23 червня - Україна Incognita

23 червня

1763. Народилася Жозефіна Богарне, імператриця Франції (1803-07), перша дружина Наполеона Бонапарта.

Портрет із сайту  tonnel.ru

Жозефіна Богарне була на шість років старша, ніж Наполеон. 9 березня 1796 року відбулося весілля, а вже через два дні Наполеон попрощався з дружиною і виїхав на війну.

1836. Помер Джеймс Міль, англійський філософ, історик, економіст.

Фото з сайту  krugosvet.ru

Джеймс Міль був одним із перших представників нової течії політекономії. Його основна праця «Елементи політичної економії». Міль вважав, що у створенні вартості бере участь не тільки праця, а й капітал, тому що капіталісти є організаторами виробництва.

1846. Бельгієць Адольф Сакс отримав патент на саксофон.

Фото з сайту  glavnoe.ua

У 1842 році Адольф Сакс відкрив у Парижі фабрику духових інструментів. У ній майстер працював над поліпшенням звучання бас-кларнета. У результаті той розширює діапазон звучання, змінює форму і стає схожим на курильну трубку. Новий інструмент отримав назву саксофон – «звук, знайдений Саксом».

1848. У Парижі почалося збройне повстання робітників, які були невдоволені закриттям майстерень для безробітних.

1868. Американець Крістофер Шоулз зі штату Вісконсін запатентував друкарську машинку.

Фото з сайту  elcode-blog.ru

В основу друкарської машинки увійшла розкладка клавіатури QWERTY. Перед винахідниками друкарських машинок стояло завдання розміщення всіх букв, знаків пунктуації та спеціальних символів, необхідних для повноцінного набору текстів.

1891. Помер Вільгельм Вебер, німецький фізик, винахідник першого телеграфу.

Фото з сайту  rudata.ru

Основні праці Вебера присвячені електромагнетизму. Фізик розробив теорію електродинамічних явищ і встановив закон взаємодії рухомих зарядів.

1894. У Парижі утворено Міжнародний олімпійський комітет.

Фото з сайту  donbass.ua

МОК було утворено з ініціативи П’єра де Кубертена, який був його президентом до 1924 року.

1912. Народився Алан Тюрінг, англійський математик, логік і криптограф.

1917. У Києві Володимир Винниченко на Софіївській площі зачитав текст І Універсалу Центральної Ради, прийнятий напередодні.

Фото з сайту  blogspot.com

Перший Універсал Центральної Ради проголошував автономію України у складі Росії. У ньому йшлося: «Хай буде Україна вільною. Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою російською, хай народ український на своїй Землі має право сам порядкувати своїм життям. Хай порядок і лад на Вкраїні дають – вибрані вселюдним, рівним, прямим і тайним голосуванням Всенародні Українські Збори (Сейм). Всі закони, що повинні дати той лад тут у нас, на Вкраїні, мають право видавати тільки наші Українські Збори».

1931. Народився Григорій Кохан, український кінорежисер.

Фото з сайту  etvnet.com

Режисер у 2011 році був нагороджений Державною премією України імені Олександра Довженка за видатний внесок у розвиток українського кіномистецтва.

1940. Французький генерал Шарль де Голль оголосив про створення в Лондоні Французького національного комітету.

1961. Набув чинності підписаний в 1959 році Договір про мирне наукове використання Антарктики.

Мапа з сайту  geografica.net.ua

Договір був підписаний у 1959 році, але набув чинності у 1961-му. У першій статті Договору йдеться про те, що «Антарктика використовується тільки в мирних цілях. Забороняються, зокрема, будь-які заходи військового характеру, такі, як створення військових баз i укріплень, проведення військових маневрів, а також випробування будь-яких видів зброї».

1987. Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках з жердиною – 6 м 3 см.

Фото з сайту  matrixhome.net

На спортивному рахунку Сергія Бубки 35 світових рекордів. У 2001 році був удостоєний звання «Героя України». Потрапив в книгу рекордів Гіннесса за найбільшу кількість світових досягнень в легкоатлетлетичному спорті. Тричі отримував титул кращого спортсмена світу. Є Президентом і засновником «Клубу Сергія Бубки» в Донецьку, який проводить міжнародні змагання «Zepter – Зірки жердини». 23 червня 2005 року став президентом Національного олімпійського комітету України.

2001. Розпочався триденний офіційний візит папи римського Івана Павла II в Україну.

Фото з сайту  te.ua

Головними місцями перебування папи римського Івана Павла ІІ стали Київ та Львів.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар