21 січня - Україна Incognita

21 січня

1605. Війська Лжедмитрія зазнали поразки від московських царських військ, сам самозванець утік у Путивль.

Портрет Дмитрія Іоновича (в російській історіографії - Лжедмитрія І) початку ХVІІ століття

Останні хвилини життя Лжедмитрія

1643. Голландський купець і мореплавець Абел Тасман став першим європейцем, який ступив на землю Тонги.

Експедиція Тасмана 1642—1643 років була одним з найбільш видатних заморських подорожей XVII століття. Тасман відкрив Вандіменову Землю (Тасманію), Нову Зеландію і острови Тонга і Фіджі. Він «відділив» від Південного материка новоголландский суходіл, відкрив новий морський шлях з Індійського океану в Тихий у смузі стійких західних вітрів сорокових широт; він справедливо припустив, що океан, що омиває з півдня Австралію, захоплює широкий простір у сорокових і п'ятдесятих широтах. Сучасники не використовували цих важливих відкриттів Тасмана, але зате їх належним чином оцінив Джеймс Кук — успехамі своїх перших двох плавань він багато в чому зобов'язаний Тасману

1775. Помер Омелян Пугачов, російський донський козак, ватажок козацько-селянського повстання 1773-1775 рр., який називав себе імператором Петром III. Раніше був учасником Семирічної 1756-1763 та російсько-турецької війни 1768-1774 рр., хорунжий. У вересні 1774 р. був виданий зрадниками владі, страчений у Москві на Болотній площі.

Відповідно до офіційної версії, Пугачов видавав себе за законного царя, імператора Петра III, який, згідно з тією ж версією, був убитий.
Більшість документів пугачовської сторони, які могли б заперечити офіційну версію, не дійшли до нашого часу, оскільки їх свідомо знищила влада Російської імперії. В офіційних документах Пугачов називався злодієм. Засуджений до четвертування, страчений 10 (21) січня 1775 на Болотяній площі в Москві

1793. Французька революція: за постановою суду страчений Людовік XVI, звинувачений у змові проти свободи нації і проти загальної безпеки держави.

Людовік у 1775 році

Людовик XVI роздає милостиню бідним селянам

Страта Людовіка

1803. Помер Кирило Розумовський, останній гетьман України (1750-1764), російський граф українського походження, генерал-фельдмаршал, президент Петербурзької Академії наук (1746-1764).

Шляхетський проект. За час короткого правління російського імператора Петра ІІІ (1761 — 1762 рр.) влада Кирила Розумовського в Гетьманщині була фактично необмеженою. Однак блискавична кар’єра іншого українця — фаворита імператора Андрія Гудовича підштовхнула гетьмана в табір заколотників. Після перевороту Катерини ІІ (28 червня 1762 р.) Розумовський досяг зеніту своєї слави та влади. Кирило Розумовський як найвпливовіша фігур російської політики закономірно потрапляє до однієї з двох придворних партій, очолюваної Микитою Івановичем Паніним. Тимчасове послаблення цієї партії 1763 р. применшило вагу українського гетьмана в політичному житті Російської імперії. Тому амбіційний гетьман переніс свою енергію з придворних інтриг на проведення реформ в Гетьманщині

1840. Француз Дюмон-Дюрвіль на вітрильнику «Астролябія» відкрив нову південну землю (Антарктиду), якій дав ім'я своєї дружини - Земля Аделі.

Ім'я цього моряка було на устах у всієї Європи. Це він доставив з Греції до Франції статую Венери Мілоської. Але Жюль Себастьєн Сезар Дюмон-Дюрвіль прославився не тільки цим. Цей француз відомий як невтомний дослідникТихого океану

Корвет "Астролябія". Картина Е. Войшвілло. З сайта parus.ucoz.lv

1869. Народився Григорій Распутін (Нових), селянин із села Покровське Тобольской губернії, обрусілий зирянин (комі). 

Фото з сайта www.hrono.ru

1870. Помер Олександр Герцен, російський письменник («Хто винен»), революціонер, філософ і публіцист. Товаришував із Прудоном, Гарібальді та іншими видатними революційними діячами і радикалами. Жив у Франції, Швейцарії, Англії; у Лондоні з 1857 р. видавав щотижневу газету «Колокол».

Цінністю для Герцена була, передусім, боротьба за свободу особистості (насамперед — за внутрішню свободу, а вже потім — за політичну, бо, як не втомлювався підкреслювати Олександр Іванович, не можна людину звільнити «зовні», перш ніж вона не стане вільною внутрішньо!), і свобода слова, друку, протидія будь-якій цензурі (а особливо «добровільній, що йде з глибини душі, «самоцензурі», як ми зараз сказали б) — це, на думку Герцена, найпевніша й найголовніша запорука прав людини, громадянських і духовних свобод. Такі свободи, як чітко розумів великий росіянин, можливі лише в демократичній державі неімперського типу. Тому що не може бути вільним народ, що гнобить інші народи. Олександр Герцен не лише мріяв, але й усіма своїми силами втілював у реальність високий ідеал: демократичну, вільну, а значить, істинно сильну Росію. 

1882. Народився Павло Флоренський, російський релігійний філософ і вчений.

Павло Флоренський - жертва Соловецького розстрілу 1937 - 1938 років. Фото з сайта nnm.ru

1899. Компанія „Опель” випустила свій перший автомобіль.

Перше авто від "Опеля". З сайта ned.ronet.ru

 

1919. Завершилася Паризька мирна конференція за підсумками Першої світової війни. 

Велика четвірка: Девід Ллойд Джордж, Вітторіо Орландо, Жорж Клемансо, Вудро Вільсон

1919. У Хусті відбулися Закарпатські всенародні збори, які ухвалили рішення щодо возз'єднання Закарпаття з Україною.

1920. Відкрився Харківський історичний музей.

1924. Помер Володимир Ленін (Ульянов), радянський політичний і державний діяч, творець партії більшовиків, філософ-марксист, публіцист. 

В. І. Ленін під час хвороби. Підмосковні Горки. 1923

Один з організаторів і керівників Жовтневої революції 1917 р., основоположник ленінізму, практик «воєнного комунізму», засновник СРСР, голова Ради народних комісарів (уряду) РРФСР (1917-19924) і СРСР (1922-1924), ідеолог і творець Третього комуністичного Інтернаціоналу. Як політик Ленін був послідовним супротивником такого політичного інституту суспільства, як демократія, яку він називав «буржуазною демократією». Замість принципу демократії він висунув тезу про «демократичний централізм» та «диктатуру пролетаріату», яка, на думку критиків комунізму, була евфемізмом диктатури партії більшовиків. 

1934. XII з'їзд КП(б)У ухвалив рішення про перенесення столиці України з Харкова до Києва.

1954. У США з верфі Гротона, штат Коннектикут, спустили на воду перший підводний човен з атомним реактором «Наутілус».

1968. Початок облоги в'єтнамцями Півночі американської військової бази Кхе Сан. Одна з найвідоміших і найбільш суперечливих битв В'єтнамської війни.

1978. Із нагоди 60-річчя проголошення Центральною Радою незалежності України Олекса Гірник вчинив самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації. Мертве тіло знайшли на Чернечій горі вранці поміж розкиданих листівок на підтримку незалежності.

2000. Частина депутатів Верховної Ради провели «засідання парламенту» в Українському домі, проголосувавши за зняття з посади голови ВР Олександра Ткаченка. Засідання вів перший заступник голови – Віктор Медведчук. Голосували руками без точного підрахунку.

2002. Помер Іван Карабиць, український радянський композитор, диригент, музично-громадський діяч. 

   

Анна Левчук

Сергій Грабовський

Андрій Безсмертний-Анзіміров


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар