25 лютого - Україна Incognita

25 лютого

1573. Друкар Іван Федоров почав друкувати «Апостол», який 15 лютого 1574 року побачив світ.

О. В. Моравов. «Іван Федоров»

Переїхавши до Львова в кінці 1572 року друкар звернувся до найбагатших українців міста фондувати друкарню, проте гроші йому дали ремісники-українці.
У 1573 році він отримав від них позику 700 злотих (вартість будинку у центрі міста).

1713. Помер Фрідріх I, перший прусський король, син Фрідріха Вільгельма.

Фрідріх заснував Академію мистецтв (1696), Академію наук (1700), відкрив в Галле університет (1694), заохочував вчених, художників і скульпторів. Фрідріх спорудив в Берліні величний палац і прикрасив столицю своїх володінь новими будівлями і широкими вулицями. Для дружини він побудував в Шарлоттенбурзі (нині район Берліна) палац із парком і будівлю опери.

1841. Народився П'єр-Огюст Ренуар, французький живописець, графік і скульптор, один із основних представників імпресіонізму. 

«Бал в ле Мулен де ла Галетт» (1876). Музей Орсе.

«Дівчата біля рояля» (1892). Музей Орсе.

«Танець в Бужівале» (1883)

Ренуар відомий в першу чергу як майстер світського портрета, не позбавленого сентиментальності, він першим з імпресіоністів здобув успіх у заможних парижан. В середині 1880-х рр.. повернувся до лінійності класицизму та енгрізму.

1850. Народився Володимир Барвінський, громадський діяч, видавець, історик, соціолог, журналіст, письменник (літературні псевдоніми Василь Барвінок, Ришмидинов та ін.), літературний критик і публіцист, перекладач. 

У своїх творах Барвінський порушив проблеми життя українців Галичини, торкнувся болючих питань суспільного й національного розвитку, намагався вказати шляхи виходу з неволі.

Виходив за межі традиційної «селянської» теми своїх попередників і сучасників, робив прорив до зображення життя інших суспільних верств.

1856. Розпочались багатосторонні міжнародні переговори з метою завершення Кримської війни - Паризький конгрес.

У конгресі брали участь повноважні представники Росії, Франції, Англії, Австрії, Сардинії, Оттоманської імперії, а також Пруссії.

Внаслідок переговорів між сторонами 30 березня був підписаний Паризький мирний договір, який змінив устрій Європи, передбачений Віденським конгресом 1815 року. 

1871. (За старим стилем 13 лютого). Народилася Лариса Косач-Квітка (Леся Українка), українська письменниця, перекладач, культурний діяч.

Леся Українка писала у жанрах: поезії, ліриці, епосі, драмі, прозі, публіцистиці. Також працювала в ділянці фольклористики (220 народних мелодій записано з її голосу) і брала активну участь в українському національному русі.

На відкритті пам'ятника Івану Котляревському в Полтаві, 1903 рік.

Зліва направо: Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник, Олена Пчілка, Леся Українка, Михайло Старицький, Гнат Хоткевич, Володимир Самійленко.

Відома завдяки своїм збіркам поезій «На крилах пісень» (1893), «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902), поем «Давня казка» (1893), «Одно слово» (1903), драм «Бояриня» (1913), «Кассандра» (1903-07), «В катакомбах» (1905), «Лісова пісня» (1911) та інших.

1887. Народився Лесь Курбас, український актор, режисер, реформатор українського театру.

Лесь Курбас був засновником спочатку політичного (1922-1926), а потім і філософського (1926-1933) театру в Україні. У виставах свого філософського театру "Березіль" (Харків) Курбас малює всесвіт, де головним стає особлива довіра до життя людини у всіх його суперечностях.

Акт про розстріл

Леся Курбаса було вислано на будівництво Біломорсько-Балтійського каналу на Медвежу Гору, після чого на Соловки. 3 листопада 1937 року після повторного суду його розстріляли в урочищі Сандармох.

Лесь Курбас як завтра 
Лесь Курбас: «Силу нації не можуть вбити ніякі декрети» 

1899. Помер Пол Рейтер, британець німецького походження, журналіст і власник ЗМІ, засновник агентства новин Reuters.

Рудольф Леман. Портрет Пола Рейтера у віці 53 років (1869)

1908. Відкрився перший залізничний тунель, прокладений під річкою Гудзон. Час поїздки між Манхеттеном і містом Хобокен у сусідньому штаті Нью-Джерсі скоротився до 10 хвилин

1918.
12 лютого за ст. ст. Мала Рада на засіданнів Коростені ухвалила закони про запровадження в Українській Народній Республіці нового (григоріанського) календаря і середньоєвропейського часу.
Відтак замість 16 лютого настане 1 березня

1919.
Військові коменданти міста Дубно, Дубенського і Кременецького повітів Волинської губернії ухвалили рішення накласти на єврейське населення контрибуцію у розмірі 100 000 крб. за протидержавну діяльність проти УНР

1921.
У Грузії встановлено радянську владу, у Тбілісі утворено Грузинську РСР

1923.
У Києві відкрита перша в місті радянська ощадна каса

1924.
Установлено дипломатичні відносини між СРСР і Австрійською Республікою

1925.
Встановлено дипломатичні відносини між СРСР та Японією

1928.
Лабораторія Чарльза Дженкінса у Вашингтоні отримала першу телевізійну ліцензію

1932.
Адольфа Гітлера, який вирішив балотуватися в рейхспрезиденти Німеччини, призначили на посаду аташе при представництві Брауншвейга в Берліні.
Це не накладало на Гітлера жодних посадових обов'язків, але автоматично надавало німецьке громадянство і дозволяло брати участь у виборах

1940.
Відбулася перша телетрансляція хокейного матчу між «Нью-Йорк рейнджерс» і «Монреаль канадіенз». Нью-йорківці виграли 6:2

1940.
Норвегія, Данія і Швеція заявили про необхідність завершення радянсько-фінляндської війни

1944.
Війська 1-го Українського фронту зайняли райцентр Торчин Волинської області

1946.
Червона армія перейменована в Радянську

1947.
Де-юре припинила існування держава Пруссія

1948.
Комуністична партія Чехословаччини взяла на себе керування урядом країни

1951.
Перші Панамериканські ігри відкрилися в Буенос-Айресі, Аргентина (тривали до 9 березня)

1956. На XX з'їзді КПРС Микита Хрущов виступив із закритою доповіддю «Про культ особи та його наслідки», присвяченою засудженню культу особи Й.В.Сталіна.

1957. Засновано Державне видавництво дитячої літератури УРСР (надалі - "Веселка")

1964. Помер Олександр Архипенко, український та американський скульптор і художник, один із основоположників кубізму в скульптурі. 

Жінка, що вкладає волосся ("Lady combing her hair")

Гондольєр

1969. Гурт „Бітлз” почав запис свого останнього альбому Abbey Road

1977.
Пожежа в московському готелі «Росія».
У гасінні брали участь 1400 пожежників на 143 машинах. Загинули 42 особи (в т. ч. 13 пожежних)

1977.
У Польщі на екрани вийшов фільм Анджея Вайди «Людина з мармуру» з "антисоціалістичними тенденціями"

1986. На Філіппінах скинули диктатора-президента Фернандо Маркоса, який правив країною понад 20 років. Маркос утік із країни.
Уперше президентом стала жінка, Корасон Акіно

1990. У Москві (200 тисяч учасників), Києві та інших містах СРСР пройшли мітинги з вимогами економічних і політичних реформ

1991. Позачергове засідання політичного консультативного комітету Варшавського договору.
Ухвалено рішення про скасування військових органів блоку

1992. Президент Леонід Кравчук видав указ "Про Державну думу України".
Держдума створювалася з метою вироблення основних напрямів і принципів діяльності органів державної влади з питань внутрішньої і зовнішньої політики, економічного й соціального розвитку України

1992. Найбільша і найжорстокіша бійня Карабахської війни: масове вбивство мешканців азербайджанського міста Ходжали бойовиками вірменських збройних формувань. Принаймні 613 загиблих

1993. У Стамбулі відбулася зустріч голів парламентів країн Чорноморського басейну.
На організаційному засіданні Парламентської Асамблеї Чорноморського економічного співробітництва, участь у якому взяв голова Верховної Ради України Іван Плющ, було підписано Декларацію про створення ПАЧЕС

1999. У Казахстані почався перший після проголошення незалежності перепис населення

2004. Підписана Агадірська угода (в Марокко) про створення зони вільної торгівлі між Марокко, Єгиптом, Тунісом і Йорданією

2010. У Києві відбулася інавгурація президента України Віктора Януковича.

2010. Помер Ярослав Романович Дашкевич, український історик

Ярослав Дашкевич — приклад інтелектуальної та професійної чесності

Ярослав ДАШКЕВИЧ: «Владним структурам не потрібна думка інтелектуалів»

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар