21 серпня - Україна Incognita

21 серпня

1165. Народився Філіп II Август, король франків. 

Ілюстрація з сайту www.hrono.ru

Філіп - один із найбільших королів середньовічної Франції: розширив королівський домен і підсилив свою владу за рахунок феодальних володарів, протиставивши їм міські комуни і призначених чиновників. Покращало і фінансове положення Франції: Філіпу вдалося зібрати значну казну, передану їм на зберігання тамплієрами. Він же в 1215 утвердив статут Паризького університету.

1627. Випущено перший словник української мови Памви Беринди. 

Ілюстрація з сайту litopys.org.ua

 

Це найвизначніша праця Беринди - перший друкований український словник «Лексіконъ славенорωсскїй альбо Именъ тлъкованїє». У ньому близько 7 тисяч слів - загальних та власних назв переважно тогочасної церковнослов'янської мови з перекладом та тлумаченням їх українською літературною мовою початку XVII століття. Метою Беринди при складанні його словника було відновити церковнослов'янську традицію літературної мови і цим протистояти наступові польського католицтва і польської культури. Цей словник відіграв велику роль у розвитку не лише української, а й російської, білоруської, польської, румунської лексикографії. 

1880. Народився Микола Аркас, командир полку Дієвої армії Української Народної Республіки.

1911. З Лувру викрали картину Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», яку знайшли через два роки в Італії.

Ілюстрація з сайту family-history.ru

1937. СРСР і Китай підписали Договір про ненапад. 

Мао Цзедун і Йосип Сталін

Фото з сайту www.coldwar.ru

До моменту утворення КНР питання про лінію проходження кордону між СРСР і Китаєм на офіційному рівні не ставилося. Відповідно до договору про дружбу, взаємну допомогу (1950г.) радянсько-китайський кордон до початку ревізії двосторонніх відносин був кордоном добросусідства, де між населенням прикордонних районів підтримувалися активні зв'язки, велася жвава торгівля, був налагоджений культурний обмін. Укладені угоди про співробітництво в низці прикордонних областей, серед яких "Угода про порядок плавання у прикордонних річках Амур, Уссурі, Аргунь, Сунгачі, і озХанка та про встановлення судноплавної обстановки на цих водних шляхах" (1951г.), про лісівництво , про спільну боротьбу з лісовими пожежами в прикордонних районах тощо. 

1940. На 61-у році життя від рани, завданої напередодні агентом НКВС, у Мехіко помер Лев Троцький.

Лев Давидович Троцький

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1968. Приблизно 200 тисяч військ і 5 тисяч танків країн Варшавського договору увійшли на територію Чехословаччини для придушення "Празької весни", - періоду лібералізації комуністичного режиму в країні. 

"Празька весна"

Фото з сайту phobos.ramapo.edu

Чехословацькі громадяни, котрі демонстраціями, мітингами та іншими мирними способами протестували проти інтервенції, були безсилі проти радянських танків. На зміну ліберальним реформам Александра Дубчека прийшов період "нормалізації" Густава Гусака.

1973. Академік-дисидент Андрій Сахаров провів першу прес-конференцію для іноземних журналістів. 

Академік, дисидент і правозахисник Андрій Дмитрович Сахаров

Фото з сайту rus.ruvr.ru

За п'ять днів до цього його викликали до заступника генерального прокурора СРСР, а незабаром у пресі було опубліковано лист 40 академіків на чолі з президентом АН СРСР Келдишем із засудженням Сахарова.

1991. Танкові підрозділи, контрольовані ДКНС, здійснювали маневри в районі Білого дому (будівлі Верховної Ради РРФСР). Відбулися зіткнення прихильників Бориса Єльцина з військовою колоною в тунелі під Новим Арбатом. Віце-президент Росії Олександр Руцькой і прем'єр-міністр Іван Силаєв вилетіли у Форос до заблокованого там президента СРСР Михайла Горбачова. Іншим літаком до Криму вилетіли деякі члени ДКНС, намагаючись отримати прощення. Горбачов відмовився їх приймати.

 

1996. В Україні введено нову відзнаку - знак "За мужність".

Знак ордену «За мужність» I ступеня

Фото з сайту www.president.gov.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар