 1878 року. Виключений разом із Павликом з університету, з товариства "Просвіта", бойкотований обома таборами галицької інтелігенції, він, поза тим, вже тоді став своєрідним символом передової журналістики. "Ми були студенти філософії, числили на педагогічну кар'єру, а тепер мусили попрощатися з нею і добиватися хліба на разі журналістикою, " - писав Франко.

1933. Народився Любомир Гузар,  єпископ Української Греко-Католицької Церкви, кардинал Католицької Церкви; з 28 січня 2001 року Верховний архієпископ Львівський, з 25 серпня 2005 року по 10 лютого 2011 року Верховний архієпископ Києво-Галицький — предстоятель Української Греко-Католицької Церкви.

1936. "Інцидент 26 лютого" - спроба державного перевороту групою військових Імперської армії Японії. 

Старший лейтенант Ніу Йосітада та його солдати із Першої дивізії Імперської армії Японії під час Інциденту 26 лютого

Заколот організували молоді офіцери-націоналісти, які були переконані у тому, що побороти у країні політичну корупцію і крайню бідність у сільській місцевості можна лише шляхом усунення кількох вищих політиків. 

1966. Помер Джино Северині, італійський живописець, скульптор, один із засновників  футуризму.

 

З 1910 року головною темою творів Северині було нічне життя великого міста, в яких є ознаки футуристичного напрямку, що виражаються в динаміці і різкості зображення.

«Санітарний поїзд, що мчить через місто», 1915, Нью-Йорк, Музей Гуггенхайма

1992. Україна встановила дипломатичні відносини з Фінляндією.

1998. Помер Теодор Вільям Шульц, американський економіст, лауреат Нобелівської премії з економіки  1979 року «За новаторські дослідження економічного розвитку в додатку до проблем країн, що розвиваються»

2004. Парламент Європейського Союзу ухвалив декларацію, в якій офіційно визнав сталінську депортацію чеченського народу 23 лютого 1944 року актом геноциду.

2005. Помер Джеф Раскін, співробітник  31 фірми Apple Computer, найбільш відомий як ініціаторпроекту Макінтош в кінці 70-x.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар