22 липня - Україна Incognita

22 липня

1099. Хрестоносці створили Єрусалимське королівство.

Герб із сайту  amazonaws.com

Утворення Єрусалимського королівства стало феноменом в історії середньовіччя, оскільки було територією, де відбувався синтез двох культур.

1790. У Франції націоналізовано майно церкви.

1819. Відбулася прем’єра вистави Івана Котляревського «Наталка Полтавка».

Портрет із сайту  ukrlitzno.com.ua

Іван Котляревський написав свій драматичний твір у 1819 році спеціально для трупи полтавського театру, де займав посаду одного з директорів.

Фото з сайту  library.kr.ua

Марія Садовська-Барілотті в ролі Наталки Полтавки

Пройшло 70 років, і в 1889 році композитор Микола Лисенко написав музику до цього твору. З того часу ім’я Івана Котляревського нерозривно пов’язане з ім’ям Миколи Лисенка як авторів «Наталки Полтавки» в тому вигляді, в якому ми її знаємо тепер.

1822. Народився Грегор Мендель, австрійський монах-августинець, один з основоположників генетики.

Фото з сайту  partizzan1941.ucoz.ru

У 1856 році Грегор Мендель почав свої експерименти зі схрещування різних сортів гороху, які різняться конкретними ознаками (наприклад, за формою і забарвленням насіння). Точний кількісний облік усіх типів гібридів і статистична обробка результатів дослідів, які він проводив 10 років, дозволили йому сформулювати основні закономірності спадковості – розщеплення і комбінування спадкових «факторів». Мендель показав, що ці фактори розділені і при схрещуванні не зливаються і не зникають.

1854. Народилася Марія Заньковецька, українська акторка.

Фото з сайту  wikimedia.org

Марія Заньковецька з юних років брала участь в аматорських виставах у Ніжині і Чернігові. Творча біографія Заньковецької почалася у 1876 році в Ніжині, де вона виступала в театрі І. С. Раковича. 27 грудня 1882 р. дебютувала на професійній сцені в ролі Наталки Полтавки в Єлизаветграді. Виступала в трупах Марка Кропивницького, Михайла Старицького, Миколи Садовського та інших Останній виступ на сцені відбувся 15 грудня 1922 року.

Фото з сайту  histpol.pl.ua

1922. Засновано перший та найбільший курінь старших пластунів «Лісові чорти».

Емблема з сайту  fbcdn.net

Курінь Лісові Чорти від свого заснування був активним в політичних, суспільних організаціях та у військовій службі. Повставши під час важкого історичного періоду, курінь недовго існував в Україні. Під час війни Лісові Чорти роз’їхалися по усіх кутах світу, де нині існує українська діаспора: до Австралії, Арґентини, Англії, Америки, Бразилії, Канади, Франції, Німеччини. Там Лісові Чорти взялися до громадської і пластової праці, розбудувавши сильний фундамент для дальших поколінь пластунів закордоном.

1933. Американський пілот Уайлі Пост завершив перший одиночний навколосвітній переліт, який тривав 7 днів 18 годин 45 хвилин.

Фото з сайту  peoples.ru

1944. Помер Олександр Олесь, український письменник.

Фото з сайту  ukrlit.vn.ua

Справжнє ім’я письменника – Олександр Іванович Кандиба. Навчався спочатку в Дергачівській хліборобській школі, а після її закінчення – в Харківському ветеринарному інституті. На період навчання в хліборобській школі припадали його перші поетичні спроби, які поет об’єднував у рукописних збірниках. Перша збірка поезій Олександра Олеся вийшла в світ у 1907 році в Петербурзі під назвою «З журбою радість обнялась». У 1919 році поет покинув Україну й опинився у таборі націоналістичної еміграції. 25 років прожив за межами України.

1946. Ухвалено статут Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Всесвітня організація охорони здоров’я – ВООЗ (англ. World Health Organization) – спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй. Штаб-квартира розташована у Женеві. До складу ВООЗ входить 194 країни. У 1945 році на Конференції у Сан-Франциско було прийняте рішення щодо створення міжнародної організації з питань охорони здоров’я.

Емблема з сайту  onco.com.ua

Головна мета ВООЗ – сприяння забезпеченню охорони здоров’я населення усіх країн світу. Текст Статуту ВООЗ можна коротко сформулювати як «Право на здоров’я». ВООЗ координує міжнародне співробітництво з метою розвитку й удосконалення систем охорони здоров’я, викорінення інфекційних захворювань, впровадження загальної імунізації, боротьби з поширенням СНІДу, координації фармацевтичної діяльності країн-членів тощо.

1986. Палата громад британського парламенту проголосувала за скасування тілесних покарань в державних школах.

2012. Помер Богдан Ступка, український актор.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар