1439. Базельський собор оголосив римського папу Євгенія IV єретиком.
Портрет із сайту wikimedia.org
1580. Опублікована «Книга згоди», в якій були викладені основи лютеранства.
Фото з сайту wikimedia.org
Основні принципи лютеранства сформульовано Мартіном Лютером та його соратниками у так званому Аугсбурзькому сповіданні 1530 р. Людину, за Лютером, рятує лише її особиста віра в Бога. Лютеранство проголошує рівність усіх віруючих перед Богом. Крім Біблії, для лютеран священною є «Книга згоди», що включає з себе Великий і Малий катехізис Лютера, «Шмалькальдендські статті» та «Формулу згоди».
1822. Помер Ернст Теодор Вільгельм Амадей Гофман, німецький письменник, композитор, художник.
Портрет із сайту ukrcenter.com
Найвідомішим твором письменника є сатирична казка «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер». Її автор написав після тривалої хвороби. Творча спадщина Гофмана обширна і різноманітна. Її літературна частина представлена творами різних жанрів: романи, новели, казки, лібрето, які автор писав до своїх музичних творів, есе, критичні статті. Перші спроби пера дослідники датують 1795 роком. Є свідчення, що того ж року Гофман працював над втраченими романами «Корнаро, мемуари графа Юліуса фон С.» і «Таємнича».
1857. Вийшла друком збірка віршів французького поета Шарля Бодлера «Квіти зла».
Фото з сайту bukvoid.com.ua
Назву збірки поет шукав довго, але вона виявилася напрочуд місткою і виразною, адже сфокусувала в собі не лише суперечності епохи, а й протиріччя самого Бодлера. Назва збірки підкреслила головну думку – привабливість зла для сучасної людини. У стислій формі автор передав власне сприйняття сучасного світу як царства зла й водночас його власне бачення цієї сумної реальності. Збірка трактувалася сучасниками як поетизація аморальності, але сам Бодлер стверджував, що книгу треба оцінювати цілісно, лише тоді з неї випливе жорстокий моральний урок.
1886. Народився Іван Крип’якевич, історик, академік АН УРСР, професор Львівського університету, директор Інституту суспільних наук АН України.
Фото з сайту ucu.edu.ua
Викладав історію в Академічній гімназії у Львові, згодом – у гімназіях Рогатина і Жовкви. Багато працював в українських періодичних виданнях, що видавалися в Західній Україні – «Письма з Просвіти», «Молода Україна», «Літературно-Науковий Вісник» , редагував журнали «Дзвіночок» та «Ілюстрована Україна».
1894. Народився Герман Оберт, німецький інженер-ракетник, один з основоположників сучасної ракетної техніки.
Фото з сайту blogspot.com
Навчався в університетах Клужа, Мюнхена, Геттінгена і Гейдельберга. Першу ракету на рідкому паливі запустив у 1931 році. У 1924-1938 рр. був професором коледжу в Медіаше, працював у Віденському технологічному інституті. У 1941-1943 був консультантом військового дослідницького центру в Пенемюнде та брав участь у створенні ракети V-2 (Фау-2).
1903. Народився Джордж Оруелл, англійський письменник і публіцист, автор роману-антиутопії «1984».
Фото з сайту 100bestbooks.ru
Писав журналістські нариси й політичні та літературні есе. Всесвітньо відомим став завдяки двом творам, написаним в останні роки життя: політичній алегорії «Ферма тварин» і роману-антиутопії «1984», де він зобразив тоталітарне суспільство.
1931. Народився Віталій Русанівський, український науковець, філолог, мовознавець-україніст, викладач і славіст, академік НАНУ.
Фото з сайту inmo.org.ua
Погляд академіка на історію української літературної мови пов’язаний із теорією розвитку літературної мови як репрезентантки національної єдності й високого рівня національно-мовної свідомості. Досліджуючи тексти, написані в ХІХ – ХХ ст., він засвідчував вироблення літературних норм, постійну динаміку взаємодії експресивних і функціональних стилів літературної мови, зростання ваги індивідуально-стильової мовної практики в літературно-мовному процесі.
1950. Армія Північної Кореї напала на Південну Корею. Почалася Корейська Війна. Події червня 1950 – квітня 1951 рр. були вельми драматичні: спочатку північнокорейські частини зайняли майже весь півострів, потім контроль над майже всією країною перейшов до південців і американців, а врешті-решт лінія фронту повернулася більш менш на вихідну позицію.
1991. Словенія й Хорватія проголосили незалежність від Югославії.
1992. У Києві почався дводенний Всеукраїнський православний собор, який проголосив об’єднання Української православної церкви та Української автокефальної православної церкви в єдину Українську православну церкву – Київський Патріархат.
Фото з сайту uaoc-diaspora.com
Українська Православна Церква – Київський Патрiархат є правонаступницею УПЦ та УАПЦ. Главою УПЦ став Патрiарх Мстислав.
1993. В Українському домі в Києві під гаслом «Українські студентські сили світу – за розквіт держави, назва якій – Україна» відбувся 1- й з’єднаний Всесвітній український Конгрес студентів (ЗВУК).