21 лютого - Україна Incognita

21 лютого

СьогодніМіжнародний день рідної мови. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня - 17 листопада 1999 року в Парижі.

1431. Розпочався суд над Жанною д'Арк, національною героїнею Франції і католицькою святою.

Смерть Жанни д'Арк на вогнищі, картина Германна Штільке (1803—1860).

Незважаючи на те, що формально Жанну судила церква за звинуваченням у єресі, її тримали у в'язниці під охороною англійців як військовополонену. Очолював процес єпископ Кошон, затятий прихильник англійських інтересів у Франції 

1613. (3 березня за новим стилем) Земський собор обрав 16-річного Михайла Федоровича московським царем — першим із династії Романових.

Обрання Михайла Федоровича царем позначене в російській історії як кінець Смутного часу.

1677. Помер Бенедикт Спіноза, нідерландський філософ.

Головний твір Спінози містив перелік проблем, над яким він працював: «Етика, доведена в геометричному порядку і розділена на п'ять частин, в яких трактуєтьсяI. Про Бога, II. Про природу і походження душі, III. Про походження і природу афектів, IV. Про людське рабстві або про сили афектів, V. Про могутність розуму або про людську свободу».

1784. Відповідно до указу Катерини ІІ порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменовані на Севастополь.
Катерина II своїм указом наказала Г. О. Потьомкіну влаштувати на його місці велику фортецю і назвати Севастополем. Місто будувалося на кошти, отримані Потьомкіним із новоросійських земель. Адміністративно Севастополь увійшов до складу Таврійської області, утвореної в складі Катеринославського намісництва.

1816. У Петербурзі заснована перша таємна організація декабристів — «Союз порятунку».

Павло Пестель

До організації увійшли майбутні лідери Північного і Південного товариств Микита Муравйов і Павло Пестель, поет і військовий Федір Глінка, художник-медальєр, почесний член Академії мистецтв граф Ф.П. Толстой (двоюрідний дядько Льва Толстого). Всього у Союзі порятунку було 30 членів. Кожен з них мав в активі бойові кампанії 1813-1814 рр., десятки битв, ордени, медалі, чини (23-річний Олександр Муравйов був уже полковником), а їхній середній вік був 21 рік.

Микита Муравйов

Статут, головним автором якого був Пестель, визначив мету - знищити кріпосне право і замінити самодержавство конституційною монархією. Більшість пропонували готувати в країні таку суспільну думку, аби з часом вона змусила царя оприлюднити конституцію. Менша частина шукала більш радикальні заходи. 

1842. Американець Джон Грінау запатентував швейну машинку.

Типова технологія, за якою працюють швейні машинки сьогодні, винайдена ще в XIX ст.

1850. Народився Вікентій Хвойка, український археолог чеського походження, першовідкривач трипільської та черняхівської археологічних культур.

Хоча народився майбутній археолог у Чехії, велику частину життя прожив у Києві, куди переїхав у 1876 році.

1871. Народився Осип Микитка, військовий діяч, учасник Першої світової війни (на боці Австро-Угорщини), командир Українських січових стрільців (1918), генерал-майор (генерал-хорунжий), командувач Української галицької армії (1918—1919), командир українських галицьких формувань у складі Збройних сил Півдня Росії (з листопада 1919).

Після піврічного перебування в підмосковському Кожухівському концтаборі для військовополонених галичан і у зв’язку з відмовою співпрацювати з Червоною армією Осипа Микитку вивезено в Москву і у серпні 1920 р. розстріляно на Луб'янці разом із генералом Г. Ціріцом.

1893. Народився Андрес Сеговія, іспанський гітарист і композитор.

1937. Народився Гаральд V, король Норвегії з 1991 року.

Фото з сайта royalfamilies.tumblr.com

1938. Народився Петро Толочко, український історик, віце-президент Національної академії наук України (1993—1998).

1946. Народився Алан Сідні Патрік Рікман, англійський актор, який грав у «Міцному горішку» та «Гаррі Поттері» у ролі професора Снейпа.

1962. Народився Чарльз (Чак) Поланік (Palahniuk - Палагнюк), американський письменник українського походження, найбільш відомий за романом «Бійцівський клуб».

 

Дід Поланіка був українцем, який мігрував на Захід через Канаду, південні штати до Північної Дакоти, а врешті-решт осів в Нью-Йорку у 1907 році.

1992. Рада Безпеки ООН прийняла рішення про введення військ до Югославії.

1993. У Донецьку Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках із жердиною в закритих приміщеннях — 6 м 15 см.

1987. У Нью-Йорку помер радянський правозахисник генерал Петро Григоренко.

Нестандартний генерал

1995. Американець Стів Фоссет першим у світі на самоті на повітряній кулі перетнув Тихий океан.

2000. Померла Олена Апанович, український історик, авторка праць "Збройні сили України першої половини XVIII ст." (Київ, 1969), "Гетьмани України і кошові отамани Запорізької Січі", (Київ, 1993) та інших. У 1972 була звільнена з Інституту історії за політичні погляди. 

 2014. Сотник самооборони Майдану Володимир Парасюк на сцені Майдану Незалежності оголосив ультиматум про збройний штурм у разі, якщо Янукович не піде у відставку з поста президента до 10:00 ранку наступного дня, суботи 22 лютого.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар