26 березня - Україна Incognita

26 березня

1516. Народився Конрад Ґеснер, швейцарський природодослідник, написав першу зоологічну енциклопедію “Історія тварин“.

Фото з сайту www.sciencephoto.com

Ґеснеру належить одна з перших спроб класифікацій рослин. Автор першого універсального бібліографічного довідника “Загальна бібліотека“ в трьох томах з описом 15 тисяч книг латинських, грецьких і єврейських авторів.

Дракони з довідника “Історія тварин” (1551-1565).

Фото з сайту www.nlm.nih.gov

Ілюстрація до “Історії тварин”. Гравюра на дереві, розмальована від руки, 1600. 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1814. Помер Жозеф Ґійотен, французький лікар, депутат Національної Асамблеї Франції.

Ілюстрація з сайту boisdejustice.com

Ґійотену помилково приписують винахід гільйотини, механічного пристрою для страти шляхом відтинання голови, який назвали його ім'ям. Лікар Ґійотен не був винахідником цього пристрою, а він лише запропонував використовувати його у Франції під час Французької Революції.

Ілюстрація з сайту ms-brown.wikispaces.com

Спочатку пристрій називали декількома іменами і зокрема "луїзеттою" на честь лікаря Антуана Луї, який безпосередньо брав участь у розробці цього приладу. Згодом всі інші імена забулися. Ця назва стала загальноприйнятою не тільки у Франції, а й поза її межами.

1827. Помер Людвіг ван Бетховен, німецький композитор. 

Ілюстрація з сайту www.peoples.ru

Автор 9 симфоній, 11 симфонічних увертюр, 5 концертів для фортепіано з орекстром, 32 сонат для фортепіано, 16 струнних квартетів, 6 тріо, балету “Творіння Прометея“, опери “Фіделіо”, вокального циклу “До далекої коханої“, музики на вірші поетів, обробки народних пісень.

1845. У США запатентовано медичний пластир.

1881. Румунія проголошена королівством. Три роки раніше, згідно із рішенням Берлінського конгресу 1878 р. Румунія отримала міжнародне визнання як самостійна держава.

1916. Народився Крістіан Бемер Анфінсен, американський біохімік, який запропонував нове трактування процесу біологічної еволюції. Лауреат Нобелівської премії з хімії 1972 р.

Фото з сайту www.sciencephoto.com

1945. Завершилась битва за Іодзіму, острів на Тихоокеанському театрі воєнних дій між військами Японської імперії і США.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Це була єдина наземна операція японських сил, у якій втрати армії США  (28 тис) перевищили їхні власні (21 тис).

Фото з сайту historywarsweapons.com

1945. Помер Девід Ллойд Джордж, прем’єр-міністр Великобританії (1916-1922).

Фото з сайту iamthewitness.com

За його наполягання було створено комісію для проведення розмежування етнічних територій українців, поляків і білорусів (згодом кордон цього розмежування увійшов в історію під назвою “Лінія Керзона“).

1949. Народився Патрік Зюскінд, німецький письменник і кіносценарист.

Фото з сайту mikkilan.ru

Найвідоміший твір Зюскінда “Запахи“ (1985) перекладено 46 мовами, в тому числі на латину, і продано близько 15 мільйонів екземплярів.

1953. Американський лікар Джонас Едвард Солк оголосив про успішне випробування вакцини проти поліомієліту.

1960. УЄФА заснувала Кубок володарів кубків. Його двічі здобувало київське "Динамо".

1971. На території Східної Бенгалії (Пакистан) проголошена Республіка Бангладеш.

Мапа з сайту phys4.harvard.edu

1943. Народився Боб Вудворд, американський журналіст, редактор газети “The Washington Post“ (з 1971 р.).

 

Разом із журналістом Карлом Бернстайном проводив розслідування “Уотергейтського скандалу” 1972 р., через який президент США Річард Ніксон пішов у відставку 6 серпня 1974 р.

17 червня 1972 р. у штабі кандидата в президенти від демократичної партії Джорджа Макговерна, розташованому у “Вотергейті“, були затримані 5 осіб які проникли в готель шляхом злому. Вони налаштовували апаратуру, що підслуховувала, і, за деяким даними, фотографувала внутрішні документи штабу демократів.

Вашингтонський комплекс Уотергейт

Фото з сайту 3.bp.blogspot.com

Фото з сайту www.britannica.com

Згодом вийшла книга журналістів-розслідувачів скандалу “Вся президентська рать”.

1948. Народився Стівен Тайлер, американський рок-музикант, соліст рок-групи Aerosmith.

1992. Боксера Майка Тайсона засуджено до шести років ув'язнення за зґвалтування. Через три роки він достроково вийшов на свободу.

1993. У Києві відбулися переговори між українською урядовою делегацією на чолі з Прем'єр - міністром України Л. Кучмою і делегацією Паризького клубу кредиторів на чолі з його президентом Ж. - К. Тріше. На переговорах порушувалося питання про зовнішній борг та активи колишнього СРСР. Сторони досягли домовленості, що країни-кредитори не вимагатимуть від України будь-яких виплат за борг колишнього СРСР до того часу, поки не буде досягнуто домовленості між Україною і Росією щодо боргу та активів колишнього Радянського Союзу.

1995. Між країнами ЄС (Францією, Німеччиною, Нідерландами, Бельгією, Люксембургом, Іспанією, Португалією, Монако) набрали чинності Шенгенські угоди щодо скасування візового контролю в межах цих держав. 

1999. Президент України затвердив Концепцію захисту населення i територій у разi загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар