21 квітня - Україна Incognita

21 квітня

753 до н. е. Згідно з легендою, Ромул заснував Рим.  

Колізей

Фото Артема Жукова

Кожного року у сучасному Римі гладіатори влаштовують показові безкровні змагання. Жива музика, ходи, театралізовані вистави, відкриті для відвідування музеї міста - орієнтовна програма дня народження Вічного міста. 

1109. Помер Ансельм Кентерберійський, християнський теолог і філософ.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

У боротьбі між світською владою і папством за інвеституру захищав ідеї Григорія VII про верховенство пап над світськими володарями за що двічі був вигнаний з Англії (у 1087-1100 та 1103-1106 роках).

1142. Помер П'єр Абеляр, французький богослов.

Абеляр і Елоїза

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

П'єр Абеляр раціоналізував відносини віри і розуму, вважаючи обов'язковою умовою віри розуміння («розумію, щоб вірити»). Початковими принципами критики П'єром Абеляром авторитетів церкви виступали сумнів в безумовній істинності положень віри і теза про необхідність осмисленого відношення до священних текстів (оскільки «богослови часто вчать того, чого самі не розуміють»). Радикальному сумніву Абеляр піддавав будь-які тексти, окрім непогрішимого Святого Письма: можуть помилятися навіть апостоли і батьки церкви.

1519. На узбережжі Мексики висадився іспанський конкістадор Ернан Кортес.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Експедиція Ернана Кортеса з Куби в Теночтітлан

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Упродовж двох років за його керівництва була завойована Імперія ацтеків, встановлене іспанське панування і знищено цивілізацію ацтеків.

1597. (За новим стилем) У Варшаві страчено козацького отамана, керівника антишляхтицького повстання 1594-1596 років у Речі Посполитій Северина Наливайка. 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1689. В Англії відбулася коронація Вільгельма III Оранського і його дружини Марії II Стюарт

1785.
Відбулося засідання першого в Канаді суду присяжних

1792.
У Ріо-де-Жанейро португальці четвертували борця за незалежність Бразилії Жоакіма де Тірадентеса

1830. Народився Джеймс Стерлі, англійський винахідник велосипедів. 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Історія велосипеда почалася зі швейної машинки, яку роботодавець Джеймса купив для своєї дружини. Майбутній винахідник вивчив принципи роботи механізму. Після того прийшов на лондонську фабрику, де працював його знайомий і зібрав перший в історії велосипед. Це відбулосяв 1868 р. У велосипеда не було педалей, а для пересування людина повинна була відшовхуватися від дороги ногами. 

1864. Народився Макс Вебер, німецький соціолог, економіст і правознавець. Один із засновників соціології як науки.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Відомий своїми головними працями «Господарство і суспільство», «Протестантська етика і дух капіталізму», «Релігія Китаю: конфуціанство і даосизм», «Релігії Індії: соціологія індуїзму та буддизму», «Древній юдаїзм» та інші.

1870. Прийняття I Ватиканським собором «Догматичної конституції католицької віри»

1898. Офіційна дата початку Іспано-американської війни (встановлена Конгресом США)

1910. Помер Марк Твен, американський письменник, гуморист, сатирик, публіцист, видавець.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Найвідомішими творами Самюеля Клеменса є «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».

Час від часу деякі твори Твена заборонялися американської цензурою з різних причин. В основному причиною тому була активна громадянська і соціальна позиція письменника.

1918. Радянський уряд розпустив Національний парламент мусульман Внутрішньої Росії та Сибіру (Міллі меджліс)

1918. Радянський уряд України евакуювався із Таганрога до Москви

1920. Договір між петлюрівською УНР і Польщею, за яким українська сторона офіційно визнала анексію Польщею Галичини, Західної Волині, частини Полісся, Лемківщини, Підляшшя, Посяння і Холмщини

1921. Проголошено створення Вірменської РСР

1925. Перетворення Чуваської автономної області на Чуваську АРСР

1926. Утворення Киргизької Автономної Радянської Соціалістичної Республіки

1926. Народилась Єлизавета II, королева Великобританії.

Фото з сайту 7days.ru

Королева окрім того, що є головою держави Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, головою держав у країнах Британської Співдружності (Канаді, Австралії, Новій Зеландії, Ямайці, Барбадосі, Багамських Островах, Гренаді, Папуа-Новій Гвінеї, Соломонових Островах, Тувалу, Сент-Люсії, Сент-Вінсенті і Гренадинах, Антигуа і Барбуді, Белізі, Сент-Кітсі і Невісі). У всіх цих країнах, окрім Сполученого Королівства, її представляють генерал-губернатори.

Вона також: Голова Співдружності Націй, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил, Лорд Острова Мен, Верховний управитель Церкви Англії, Захисниця віри, Герцог Нормандії, Верховний вождь Фіджі. Формально Єлизавета ІІ — наймогутніший монарх світу.

1937. Прийнято герб Української РСР

1944. Жінки у Франції отримали виборче право

1951. Створено Національний олімпійський комітет СРСР

1954. Вступ СРСР до ЮНЕСКО

1960. Новою столицею Бразилії стало місто Бразиліа, збудоване за чотири роки за проектом архітектора Оскара Німейєра; керівництво країни було перенесене сюди з Ріо-де-Жанейро

1963. Спільний концерт «The Beatles» і «Rolling Stones» у Річмонді

1967. За кілька днів до проведення у Греції загальних виборів полковник Георгіос Пападопулос здійснив військовий переворот і встановив режим «чорних полковників» (зберігав владу до липня 1974 р.)

1972. У Лондоні відбувся судовий процес над українськими студентами – Б. Цямриною, Б. Левицьким, В. Гуменюком та І.Осичко, яких обвинувачували у спробі підпалу радянського посольства в столиці Великої Британії в річницю смерті дисидентки Алли Горської.
Трьох студентів засуджено до 12 місяців в’язниці з умовним припиненням на три роки, студентку І.Осичко як неповнолітню - 6 місяців за таких же умов

1975. В'єтнамська війна: президент Південного В'єтнаму Нгуєн Ван Тхієу рятується втечею зі столиці країни, після того як наступаючі сили півночі захопили останній укріплений пункт на шляху до міста Сайгон

1979. У Києві відкрився театр драми й комедії

1994. Президент Леонід Кравчук видав указ "Про Київський університет імені Тараса Шевченка". Встановлювалося, що університет є національним зі статусом самоврядного державного вищого навчального закладу

1994. Президент Леонід Кравчук видав указ "Про введення в готівковий обіг приватизаційних майнових сертифікатів".
Указ спрямовувався на забезпечення сприятливих умов для реалізації громадянами України їх права на безоплатне одержання в процесі приватизації частки державного майна. Встановлювалося, що платежі за придбані об'єкти приватизації здійснюються з приватизаційних депозитних рахунків або за бажаннями громадян приватизаційними майновими сертифікатами

2000. Держдума Росії ратифікувала договір про повне припинення ядерних випробувань

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар