21 жовтня - Україна Incognita

21 жовтня

1056. Диякон Григорій вивів першу літеру. 

Остромирове Євангеліє

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

12 травня наступного року він завершить свою працю. В історію рукопис увійшов під назвою «Остромирове Євангеліє». Це найдавніша зі збережених до нашого часу східнослов'янських рукописних книг. Її 294 аркуша прикрашені прекрасними заставками, трьома великими мініатюрами.

1492. Колумб відкрив Америку.

Христофор Колумб

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1520. Фернан Магеллан відкрив і пройшов протоку між Атлантичним і Тихим океанами, названу згодом його іменем.

Портрет Фернана Магеллана невідомого художника, 16-17 століття (Галерея Уффіці, Флоренція)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1596. Укладено Брестську унію, відповідно до якої єпископи руської церкви на польських територіях визнали над собою владу папи.

1665. Українські козаки на чолі з гетьманом І.Брюховецьким підписали Московські статті, за якими визначалися взаємини козаків з Росією.

Гетьман Лівобережної України Іван Мартинович Брюховецький

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1805. Трафальгарський бій, в якому англійський флот під командуванням адмірала Нельсона розгромив франко-іспанський флот. Адмірал загинув. Втрати союзників - 28 тис. чоловік.

Адмірал Нельсон

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1833. Народився Альфред Нобель, шведський хімік, винахідник динаміту, засновник Нобелівських премій. 

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Помилкова публікація в 1888 році некролога Нобеля (газетярі переплутали винахідника з його старшим братом Людвігом, що помер 12 квітня у Каннах) в одній із французьких газет з осудженням винайденим ним динаміту вважається тією подією, яка підштовхнула Нобеля до рішення залишити після своєї смерті якусь ціннішу спадщину. 27 вересня 1895 р. підписав заповіт, згідно з яким усе своє майно розміром близько 31,5 млн шведських крон призначив для фінансування міжнародної премії. Згідно з його волею, щорічний прибуток від спадщини має ділитися на 5 рівних частин між особами, які попереднього року найбільше прислужилися людству в галузях фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури і особливі досягнення перед людством у справу миру (Нобелівська премія).

1897. У Миколаєві розпочав працювати Чорноморський суднобудівний завод. 

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Утворений 1907 шляхом об'єднання двох корабелень, посталих у 1895-1897, в один п. н. «Наваль». ЧСЗ випускає великовантажні і пасажирські судна, великі морозильні траулери-рибозаводи (вперше 1956 в СРСР), судна китобійної бази «Україна» (з 1957), а також прогулянкові човни, палубні суднові механізми, сільсько-господарські машини тощо. Нині ЧСЗ виконує держзамовлення з будівництва новітніх військових кораблів для ВМСУ - корветів проекту 58250

1916. Ф. Адлер убив австрійського прем’єр-міністра К. Штірка, який прихильно ставився до українців. Його наступником став д-р Кербер.

1941. У Франкфурті–на-Одері відбулося об’єднання двох українських батальйонів “Нахтігаль” і “Роланд” в одне військове формування. 

Роман Шухевич

Фото з сайта uk.wikipedia.org

На цей момент в Дружині українських націоналістів нараховувалося 650 солдатів і старшин. Командував українським формуванням майор Є.Побігущий, заступник командира – Р.Шухевич.

Могила Євгена Побігущого на цвинтарі Вальдфрідгоф

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1947. О другій годині ночі у Львові проведена операція з виселення “членів УПА, ОУН та інших бандпосібників” разом із їх сім’ями.

 

Оригінальнй документ

Фото з сайта ru.wikipedia.org

В усіх сільських районах області виселення розпочато о шостій годині ранку. Зі Львова із запланованих 287 сімей виселили 275 (не було дев’ять сімей) і призупинили виселення трьох сімей. Із сільських районів області виселено 5321 сім’ю (15774 особи), звільнено близько 200 сімей. Перед операцією деякі працівники Міністерства державної безпеки УРСР і уповноважені райкомів порушили режим секретності і розповіли населенню про плановане виселення.

1950. Набрали чинності Женевські конвенції про захист жертв війни.

Женевські конвенції включають в себе чотири універсальних міжнародних договори:

1. Конвенція про поліпшення долі поранених і хворих в діючих арміях — зобов'язує її учасників збирати на полі бою і надавати допомогу пораненим і хворим супротивника, причому будь-яка дискримінація у відношенні поранених і хворих з причин статі, раси, національності, політичних переконань або релігії забороняється. Усі поранені і хворі, які опинилися у владі супротивника, повинні бути зареєстровані, а дані про них повідомлені тій державі, на боці якої вони боролися. Медичні установи, санітарний персонал і транспорт для перевезення поранених, хворих і санітарного майна користуються захистом, і напад на них забороняється.

2. Конвенція про поліпшення долі поранених, хворих і осіб, що потерпіли в корабельних аваріях, зі складу збройних сил на морі — встановлює правила поводження з поранених та хворих під час морської війни, аналогічні правилам, передбаченим Конвенцією про поліпшення долі поранених і хворих в діючих арміях.

3. Конвенція про поводження з військовополоненими — встановлює правила, яким повинні слідувати воюючі сторони при поводженні з військовополоненими.

4. Конвенція про захист цивільного населення під час війни — передбачає гуманне поводження з населенням, що перебуває на окупованій території, і захищає його права.

1993. На Всеукраїнському Православному Соборі Романюк Володимир обраний Патріархом Київським і всієї Руси-України.

Патріарх Української Православної Церкви Київського патріархату Володимир Романюк

Фото з сайта kosivart.if.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар