22 квітня - Україна Incognita

22 квітня

1370. За наказом французького короля Карла V розпочато будівництво фортеці Бастилія.

Ілюстрація з сайту www.krugosvet.ru

Споруда повинна була захищати Париж від атак англійців. Слово «bastille» з французької означає укріплення.

Бастилія - масивна чотирикутна будівля з вісьмома вежами висотою понад 30 метрів, які пов'язані між собою стінами рівної висоти. Бастилію оточував рів шириною в 25 і глибиною в 8 метрів. Будували її майже два століття.

Ілюстрація з сайту media.web.britannica.com

На початку Французької Революція 14 липня 1789 року фортеця була взята революціонерами і її вирішили демонтувати. На її місці встановили табличку «Відтепер тут танцюють» і з того часу там відбуваються народні гуляння.

1724. Народився Іммануїл Кант, німецький філософ, засновник німецької класичної філософії. 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

У своїх працях Кант стверджував, що умова пізнання - загальнозначимі апріорні форми, що упорядковують хаос відчуттів. Ідеї Бога, волі, безсмертя, недовідні теоретично, є, однак, постулатами «практичного розуму», необхідною передумовою моральності. Центральний принцип етики Канта — категоричний імператив.

1838. Вперше пароплав перетнув Атлантичний океан.

До нью-йоркської гавані пришвартувалося англійське судно «Сіріус». На шлях від Саутгемптона до Нью-Йорка воно витратило 18 днів і 10 годин, і лише на декілька годин випередило конкурента - пароплав Брунеля «Грейт Вестерн», який вийшов у море на чотири дні пізніше

1838. Тараса Шевченка викупили з кріпацтва. 

Ілюстрація з сайту www.epochtimes.com.ua

Шевченко пізніше писав:

"Змовившись попередньо з моїм паном, Жуковський просив Брюллова написати з нього портрет, з метою розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов одразу погодився і портрет у нього був готовий. Жуковський, за допомогою графа Вієльгорського, влаштував лотерею і за 2500 рублів була куплена моя свобода 22 квітня 1838."

1870. Народився Володимир Ульянов (Ленін), політичний діяч, лідер російських більшовиків.

Ілюстрація з сайту sovphoto.ru

У листопаді 1917 року Ленін очолив Жовтневий переворот, внаслідок чого більшовики прийшли до влади. Очолював радянський уряд (1917-1924).

У радянській історіографії і комуністичній пропаганді іменувався «вождем світового пролетаріату» та «основоположником ленінізму», всіляко оспівувався.

1904. Народився Роберт Оппенгеймер, американський фізик, творець атомної бомби.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Оппенгеймер відомий як науковий керівник Манхеттенського проекту, в рамках якого у роки Другої світової війни розроблялись перші зразки ядерної зброї, через що його називають «батьком атомної бомби».

1922. У м. Подєбради (Чехословаччина) відкрито Українську господарську академію.

Подєбрадський замок - осідок Української господарської академії

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Заснована Академія Українським громадським комітетом у Празі на чолі з Микитою Шаповалом при фінансовій допомозі міністерства закордонних справ Чехо-Словаччини.

1949. Народився Анатолій Казанський, український карикатурист.

Автопортрет

«Він був карикатуристом «Дня». Він малював - «у номер». Але його малюнки розсунули час. Стали образами, глибокими метафорами, які щоразу, крізь роки, повертаються до нас новою гранню його думки. І знову йдуть до читача», - пише в передмові до видання «Альбом карикатур Анатолія Казанського» головний редактор «Дня» Лариса Івшина.

Анатолій Казанський: геніальність як норма

1964. Танганьїка і Занзібар оголосили про об'єднання в одну державу - Танзанію.

Мапа з сайту upload.wikimedia.org

1974. Народився Василь Вірастюк, український стронгмен, володар титулу «Найсильніша людина світу - 2004».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар