23 серпня - Україна Incognita

23 серпня

1149. На річці Трубіж під Переяславом військом князя Суздальського Юрія розбило полки київського князя Ізяслава. 

Великий князь Київський Ізяслав ІІ Мстиславич (у хрещенні Пантелеймон)

Ілюстрація з сайту www.rulex.ru

«Билися, - свідчить літописець, наїздили в насадах, брали в полон ці тих, а ті тих — Ізяслав не дозволяв їм перебрести».

1628. У Портсмуті вбито Джорджа Вільєрса, англійського герцога Бекінгема, фаворит королів Якова I і Карла I.

Джордж Вільєрс, 1-й герцог Бекінгем, 1625 рік. Пітер Пауль Рубенс

Ілюстрація з сайту clubs.ya.ru

1754. Народився Людовік XVI, король Франції.

Ілюстрація з сайту www.hrono.ru

Під час його правління почалась Велика Французька революція. Людовіка скинули з престолу в грудні 1792, засуджено у січні 1793 і гільйотиновано.

1866. Укладено Празький мир, що завершив австро-прусську війну. 

Битва при Кьоніггреці. 1869 рік, Георг Блайбтрой

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

За Празьким договором Венеція передавалась Італії.

1914. Японія оголосила війну Німеччині, атакувавши німецький порт Циндао в Китаї. 

Фото сучасного порту Циндао в Китаї

Фото з сайту www.cargonews.ru

Після початку війни японський флот за участю британського блокував Циндао, але місто в результаті окупувала Японія, яка оголосила війну Німеччині відповідно до англо-японського союзу. За підсумками війни на Паризькій конференції було вирішено залишити захоплені території в провінції Шаньдун Японії і не передавати їх Китаю. У 1922 році місто повернули Китайській республіці і підпорядковано безпосередньо уряду у 1929 році. Японія знову окупувала Циндао в 1938 році в ході територіальної експансії вздовж китайського узбережжя.

1939. У Москві укладено Договір про ненапад між Німеччиною і Радянським Союзом («пакт Молотова-Рібентроппа»). 

Укладення радянсько-німецької угоди про ненапад. На фото (з права наліво): В.М. Молотов, Й.В. Сталін, Йоахим фон Рібентроп, Ф. Гаус

Фото з сайту kprf.ru

Пакт гарантував нейтралітет Радянського Союзу в конфлікті Третього Рейху з Польщею та країнами Заходу, та давав можливість повернення Радянським Союзом втрачених Росією в Першій світовій війні територій. 
 
Одночасно підписано секретний протокол про розподіл сфер впливу у Східній Європі. Відтак СРСР відійшли Західна Україна, Західна Білорусь, Бессарабія, половина Польщі, Прибалтика, Фінляндія. 

На бенкеті за участю Йоахіма фон Ріббентропа на честь підписання договору Сталін промовив тост: «Я знаю, как немецкий народ любит фюрера. Поэтому я хочу выпить за его здоровье».

1943. Радянські війська з третьої спроби зайняли Харків.

Бої за "звільнення" Харкова 23 серпня 1943 року

Фото з сайту goroda.at.ua

1944. Повалено уряд Антонеску. 

У ставці Гітлера. З права наліво: Кейтель, Гітлер, Антонеску обговорюють стан у зв'язку з наближенням радянських військ до кордонів Румунії. Березень 1944

Фото з сайту www.hrono.ru

Після арешту Антонеску був виданий радянському командуванню і відправлений в СРСР. Після війни переданий румунському комуністичному уряду. 17 травня 1946 засуджений румунським судом в Бухаресті до смертної кари як військовий злочинець.

1989. У 50-ту річницю підписання радянсько-німецького пакту відбулася акція «Балтійський шлях»: мешканці Литви, Латвії та Естонії вишикувалися в живий ланцюг завдовжки майже 600 км - близько двох мільйонів осіб (найбільший живий ланцюг у світі).

З домівок вийшло близько двох мільйонів людей і взялися за руки. Жодних бійок та істерик

Фото з сайту ru-politics.livejournal.com

1990. На щоглі перед будівлею Київської мерії піднято синьо-жовтий прапор, освячений у Софіївському соборі владикою Володимиром і настоятелем храму Бориса і Гліба Української автокефальної церкви отцем Юрієм.

Європа відзначає День пам'яті жертв сталінізму та нацизму.

18 червня 2009 року Парламент Естонії на позачерговому засіданні вніс зміни до закону «Про святкові та пам'ятні дати», якими встановив 23 серпня Днем пам'яті жертв сталінізму та комунізму. Відзначається у країнах Європейського Союзу щорічно у день укладання пакту Молотова-Ріббентропа в 1939 році, що розділив Європу на дві сфери інтересів за допомогою секретних додаткових протоколів.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар