21 липня - Україна Incognita

21 липня

1542. Папа Римський Павло III заснував Римську інквізицію для боротьби з протестантизмом.

Портрет із сайту  world-art.ru

У 1540 році Павло III затвердив єзуїтський орден із переліком перших десяти його членів-засновників. Щоб ще більше підняти авторитет папства, Павло III вирішив, що необхідно піти на скликання вселенського собору. Одночасно з висуненням ідеї собору, створенням нового інквізиційного трибуналу і войовничого ордена єзуїтів він став вести наступальну політику в Італії з метою збільшення Папської області, розуміючи це в сенсі зміцнення в державі свого прізвища Фарнезе.

1620. Народився Жан Пікар, французький астроном.

Портрет із сайту  incyc.yandex.net

Жан Пікар перший точно визначив дугу меридіана, встановивши в такий спосіб розмір Землі. За вимірами Пікара довжина одного градуса меридіана виявилася рівною 111,21 км, тобто всього на 0,03 км більше прийнятої в той час. Він також дійшов висновку, що наша планета не має точної форми кулі.

1796. Помер Роберт Бернс, шотландський поет.

Портрет із сайту  lebed.com

Для своїх власних віршів, які Бернс почав писати навчаючись у школі, поет вибрав шотландську, бо вважав дуже образною та музичною мовою. При цьому неабиякий вплив на його вибір здійснило знайомство з творчістю Роберта Фергюссона. Незважаючи на те, що Бернс почав писати дуже рано і рано став популярним поетом, його першу збірку було надруковано, коли поетові виповнилося 27. Книга «Poems, Chiefly in the Scottish Dialect» («Вірші переважно на шотландському діалекті») надійшла у продаж 1 серпня 1786 року. Тираж моментально розкупили. Це видання принесло Бернсу славу і суспільний визнання, а також зіграло чималу роль у його сімейному житті. Бернс мав неоднозначну репутацію: був батьком двох незаконно народжених дітей. Батьки коханої Бернса на дух його не переносили і навіть подали на нього церковну скаргу і судовий позов. Після літературного тріумфу поета їх ставлення до зятя різко змінилося. Роберт і Джин одружилися і більше не розлучалися.

1882. Народився Давид Бурлюк, художник і поет-футурист українського походження.

Фото з сайту  academic.ru

 

Репродукція з сайту artscroll.ru

Картина «Карусель»

Під час громадянської війни Бурлюк жив у Владивостоці. Упродовж 1918–1919 років виступав з лекціями по містах Сибіру й Далекого Сходу. Із 1920-го по 1922-й жив у Японії. Там приєднався до виникнення місцевого футуризму. Ще у Владивостоці він планував через Японію дістатися до Америки, проте не мав грошей. Згодом вдалося знайти мецената, але за умови, що Давид одружиться з його донькою Марусею і забере її із собою до США. Випадковий шлюб виявився тривалим і міцним. Марія Никифорівна стала не лише дружиною Давида і матір’ю його дітей, а й другом та помічницею.

Репродукція з сайту  artinvestment.ru

Портрет Марусі Бурлюк, дружини художника

1899. Народився Ернест Хемінгуей, американський письменник.

Фото з сайту obodrenie.info

Ернест Хемінгуей - лауреат Нобелівської премії 1954 року. Справжній успіх прийшов до письменника після того, як він опублікував свій перший роман «І сонце сходить» (друга назва – «Фієста»). У роки громадянської війни в Іспанії Хемінгуей провів багато місяців в оточеному Мадриді і на фронті. У цей час він написав низку нарисів та статей про героїчних іспанських республіканців, п’єсу «П’ята колона» і роман «По кому подзвін», в яких розповідав про криваві та трагічні роки громадянської війни.

1906. Народилася Олена Теліга, українська поетеса.

Фото з сайту  utoronto.ca

«День» про Олену Телігу 

Олена Телiга-Шовгенова (таким було її дiвоче прiзвище) – вiдома поетеса, лiтературний критик, дiяч української культури. Народилася в iнтелiгентнiй напiвбiлоруськiй – напiвукраїнськiй родинi. За свої 35 років поетеса не встигла видати жодної власної книжки, всі вони вийшли посмертно («Душа на сторожі», «Прапори духа», «На чужині», збірник «Олена Теліга»,), але більша частина її віршів загубилася. У київському гестапо Олена Телiга перебувала у камерi №34. На сiрому гестапiвському мурi вона залишила свiй останнiй автограф: вгорi намальовано тризуб i напис: «Тут сидiла i звiдси йде на розстрiл Олена Телiга». За даними iсторикiв, 22 лютого 1942 року українська письменниця наклала на себе руки, і її тіло було скинуто в Дніпро – разом із розстріляними чоловiком та соратниками.

1941. Помер Богдан Лепкий, український письменник.

У 1925 році Богдан Лепкий став професором Ягеллонського університету. У цей час активно розгорталася його творча праця та видавнича діяльність. Після окупації Польщі фашистською Німеччиною становище письменника стало особливо важким: він втратив посаду в університеті. Похований у Кракові на Раковецькому цвинтарі. У 1972 році на могилі письменника було встановлено барельєф, а його ім’ям названо одну з вулиць міста, яка тепер перейменована.

1953. Відбулася телевізійна прем’єра фільму-опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» виробництва Київської кіностудії.

Фото з сайту  kinokartoshka.net

1956. У Києві відбулося відкриття Українського державного цирку.

1969. Американські астронавти Ніл Армстронг і Едвін Олдрін в рамках польоту «Apollo 11» вийшли на поверхню Місяця.

Фото з сайту nasa.gov

1990. Помер Сергій Параджанов, вірменський режисер.

Фото з сайту  foto.rambler.ru

У 1965 році за мотивами творів Михайла Коцюбинського Сергій Параджданов зняв фільм «Тіні забутих предків», в якому вперше яскраво виявилася експресивна романтична манера художника. Ім’я Параджанова здобуло чималу популярність. Цей фільм став однією з найяскравіших кіноподій першої половини 60-х років.

Фото з сайту  ukrtvoru.info

Фільм «Тіні забутих предків» отримав приз на Всесоюзному кінофестивалі в Києві у 1966 році. Та все ж на Заході (там фільм демонструвався під назвою «Вогняні коні») інтерес до нього був значно більшим, ніж на батьківщині. Всього за два роки прокату за кордоном фільм зібрав на різних міжнародних фестивалях 28 призів, нагород і дипломів, ставши однією з найвідоміших радянських картин.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар