22 жовтня - Україна Incognita

22 жовтня

794. Кіото стало столицею Японії.

Імператор Камму — засновник столиці Хей'ан, майбутнього Кіото

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1618. Королівський суд Англії засудив полководця, філософа, ученого Волтера Релі до страти за вільнодумність.

Сер Волтер Релі, овальний портрет. Мініатюра роботи Ніколаса Гілліарда

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1797. Андре Жак Гарнерен здійснив перший в історії людства стрибок з парашутом з повітряної кулі, зістрибнувши з висоти близько 1 км над паризьким парком Монсо.

1811. Народився Ференц Ліст, угорський композитор, піаніст, диригент. 

Ф. Ліст, портрет роботи Г. Лемана

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Багатогранна творча діяльність Ліста охоплює близько 60 років. Упродовж свого життя він створив понад 1300 творів. Витоками композиторського стилю Ф.Ліста вважаються французька та німецька композиторські школи, а також угорський міський музичний фольклор.

В основі більшої частини його творів лежить поетично-сюжетний задум. За допомогою програми Ліст намагався надати мистецтву більшої дієвості та образної конкретики, більшої доступності для слухача. Творам Ліста загалом притаманий романтичний конфлікт дійсного і особистого, який вирішується через героїчність. Окремі твори Ліста присвячені героїчним подіям чи постатям минулого — наприклад «Мазепа» (втілено героїчний образ українського гетьмана), «Героїчний марш в угорському стилі», «Битва гунів». Чільне місце займають твори, натхнені національно-визвольним рухом — «Поховальна хода», присвячена пам'яті страчених у 1849 році революціонерів, симфонічні поеми «Плач за героями», «Угорщина» та інші твори. Подібно Вагнеру, Ліст був прибічником ідеї синтезу всіх мистецтв як вищої форми художнього вираження.

1835. Помер Устим Кармалюк, керівник повстанського руху на Поділлі 1813—1835 рр. проти національного і соціального гніту. 

Єдиний достовірний портрет (належить пензлю Василя Тропінінa)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

За словами тих, хто знав або бачив Кармалюка, Устим був не дуже високий, але плечистий, незвичайно сильний, дуже розумний лицар. Не любив розбійників, сильно карав даремних злодіїв. Житель с. Гуменці Мисливський згадував, що одного разу Кармалюк відібрав багато золота у місцевого здирника і роздав бідним, обірваним жінкам, що йшли по дорозі. На прощання сказав: «Беріть золото, хай діти ваші вдома не плачуть… Як мене десь вб'ють, споминайте Кармалюка…» У повстанському русі брали участь не лише українці, а й поляки та євреї. Вихрест із євреїв Василь Добровольський довгі роки був найближчим сподвижником Кармалюка; поляки Ян і Олександр Глембоцькі, Фелікс Янковський та Олександр Витвицький до кінця життя були вірними товаришами Устима — як і євреї Аврум Ель Іцкович, Абрашко Дувидович Сокольницький, Арон Віняр. Всі вони на очних ставках і допитах ніколи не зрадили Кармалюка, за що каралися і були вивезені до Сибіру. Кармелюка вбив із засідки шляхтич Рутковський (за переказом, не кулею, а ґудзиком — тільки так можна убити «характерника»). Тіло ватажка ще довго возили селами, щоб залякати селян. Поховали його в Летичеві (тепер Хмельницька область), де 1974 року на постаменті-валуні поставили 5-метровий пам'ятник. Допитавши 2700 осіб, урядова комісія встановила, що Кармалюк підняв на боротьбу 20 тисяч повстанців.

Образ Кармалюка відобразили у своїх творах Михайло Старицький, Марко Вовчок, Степан Васильченко, Василь Кучер та ін. Харківський композитор Валентин Костенко — автор опери «Кармелюк». Фольклорні добутки про народного героя збирали Микола Костомаров і Тарас Шевченко (останній назвав його «славним лицарем»). Народні чутки приписують Кармалюкові авторство низки пісень. Хоча найвідоміша, «За Сибіром сонце сходить», складена усе-таки не ним, a Томашем Падурою. В Головчинцях резонанс справи Кармалюка був таким великим, що вся його численна рідня була змушена відмовитись від свого прізвища, аби не зазнавати репресій. Переважна більшість взяла собі прізвище Карман: таке було прізвисько соратників Устима. Після 1955 р., коли село перейменували на Кармалюкове, почався зворотний процес зміни прізвищ, майже всі Кармани стали Кармалюками. До наших часів дійшов лише опис зовнішності Кармалюка, а єдиний достовірний його портрет належить пензлю Тропініна та відомий в кількох копіях, одна з яких зберігається в Ермітажі.

1933. У Львові член ОУН Микола Лемик на знак протесту проти Голодомору в Україні вбив співробітника консуляту СРСР, агента спецслужб Майлова. 

Микола Лемик

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Негайний суд у Львові, який відбувся в жовтні-листопаді 1933 року засудив Лемика до смертної кари. Через деякий час смертну кару було замінено на довічне ув'язнення. Восени 1939 року, на початку Другої світової війни, звільнений з тюрми. 4 серпня 1940 року одружився з Любою Возняк (відома як Люба Возняк-Лемик). 1941 року став одним з організаторів Похідних ОУН та їх діяльності в Україні. Восени 1941 року очолив східну похідну групу ОУН. У жовтні 1941 року заарештований гестапо і розстріляний у Миргороді (Полтавська область).

1935. Народився Борис Олійник, український поет. 

 

1937. Заарештований митрополит Київський і всієї України Василь Липківський. 

Митрополит Київський і всієї України

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Російська Православна Церква ще у 1921 році назвала акт проголошення автокефалії УАПЦ «від початку до кінця націоналістичною вигадкою».

1939. Проведено вибори до Установи зборів Західної України.

1949. СРСР провів перші випробування своєї ядерної зброї.

1962. Президент США Джон Кеннеді виступив із заявою про оголошення повітряної і морської блокади Куби, на якій були виявлені радянські ракети.

Джон Фітцджеральд Кеннеді

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1964. Французький філософ і письменник Жан-Поль Сартр відмовився від Нобелівської премії.

Жан-Поль Сартр

Фото з сайта existentialism-literature.narod.ru

1980. Папа римський відмінив вердикт 1633 року, що засуджував Галілея.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар