22 січня - Україна Incognita

22 січня

1561. Народився Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник, лорд-канцлер Англії. Бекон послідовно піддає критиці філософію як форму споглядання і пропагує філософію як науку про реальний світ, яка базується на дослідному пізнанні. Такою позицією він, власне, висловлює нову фундаментальну ідею, що лягає у фундамент сучасного природознавства, об'єктивного пізнання дійсності. Його творчість у багатьох місцях пронизана компромісністю концепції "двоїстої істини", тобто істини "одкровення", істини про Бога (теологічної істини) та істини філософської, тобто істини, відкритої в науковому пізнанні.

Бекон розробив новий, антисхоластичний метод наукового пізнання. Догматичній дедукції схоластів він протиставив індуктивний метод, що ґрунтується на раціональному аналізі дослідних даних. Матеріалізм Бекона — непослідовний. Визнаючи об'єктивність і пізнаванність матеріального світу, активність матерії і її рух, вірячи у силу розуму і науки, Бекон робив поступки теології і додержувався вчення про т. з. двоїсту істину. Найважливіші філософські твори Б.: «Новий Органон», «Про принципи і начала»

Пам'ятник Френсісові Бекону на місці його поховання у церкві святого Михаїла у Сент-Албанс

1788. Народився Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет («Манфред», «Дон Жуан», «Каїн», «Паломництво Чайльд Гарольда»).

Портрет лорда Байрона роботи Томаса Філіпса

Мама Байрона

Будинок Байрона у Нотінгемширі

1861. Французький мандрівник Анрі Муо виявив в джунглях Камбоджі гігантський храмовий комплекс Ангкор-Ват.

Головний вхід до храму Ангкор-Ват

Аерофотознімок. Добре видно рів з водою 190 метрів завширшки

1863. Спалахнуло Польське повстання - національне визвольне повстання поляків проти Росії, яке охопило терени Королівства Польського, Литви і частково Білорусії та Правобережної України.

Герб повстанців: Польща (Білий орел), Литва (Погоня) та Україна (Архангел Михаїл) 1863 року

Причиною повстання стало прагнення передової частини польського суспільства здобути національну незалежність і відновити державність. Піднесенню польського національного руху сприяли успіхи у визволенні та об'єднанні Італії, зростання демократичних сил у європейських країнах, утворення та діяльність таємних радикально-демократичних організацій у Росії. Польські патріотичні організації, що виникли наприкінці 1850-х рр. у середовищі студентів і офіцерів російської армії, розпочали підготовку повстання у порозумінні з російськими змовниками. На кінець 1861 року у національному русі склалися два головні політичні табори, які отримали назву партій «білих» і «червоних»

«Білі» представляли переважно помірковані шляхетські і буржуазні кола, виступали за ведення тактики «пасивної опозиції», яка б дозволила здобути політичну автономію Королівства і приєднати, згідно з кордонами 1772, литовські, білоруські та українські землі. «Червоні» включали різнорідні соціально-політичні елементи (переважно шляхту, міщанство, інтелігенцію, частково селянство), яких об'єднувало прагнення здобути збройним шляхом повну незалежність Польщі і відновити державу у кордонах 1772 (тільки частина «червоних» визнавала права литовців, білорусів та українців на самовизначення). Консервативно-аристократичні кола, очолювані маркграфом О. Вельопольським, виступали за досягнення угоди з царизмом за рахунок певних поступок на користь автономії Королівства. У червні 1862 «червоні» утворили Центральний Національний Комітет (ЦНК), в якому провідну роль грали Я. Домбровський, 3. Падлевський, Б. Шварце, А. Гіллер (розробив план збройного повстання)

1898. Народився Сергій Ейзенштейн, кінорежисер, сценарист, теоретик кіно і педагог ("Броненосець «Потьомкін», «Жовтень»).

Михайло Ейзенштейн з дружиною і сином Сергієм (1900 рік)

Плакат до фільма "Іван Грозний"

Ейзенштейн у Парижі, 1930 рік

Могила Сергія Ейзенштейна

1904. Заснування Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки імені О. М. Горького.

1905. «Кривава неділя» 1905 року. У цей день була розстріляна 2,5 тисячна мирна демонстрація робітників, що йшли до царських палат з наміром вручити петицію з проханням поліпшити умови життя. Демонстрацiю очолював відомий священик Георгій Гапон і князь Ільніцький.  Перед Зимовим палацом демонстрантів атакувало царське військо. Згідно з даними поліції тоді загинуло близько 100 осіб, а близько 300 поранено; ймовірно ці цифри занижено. Ці події викликали обурення в Росії; ця дата вважається початком Революції 1905 року.

Георгій Гапон на «Зборах російських фабрично-заводських робітників м. Санкт-Петербургу»

Священик Георгій Гапон 22 січня

22 січня 1905 р. Кіннота біля Певчеського мосту затримує рух ходи до Зимового палацу

1918. Центральна Рада в IV Універсалі проголосила самостійність УНР.

З сайта uateka.com

1919. Директорія УНР проголосила Акт злуки УНР та ЗУНР, ЗУНР перетворено в Західні Області УНР.

Проголошення Акту Злуки 22 січня 1919 року

Фото з сайту photohistory.kiev.ua

Живий ланцюг 21 січня 1990 р., коли майже три мільйони людей взялися за руки, з'єднавши Львів, Київ та Донбас у день 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР

Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх динамічної самоідентифікації, становлення політичної нації.

Ідея соборності українських земель набула державного статусу, в наступні десятиліття залишалась інтегральним чинником і чи не єдиним неконтроверсійним положенням програмних цілей усіх течій національно-визвольного руху.

Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі, сприяв подоланню рудиментів федералізму в ментальності національної політичної еліти.

1963. Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлісейський договір).

1969. 21-річний солдат Віктор Ільїн спробував здійснити замах на генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва, однак помилково обстріляв машину, в якій їхали космонавти.

Після замаху на Брєжнєва Віктор Ільїн 20 років провів у психіатричній лікарні. З сайта kolpino-city.ru

1970. Відбувся перший регулярний політ «Боїнга 747» з пасажирами на борту - літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.

1987. Філ Донах'ю став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР.

1992. Філіппіни визнали незалежність України.

1992. 22-23 січня відбувся І Всесвітній конгрес українців.

1996. Помер Петро Юхимович Шелест, очільник УРСР у 1963-72 роках.

2010. Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.

   

Анна Левчук

Сергій Грабовський

Андрій Безсмертний-Анзіміров


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар