22 лютого - Україна Incognita

22 лютого

Сьогодні - Міжнародний день підтримки жертв злочинів та зловживання владою

22 лютого 1990 року Великобританія оприлюднила «Хартію жертв злочинів». З того часу цей день у всьому світі відзначають як Міжнародний день підтримки жертв злочинів та зловживання владою. Універсальні принципи правосуддя були затверджені ООН ще 29 листопада 1985 року. Нині для підтримки потерпілих від несправедливості існують міжнародні судові установи. Особливо авторитетні серед них - Міжнародний суд ООН (з 1946 року) та Європейський суд з прав людини (з 1998 року).

У римо-католиків почався Великий піст. 

Починається шеститижневий піст у так звану Попільну середу. Назву день отримав через стародавній обряд посипання голови попелом на знак покаяння. Попіл отримують від спалювання пальмових галузок з останнього свята Входу Господнього в Єрусалим. Освяченим, ним у храмі посипають у формі хреста голови вірників.

1403. Народився Карл VII, король Франції (1422-1961 р.)

Правління Карла VII було затьмарене загибеллю Жанни д'Арк, проте він сам немало зробив для піднесення Франції. Після своєї смерті, Франція була вперше від часу Капетингів, об'єднана в руках одного правителя і володіла професійною армією, у складі якої з'явилася жандармерія. Також за його підтримки засновано університет у Пуатьє в 1432 році.

1512. Помер Амеріго Веспуччі, флорентійський мандрівник-мореплавець, на честь якого, як вважають, названо Американський континент.


1732. Народився Джордж Вашингтон, перший президент США (1789—1797)

Його називають батьком-засновником американської держави. До того Джордж Вашингтон був учасником війни за незалежність Північно-Американських штатів та творцем американського інституту президентства.

1788. Народився Артур Шопенгауер, німецький філософ, який розвивав вчення про ідеалізм.

Шопенгауер, услід за Кантом, розрізняє «річ в собі» та «явища». Йому належать вчення про свободу і необхідність. Філософ вважав, що початок всьому – воля. А людське життя проходить між бажанням і задоволенням. До того ж, бажання за своєю природою є стражданням.

1806. Народився Левко Боровиковський, український поет, фольклорист, етнограф, перекладач

1810. Народився Фредерік Шопен, польский композитор и піаніст, представник романтизму в музиці.

Шопен по-новому, як на той час, тлумачив різні жанри музики: відродив на романтичній основі прелюдію, створив фортепіанну баладу, опоетизував і драматизував танці - мазурку, полонез, вальс; перетворив скерцо в самостійний твір.

1819. Флорида згідно із Договором Адамса-Оніса перейшла від Іспанії до США. 

Відповідно до договору Іспанія безкоштовно передавала Сполученим Штатам Іспанську Флориду, а уряд США взяв на себе зобов'язання оплатити претензії американських громадян до іспанського уряду. Для врегулювання цього питання Вашингтон створив комісію, яка з 1821 по 1824 роки зібрала 1859 скарг щодо 720 інцидентів. За цими позовами уряд виплатив 5.454.545,13 доларів.

1857. Народився Генріх Герц, німецький фізик, засновник електродинаміки, що на його честь названо одиницю частоти

Науковець вперше виявив електромагнітні хвилі, існування яких теоретично було передбачено Максвеллом. Герц довів, що ці хвилі підлягають тим же законам, що й світлові.

1857. Народився Роберт Бейден-Пауел, основоположник скаутського руху в світі народився у Лондоні, у Великобританії.

У 1908 році після англо-бурської війни в Африці, генерал Роберт Бейден-Пауел вже у Великобританії видав у шести двотижневих частинах перший підручник скаутінгу “Пластування для хлопців” (“Scouting for boys”), який оформив власними ілюстраціями. У ній він виклав базові засади того, що згодом назвав скаутинг - життя в природі і нову для того часу методику виховання молодого покоління. Книжка дала поштовх до розвитку найбільшого світового руху молоді. Незабаром її переклали на 35 мов. Популярність британського скаутингу не оминула й Україну: у 1911 році проф. Олександр Тисовський, Іван Чмола, Петро Франко незалежно один від одного створюють пластові гуртки на зразок тих, які 3 роки раніше у Великобританії заснував Бі-Пі (Бейден-Пауел).

1942. У Бабиному Яру в Києві розстріляно Олену Телігу, українська поетеса, яка довгий час жила в еміграції у Чехії та Польщі. Творчу спадщину зараховують до Празької школи української поезії.

У грудні 1939 року в Кракові Олена Теліга вступила в Організацію Українських Націоналістів (ОУН).

Національний ідеал Олени Теліги

Олена Теліга: велич духу і символ честі

Улас Самчук - про Олену Телігу

1945. Раднаркомом СРСР ухвалено збудувати метро в Києві.

Перші станції в Києві - «Вокзальна», «Університет», «Хрещатик», «Арсенальна», «Дніпро», загальною довжиною 5,2 кілометри. Кожна станція метро – унікальної архітектури, над їх проектуванням брали участь відомі архітектори, скульптори, художники.

Перша черга київського метрополітену будувалася у 1949—1960 роках. Перша лінія, Святошинсько-Броварська, функціонує з 6 листопада 1960 року. Друга лінія, Куренівсько-Червоноармійська – з 16 грудня 1976 року. Третя – Сирецько-Печерська – з 31 грудня 1989 року.

1987. Помер Енді Уорхол, американський художник, продюсер, дизайнер, письменник, колекціонер, видавець журналів і кінорежисер. Культова персона в історії поп-арт руху і сучасного мистецтва в цілому.

«Думка про словацьке походження Воргола є досить поширеною. Адже предки цього скандального діяча сучасної культури походили з території, яка зараз належить Словаччині. Щоправда, є тут одна проблемка. Словаки за віровизнанням у більшості випадків римо-католики. А батьки Воргола та й сам він належали до греко-католиків. Саме конфесійна приналежність на українсько-словацькому пограниччі визначала етнічну ідентичність. Лемки-українці в релігії дотримувалися східного обряду. Десь у кінці ХVII — на початку ХVІІІ століть серед них утвердився греко-католицизм. Проте на початку ХХ ст. почалося відродження православ’я. І зараз значна частина лемків є православними. Отож, є сенс говорити про українське походження короля поп-арту, на прабатьківщині якого й сьогодні домінують православні храми, а він сам систематично відвідував греко-католицьку церкву.» (Петро Кралюк. На прабатьківщині Енді Воргола)

Очима Воргола

На прабатьківщині Енді Воргола

2014. 4-й Президент України Віктор Янукович позбавлений статусу президента Верховною Радою.


2015. Близько 13:20 у Харкові поблизу станції метро «Маршала Жукова» під час Маршу єдності скоєно терористичний акт — внаслідок вибуху пристрою, який, за повідомленням СБУ, був захований у кучугурі снігу, загинули три цивільних та один співробітник міліції; поранено 9 осіб.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар