20 жовтня - Україна Incognita

20 жовтня

1696. В Росії за велінням Петра Великого створюється регулярний російський флот.

Петру І 26 років

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1812. Російські війська завдають поразки баварському корпусу армії Наполеона під Полоцьком.

Переслідування конногвардійцями французьких кінних єгерів під Полоцьком 6 серпня 1812. Чирка Ф.А.

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1854. Народився Артюр Рембо, французький поет. 

Артюр Рембо у молоді роки

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Етапи шляху Рембо-поета вимірюються інколи кількома віршами. Засвоюючи досвід романтизму, Рембо захопився Бодлером. «Квіти зла» згадуються при читанні його сонета «Венера Анадіомена». Цей сонет уже є новим етапом у розвитку його естетики. Поет ніби викорінює «літературне» уявлення про красу. Втілення кохання — жінка та символ любові — Венера принижуються до карикатурного образу повії. Рембо робить замах і на саме кохання, наближуючись до суцільного невір'я. Улітку 1870 року поет залишає Шарлевіль, що втілював для нього суспільний порядок, релігію, родину. У цей час Рембо вже був довершеним поетом-сатириком, який мав багатий арсенал іронічних, саркастичних, гротескних барв. Франко-пруська війна набирала обертів, і своє шістнадцяти-річчя поет зустрічає віршами про війну. Це, зокрема, сонет «Сплячий у логу». Але, на відміну від традиційних сонетів, для яких вважалися обов'язковими стриманість і суворість у доборі тем і тропів, сонет Рембо характеризується жорстоким, саркастичним тоном, стрімким ритмом, наближеним до розмовного поетичним мовленням, лексичною свободою, використанням «прозаїзмів» і різкими змінами стилю. Це майже гротескне поєднання сонетної форми та «земного» сатиричного сюжету, сповненого анархічного виклику. 

1865. Місто Оттава утверджується як столиця Канади. 

Вежа миру (англ. Peace Tower) та комплекс будівель Парламенту Канади

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Регіон теперішньої Оттави здавна був місцем розселення індіанських племен алгонкінської сім’ї. Перший європейський поселенець у регіоні був Філімон Райт, який започаткував нове поселення на квебекському боці ріки Оттава в 1800 р. Він збагнув важливість транспортування лісу річкою з долини р. Оттави до Монреаля — і, завдяки торгівлі лісом, регіон швидкими темпами почав розбудовуватись. У роки після Війни 1812 р. крім військових родин які вже мешкали тут, уряд почав заохочувати імміграцію в регіон: тут поселилося багато ірландських католиків і протестатів. Разом із франко-канадцями, що переселялися з Квебеку, ці дві групи стали великою робочою силою у час спорудження каналу Рідо. Саме канал і ліс, як основна галузь економіки, забезпечили Оттаві майбутнє. Населення регіону почало швидко зростати зі завершенням будівництва каналу в 1832: батьки міста мали на меті забезпечити безпечний та швидкий транспортний шлях між містами Монреалем і Кінгстоном. Будування каналу почали в північній частині міста, де полковник Бай збудував був військові бараки на місці, яке пізніше мало стати Парламентським Пагорбом. Сам район міста став відомим як Байтаун.

1868. В Україні створено перший приватний комерційний банк, установа влаштувалося в Києві.

1891. Прийнята Ерфуртська програма, що визначила основні принципи європейської соціал-демократії.

1916. У Севастополі вибухнув лінкор «Імператриця Марія», сотні загиблих. 

Лінкор «Імператриця Марія», 1911 — 1916 рр

Фото з сайта uk.wikipedia.org

З введенням корабля в дію співвідношення сил на Чорному морі різко змінилося. Для оперативних дій у морі, утворили кілька мобільних тимчасових з'єднань, названих маневреннимі групами. У першу увійшли «Імператриця Марія» і крейсер «Кагул» з виділеними для їх охорони есмінців. Така організація дозволяла (із залученням підводних човнів та авіації) здійснювати більш дієву блокаду Босфора. Тільки у вересні-грудні 1915 року маневренние групи десять разів виходили до берегів супротивника і провели в морі 29 днів: Босфор, Зунгулдак, Новоросійськ, Батум, Трапезунд, Варна, Констанца. З 13 по 15 жовтня 1915 року лінкор прикривав дії 2-ї бригади лінійних кораблів («Святий Пантелеймон», «Святий Іоанн Златоуст» і «Св. Евстафій») в Угольному районі. З 2 по 8 листопада 1915 року прикривав дії 2-ї бригади лінійних кораблів під час обстрілу Варни та Евсінограда. З 5 лютого по 18 квітня 1916 року брав участь у Трапезундской десантной операції. 20 жовтня 1916 року на новітньому лінійному кораблі Чорноморського флоту «Імператриця Марія» виникла пожежа в пороховому відділенні, яка призвела до потужного вибуху. Стовп полум'я та диму піднявся тоді на висоту 300 м. В результаті був зруйнований борт, а корабель, маючи великі руйнування палуби та водозахисних переборок, затонув. Розглянувши можливі причини виникнення пожежі у сховищі, Спеціальна комісія з розслідування подій, що прибула з Петрограда не змогла з'ясувати причини вибуху. Згодом називалось три можливі причини вибуху: діяльність німецьких агентів, підпал організований революційними пітерськими робочими, які проводили ремонтні роботи на кораблі та загорання, яке виникло через проблеми у системі вентиляції. Загибель лінкору «Імператриця Марія» мало великий резонанс на флоті. Морське міністерство майже одразу приступило до розробки термінових заходів по відновленню корабля. Робоча група під керівництвом А. Крилова напрацювала план по підйому корабля. За виконання проекту Крилова взявся корабельний інженер Г.Сіденснер, старший судобудівельник Севастопольського порту. Роботи продовжувались до кінця 1916 року. У 1917 році корпус лінкору вдалося підняти з води. У січні-квітні 1918 року корабель відбуксували ближче до берегу та вивантажили з нього весь боєзапас, що там залишався.

1918. П.Скоропадський затвердив ухвалену Радою народних міністрів “Постанову про асигнування 8 000 000 карбованців для сформування зразково-інструкторських частин Української армії”.

Гроші передавалися у відання військового міністра з коштів бюджету 1918 р.

1919. Засновник Єврейської територіальної організації Ізраїль Цангвіль надіслав листа головному отаману С.Петлюрі, у якому визнавав значні зусилля української влади, спрямовані на припинення хвилі єврейських погромів. 

Ізраїль Цангвіль. Діяч єврейського руху

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Висловлювалась також підтримка національної політики, яку проводила УНР, особливо стосовно єврейського населення.

1924. У Харкові відкрита перша в Україні радіостанція.

1929. ЦК ВКП(б) офіційно проголосив суцільну колективізацію.

 

1944. Відбувся перший бойовий виліт японських камікадзе.

Палаючий американський авіаносець «Банкер Хіл», підбитий двома літаками японських камікадзе 11 травня 1945. Загинуло 346 моряків, 43 пропали безвісти, 264 отримали поранення

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1945. Вперше жінкам Франції надано виборче право

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар