24 жовтня - Україна Incognita

24 жовтня

1632. Народився Антоні Ван Левенгук, голландський натураліст, основоположник наукової мікроскопії.

Ілюстрація з сайту www.sritweets.com

Вперше в історії за допомогою свого мікроскопу спостерігав мікроскопічну будову різних форм живих організмів, відкрив еритроцити, описав бактерії, найпростіші, сперматозоїди, будову очей комах і м'язових волокон тощо.

Один із перших мікроскопів

Ілюстрація з сайту thescienceexperts.com

Левенгук був відомим майстром і успішним виробником лінз. За своє життя він виготовив близько 250 лінз. Установлюючи їх у металеві оправи, він спорудив мікроскоп, і зміг у 300-разів збільшити об'єкт. 

1648. Закінчилась Тридцятилітня війна (1618-1648) в Європі та підписано Вестфальський мирний договір.

Ілюстрація з сайту cdn2.all-art.org

Окремий договір, підписаний дещо раніше, припиняв війну між Іспанією і Нідерландами. Вони, а також Швейцарія, визнавалися незалежними державами. Неврегульованою залишилася тільки війна між Іспанією і Францією, яка продовжувалася до 1659 року.

1795. Відбувся ІІІ поділ Польщі.

Росія отримала литовські, білоруські й українські землі на схід від Бугу й лінії Немирів-Гродно; Пруссія – території, заселені етнічними поляками на захід від річки Пилипиці, Вісли, Бугу й Німану разом із Варшавою, а також землі в Західній Литві; Австрія – Краків і частину Малої Польщі між Пилипицею, Віслою та Бугом, частину Підляшшя та Мазовії.

1857. У Шеффілді (Англія) заснований перший у світі футбольний клуб.

1911. Із мису Еванс вирушила в дорогу антарктична експедиція англійця Роберта Скотта у складі 12 осіб, яка мала на меті досягти Південного полюса Землі.

 

1942. Рейхкомісар України Еріх Кох видав розпорядження про заборону навчання молодим людям віком від 15 років.

Всі юнаки та дівчата, починаючи з цього віку підлягали загальному обов’язку праці та могли бути відправлені до Німеччини. Почалося масове закриття середніх шкіл, училищ, технікумів, вузів по Україні.

1945. За вироком суду розстріляний Відкун Квіслінг, норвезький політик, колабораціоніст. 

Ілюстрація з сайту news.nswap.info

З лютого 1942 р. до кінця Другої світової війни займав пост міністра-президента окупованої Норвегії. Квіслінг був заарештований 9 травня 1945 року в Осло, був звинувачений у державній зраді.

У сучасному вжитку слово “квіслінг” означає зрадника, який ставить інтереси іншої держави вищі за інтереси власної і служить іноземним покровителям.

1964. На території колишньої Північної Родезії проголошена незалежність. Країна стала  називатись Замбією.

1945. Набув чинності Устав ООН після ратифікації п'ятьма постійними членами Ради Безпеки - Францією, Республікою Китай, СРСР, Великобританією і Сполученими Штатами і більшістю - 46 іншими сторонами, що підписали  договір-статут.

Перше засідання Генеральної Асамблеї, з 51 країнами учасниками, і Ради Безпеки, відбулося  в Лондоні в січні 1946 року.

Штаб-квартира ООН у Нью-Йорку

Ілюстрація з сайту grehu.net

Прапор ООН

Ілюстрація з сайту zhitomir.info

З 1948 року цей день відзначається як день ООН.

1947. Мусульманські сепаратисти оголосили незалежною державою індійську провінцію Кашмір.

1960. На стартовому майданчику космодрому Байконур за півгодини до першого пуску вибухнула ракета Р-16. За різними даними, в результаті аварії загинули від 74 до 126 осіб, це найбільша катастрофа в історії ракетної техніки.

1970. Конгрес Чилі затвердив Сальвадора Альєнде на посаді президента країни.

Фото з сайту www.krugosvet.ru

Перший у світі президент-марксист на президентських виборах набрав 36,2% голосів, випередивши двох інших кандидатів. За процедурою, його кандидатуру відправили на затвердження конгресу, де Альєнде був підтриманий християнськими демократами - після того, як зобов'язався не порушувати принципи демократії 

1990. Прийнятий Закон УРСР “Про зміни і доповнення до Конституції (Основного Закону) Української РСР”.

Ним скасовувалася ст. 6 про керівну роль Комуністичної партії, закріплялися основи діяльності різних політичних партій в Україні. Велике значення мала заміна ст. 71, що проголосила верховенство законів республіки на території України, також ст. 120, якою вимагалося обов’язкове виконання постанов і розпоряджень Ради міністрів УРСР на території України. Зміцненню впливу республіканської влади сприяли в ст. 149, згідно з яким найвищий судовий контроль міг здійснювати лише Верховний суд Української РСР.

1993. У соборі Святої Софії в Києві здійснено інтронізацію Володимира Романюка, обраного Патріархом Київським і всієї Руси-України.

Фото з сайту uaoc-ls.com

1991. Верховна Рада України ухвалила заяву про без'ядерний статус України. У заяві зазначено, що розміщення ядерної зброї на території України є тимчасовим явищем,  закладено правові основи та механізми ліквідації ядерної зброї. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар