23 липня - Україна Incognita

23 липня

1018. Військо польського короля Болеслава I Хороброго у битві над Бугом ущент розгромило війська київського князя Ярослава Мудрого.

Мапа з сайту  wikimedia.org

Битва відбулася поблизу сучасного містечка Грубешів (Підкарпатське воєводство, Польща), над рікою Західний Буг.

1888. У Києві відкрито пам’ятник Богданові Хмельницькому.

Фото з сайту  nbuv.gov.ua

Пам’ятник розташований у центрі Софійської площі на осі, яка сполучає дзвіниці Софійського собору і Михайлівського Златоверхого монастиря. Ідея створення пам’ятника виникла з ініціативи історика, громадсько-політичного діяча Миколи Костомарова у 1840-их роках. У 1879 році на петербурзькому заводі Берда було відлито статую (проект у металі реалізували Пій Адамович Веліонський та Артемій Лаврентійович Обер), на яку Морське відомство пожертвувало 25,6 т металобрухту. Портретні риси та особливості одягу Хмельницького були відтворені за консультаціями Володимира Антоновича.

1892. Народився Хайле Селассіє I, останній імператор Ефіопії.

Фото з сайту  wordpress.com

У 1916 році Хайле Селассіє став регентом при імператриці Заудіту, після смерті якої коронувався. Імператор ввів централізоване управління країною, відмінив рабство і работоргівлю, здійснив деякі прогресивні заходи в галузі освіти, охорони здоров’я, проголосив першу в Ефіопії конституцію. У 1923 році добився прийняття Ефіопії в Лігу Націй. Під час італо-ефіопської війни 1935-36 років емігрував за кордон, де вів активну діяльність для залучення іноземних держав до звільнення Ефіопії. 5 травня 1941, коли країна була переважно очищена від італійських загарбників, Хайле Селассіє повернувся до Аддіс-Абебу. Він – один з ініціаторів створення Організації африканської єдності, виразник інтересів феодального класу. Хайле не прагнув проведення глибоких соціально-економічних реформ, що відповідають вимогам часу. Різке поглиблення соціально-економічної і політичної кризи в Ефіопії на початку 1974 року послужило поштовхом до революційного перевороту, в результаті якого 12 вересня 1974 Хайле Селассія був позбавлений влади.

1908. У Туреччині відбулася Молодотурецька революція.

Фото з сайту  wikimedia.org

У 1907 році в Парижі відбувся з’їзд різних молодотурецьких груп, на якому було досягнуто тимчасового примирення та ухвалено рішення про підготовку повстання. Молодотурки сформували новий уряд, але султана залишили на троні. Повстанці, які отримали владу, проводили свою політику непослідовно і занадто обережно. Це дало змогу султанові, який заручився підтримкою духівництва, 13 квітня 1909 року вчинити заколот із вимогами відродити шаріат, скасувати конституцію, відновити султанську владу. Заколот було придушено і Абдул-Хамід II втратив трон, який дістався Мехмедові II. Молодотурки спромоглися ліквідувати найбільш варварські методи управління, започаткувати парламентські та конституційні норми

1940. У Лондоні сформовано чеський уряд у вигнанні на чолі з Едуардом Бенешем.

Фото з сайту  znaimo.com.ua

Едуард Бенеш

Бенеш сформував у Лондоні уряд у вигнанні і добився від Британії та Америки визнання, що Мюнхенська угода була недійсною, і Чехословаччина де-юре ніколи не припиняла свого існування та з 15 березня 1939 року перебуває у стані війни з Німеччиною, а відтак є повноправним учасником антигітлерівської коаліції. Влітку 1941 року Бенеш домовився з Радянським Союзом про обмін послами.

1952. Відбулася Липнева революція в Єгипті.

Фото з сайту  znaimo.com.ua

Лідери Вільних офіцерів: Абдель Латіф аль-Богдаді, Гамаль Абдель Насер, Салах Салем і Абдель Хакім Амер

Липнева революція відбулася в обстановці підйому національно-визвольного руху після 2-ої світової війни і послаблення позицій британського імперіалізму на Близькому Сході. Вона була викликана феодально-колоніальним гнітом, небажанням правлячих верхівок Єгипту вирішувати актуальні завдання національного звільнення і відродження країни, ненавистю народу до корумпованої влади і підкупних «традиційних» політичних буржуазних партій. В ніч на 23 липня група патріотично налаштованих військових – членів таємної організації «Вільні офіцери» на чолі з Гамаль Абдель Насером здійснила революційний переворот і повалила феодально-монархічний режим короля Фарука. 26 липня позбавлений влади монарх відрікся від престолу і покинув країну. Влада перейшла до Ради керівництва революцією.

1961. У Торонто відбулися установчі збори українців Лемківщини, на яких засновано перший відділ Організації оборони Лемківщини ім. М. Вербицького в Канаді.

На американському континенті лемки з’явилися ще в ХІХ ст., а на поч. ХХ ст. заснували свої організації економічного й політичного спрямування. Головою відділу ООЛ тоді було обрано Івана Оленича.

1974. У Греції повалена диктатура військової хунти (режим «чорних полковників»).

1997. У Києві відкрито пам’ятник кінорежисеру Сергію Параджанову.

Фото з сайту  uklon.com.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар