26 липня - Україна Incognita

26 липня

1648. Відбулася битва під Старокостянтиновом.

Під Старокостянтиновим козацькі полки на чолі з Максимом Кривоносом розбили польське військо Яреми Вишневецького.

1708. Неподалік Білої Церкви був страчений полковник Василь Кочубей.

Василь Кочубей був представником козацького роду Кочубеїв, українським політичним та державним діячем. У володінні Василя Кочубея були великі земельні наділи з кріпосними селянами на Лівобережній Україні. У Запорізькому війську Гетьманського уряду він служив генеральним писарем, а потім з 1699 по 1708 роки – генеральним суддею. Також Кочубей брав участь в Азовських походах у складі українських козацьких військ з 1695 по 1696 рік.

Портрет із сайту  day.kiev.ua

«День» про справу Василя Кочубея 

Василю Кочубею стали відомі таємні переговори гетьмана Івана Мазепи з польським царем Ліщинським та шведським королем Карлом ХІІ. Метою цих переговорів було відокремлення України від Росії та подальше підпорядкування України владі Польщі та Швеції. Тоді Кочубей зібрав на Мазепу донос із 25 статей про зраду Петра І гетьманом. Довіра царя Мазепі була настільки сильною, що він не повірив донощику, оголосивши його наклепником, та віддав на страту Івану Мазепі.

1722. У Бостоні оприлюднена декларація, якою оголошено війну індіанцям.

За скальп індіанця влада обіцяла заплатити від 15 до 100 фунтів.

1788. Нью-Йорк став 11-м штатом США.

Фото з сайту  newtours.us

Нью-Йорк знаходиться на північному сході США біля кордону з Канадою, найбільший в групі Середньо-Атлантичних штатів. Площа штату – 141 тис. км , з них більше 18 тис. км зайняті внутрішніми водами. До складу штату входить великий острів Лонг-Айленд. У межах Нью-Йорку знаходиться найбільше місто, фінансовий центр країни – Нью-Йорк. Населення штату – 19,0 млн осіб (третє місце після Каліфорнії і Техасу).

1856. Народився Джордж Бернард Шоу, англійський драматург, лауреат Нобелівської премії.

Фото з сайту  nnm.ru

Джордж Бернард Шоу – англійський драматург, критик, романіст і громадянський діяч. Натхнений новаторством Г. Ібсена, Шоу створив власну, цілком оригінальну театральну естетику – інтелектуальний проблемний реалістичний театр. Одним із головних засобів впливу Шоу на свідомість своїх читачів та глядачів був парадокс. У такий спосіб письменник намагався змусити людину по-новому неупереджено поглянути на традиційні цінності, звільнити її від влади застарілих стереотипів.

1866. У Нікольсбурзі підписано прелімінарний мирний договір між Австрією й Пруссією.

Репродукція з сайту  canadiangeographic.ca

26 липня в Никольсбурзі був підписаний попередній мир, а остаточний мирний договір був підписаний 23 серпня в Празі. Перемога над Австрією привела не лише до домінування Пруссії в Німеччині. Ця перемога привела до домінування Бісмарка в німецькій внутрішній політиці. Договір остаточно закінчив Семирічну війну.

1875. Народився Карл Густав Юнг, швейцарський психолог, філософ.

Психологія стала для Юнга наукою наук – саме вона, на його думку, може дати сучасній людині якісний світогляд. Крім «філософії життя», його приваблював і модний на той час окультизм. Упродовж кількох років Юнг брав участь у спіритичних сеансах, знайомився з літературою з астрології та інших «таємничих» наук.

Фото з сайту  nkozlov.ru

1902 р. Карл Юнг закінчив роботу над докторською дисертацією «Про психологію і патологію так званих окультних феноменів». Ця робота дотепер зберегла наукове значення – Юнг дає в ній психологічний і психіатричний аналіз медіумічного трансу, зіставляє його з галюцинаціями. Він вважає, що в поетів, пророків, містиків, засновників різних релігійних рухів спостерігаються ті самі стани, які психіатр спостерігає у хворих.

1880. Народився Володимир Винниченко, український письменник і політичний діяч.

Фото з сайту  utoronto.ca

В 1901 році Володимир Винниченко на юридичний факультет Київського університету і того ж року створює таємну студентську революційну організацію, яка звалась «Студентською громадою». Цього ж року посилає перше своє оповідання «Народний діяч» до «Літературно-Наукового Вісника» в Галичині, але це оповідання тоді не було надруковане. В 1902 році був уперше заарештований за належність до революційної української організації.

1908. У Парижі фінішували перші навколосвітні автомобільні перегони, що стартували 12 лютого у Нью-Йорку.

1918. Гетьман Павло Скоропадський затвердив закон про утворення Головної скарбниці Української Держави, ухвалений Радою міністрів.

Фото з сайту  kupchyk.lviv.ua

Гетьман Павло Скоропадський

1931. Народився Іван Дзюба, український письменник, критик.

Фото з сайту  day.kiev.ua

Іван Дзюба – літературознавець, громадський і політичний діяч, академік Національної академії наук України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, Герой України. Широко відомі наукові праці І. М. Дзюби, а їх близько 400, у тому числі 14 монографій, присвячених найактуальнішим проблемам історії й нинішнього стану вітчизняної літератури та культури, відродження національної духовності українського народу. Вчений є автором книг «Звичайна людина чи міщанин», «Грані кристала», «Автографи відродження» та багатьох інших. Він є також автором передмов до численних літературних видань і статей в українських («Вітчизна», «Всесвіт», «Дніпро», «Сучасність») та російських журналах («Новый мир», «Дружба народов», «Вопросы литературы», «Литературное обозрение») на теми української, російської та інших літератур.

Iван ДЗЮБА: етос свободи

Iван Дзюба про Ліну Костенко

Iван Дзюба на тлі «непроминального минулого»

Територія Iвана Дзюби

Слово про Дзюбу: інакшість високоосвіченої людини

Iван Дзюба на тлі «непроминального минулого»

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар