25 липня - Україна Incognita

25 липня

1587. В Японії заборонено християнство.

Портрет із сайту  samurai-archives.com

Тойотомі Хідейосі – японський імператор, який видав указ про заборону християнства в Японії та наказав єзуїтам упродовж 20 днів залишити країну.

1687. Івана Мазепу було обрано гетьманом України.

Портрет із сайту  mazepa.in.ua

Свою діяльність Іван Мазепа розпочав в умовах підписання нових «Коломацьких статей», що застерігали Україну від порушення умов вічного миру між Московією та Польщею. Гетьману заборонялося мати дипломатичні відносини з іншими державами. Одним із найважливіших напрямків загальнодержавної політики Мазепи була культурно-просвітницька діяльність. У розвиток української освіти, науки, мистецтва. архітектури, літератури, книгодрукування гетьман вкладав величезні кошти з державної військової скарбниці та власні кошти, справедливо вважаючи, що лише в такий спосіб Україна може зрівнятися з європейськими державами.

1905. Народився Пантелеймон Шемет, кобзар, засновник та соліст канівської капели.

1920. Євген Петрушевич сформував у Відні закордонний уряд ЗУНР.

Уповноваженим уряду для закордонних справ став С. Витвицький, а з січня 1921 року – К. Левицький. З цього часу активно пропагувалася ідея утворення самостійної та нейтральної Галицької республіки.

Фото з сайту  istpravda.com.ua

Така зовнішньополітична орієнтація була спричинена крахом попередніх концепцій закордонної політики ЗУНР, а також невизначеністю політичного статусу Східної Галичини. Це питання і надалі залишалося на порядку денному європейської політики, адже у рішенні Найвищої ради Паризької мирної конференції від 25 червня 1919 року йшлося лише про тимчасову польську окупацію Східної Галичини. Право вирішити остаточно «східно-галицьке питання» залишалося за Антантою, однак Велика Британія використовувала його як засіб тиску на Францію та Польщу. Євген Петрушевич намагався використати суперечності між Лондон та Парижем. Українці Галичини не визнавали польської влади. Умови, що склалися, давали підстави для продовження боротьби.

1934. Помер Нестор Махно, український анархіст, керівник повстанських загонів.

Махно, перебуваючи під впливом анархізму, виступав проти будь-якої форми влади. Нестор Іванович в умовах протиборства двох сильних противників в Україні намагався стати «третьою силою» поряд з Директорією і більшовиками. Спроба більшовицьких органів влади втілити «політику воєнного комунізму», проводити продрозкладку, створити перші колективні господарства та комітети бідноти викликала опір серед українського селянства і привела до антибільшовицьких настроїв у махновських військах.

Фото з сайту  radosvet.net

На початку вересня 1919 року Махно завершив пореформування своїх загонів, які було перейменовано в «Революційну повстанську армію України». З літа 1918 року Нестор вів переговори з Петлюрою про спільну боротьбу проти влади та денікінців в Україні, що завершилась укладенням 20 вересня 1919 року у Жмеренці договору між командуванням Армії УНР і махновцями.

1942. У німецькому концтаборі Аушвіц закатований Олександр Бандера, активіст українського націоналістичного руху, брат Степана Бандери.

Фото з сайту  ria.ua

1942. Під час спроби втечі із гестапівської в’язниці в Києві вбитий Дмитро Мирон-Орлик, діяч ОУН (б), редактор націоналістичних видань.

Під час навчання в університету Дмитро Мирон був членом Крайової Екзекутиви ОУН, провідником юнацтва, редактором підпільних юнацьких видань, тримав зв’язок із станицею ОУН у Кракові. Вперше був арештований польською поліцією у травні 1932 року під час сутички з нею на Личаківському цвинтарі під час Зелених свят, коли поліція намагалась розігнати людей, які прийшли туди вшанувати воїнів, полеглих за волю України.

Фото з сайту  molotukr.at.ua

Вдруге був арештований у жовтні 1933 року за належність до ОУН і поширення революційної літератури. Був засуджений польським судом на 7 років тюремного ув’язнення. Покарання Дмитро Мирон відбував у тюрмах центральної Польщі, в містах Равічу та Вронках. Перебуваючи в ув’язненні він продовжував вишколювати друзів-політв’язнів і сам дуже багато читав, студіював, готував матеріали для свого твору про ідеологію українського націоналізму. Потрібну для праці літературу доставляла у в’язницю його сестра Анна.

1947. У Празі розпочався I фестиваль молоді і студентів, організований з ініціативи Всесвітньої федерації демократичної молоді під гаслом боротьби за мир, проти фашизму і війни. У фестивалі взяли участь молоді люди з 71 країни світу.

1957. Парламент Тунісу проголосував за ліквідацію монархії і проголосив Туніс республікою.

Першим президентом країни був обраний Хабіб Бургіба.

1978. У місті Олдем (Великобританія) народилася перша людина, зачата у пробірці, - Луїза Джой Браун.

1980. Помер Володимир Висоцький, радянський акторспівак і поет.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар