20 січня - Україна Incognita

20 січня

1633. 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.

Ніколи ще наукові відкриття не справляли настільки приголомшуючого враження на культурний світ. Галілей став знаменитим. Французький король Генріх IV дав зрозуміти, що якщо вчений на честь нього назве якусь зірку, то буде щедро нагороджений. Галілей став екстраординарним професором Пізанського університету (при цьому він не був зобов'язаний читати лекції) і отримав титул Першого математика і філософа Великого герцога Тосканського. З сайта bourabai.kz

Малюнок Місяця, зроблений Галілеєм при спостереженні в телескоп. Поруч - гороскоп, складений ним. З сайта bourabai.kz

Фронтиспис «Діалогу» Галілея

1661. У Львові засновано університет Казимира. Нині — Львівський національний університет імені Івана Франка.

 

Головний символ університету

Навчальний процес у Львівському університеті проводився за програмою єзуїтських шкіл, розробленою ще наприкінці ХVІ ст.; помітні зміни у цю програму стали вноситись лише в середині ХVІІІ ст. На відділі філософії, головним чином вивчали філософську систему Аристотеля, яка була сукупністю логіки, фізики й метафізики; у складі фізики розглядали також елементи математики, астрономії, біології, метеорології, у складі метафізики – питання психології та етики. Вивчали, крім цього, історію, географію, грецьку мову та ін. На відділі філософії навчання тривало два-три роки. Після закінчення цього відділу можна було здобувати богословську освіту. На теологічному відділі навчання тривало чотири роки. Тут проходили історію церкви, Старий і Новий Заповіт, догматичне і моральне богословіє, канонічне право, казуїстику, староєврейську мову. Всі університетські дисципліни викладали професори.

1865. Народився Михайло Туган-Барановський, український вчений-економіст, державний і громадський діяч. Туган-Барановський - перший економіст-східноєвропеєць, наукові теорії якого визнали зарубіжні вчені різних шкіл і напрямків; один із найкращих знавців кон'юнктурних економічних циклів, автор численних праць про теорію вартості, розподілу суспільного доходу, історію господарського розвитку та кооперативних основ господарської діяльності. Доктор економіки (1899).

 

1897. Народився Євген Маланюк, український поет, громадський діяч.

 Ідея утвердження державності України – центральна ідея поетичного Універсуму Євгена Маланюка. Поет звертається до витоків української державницької традиції – князівсько-дружинницької доби, періоду гетьманування Б. Хмельницького, І. Мазепи, П. Орлика, в ній прагне відшукати підстави для творення сучасної держави. Однак образ України – внутрішньо роздвоєний, дуалістичний, він постає перед читачем в двох своїх іпостасях: Степова Еллада та Чорна Еллада. І саме ця антиномія є для Євгена Маланюка джерелом внутрішньої неструктурованості українського суспільства, втрати вольового, динамічного, державницького начала. Поет вибудовує своєрідну історіософську концепцію буття України, елементами якої є Еллада, варяги та Рим.

Ще 25 річним юнаком (втім, вже тоді заплечима в нього були й військова служба молодшим офіцером у кулеметній роті на кривавих полях Першої світової, і три роки боїв у 1918 — 1920 роках, коли зі зброєю в руках захищав молоду Українську Народну Республіку, й гіркий хліб еміграції...). Маланюк з властивою йому карбованою чіткістю думки та емоційною піднесеністю визначив: «Щоб повстала або зникла держава, мусить, перш за все, існувати ідея цього повстання або зникнення» . Служити відродженню української держави — і зброєю, й поетичним словом, і високістю ідей — ось у чому був сенс життя цієї непересічної людини. До останнього подиху (а помер Євген Маланюк у Нью- Йорку 16 лютого 1968 року) його душа належала рідній землі. Доробок поета після багатьох десятиліть заборон та «проскрипцій» тоталітарної доби усе ж таки повертається (на жаль, занадто повільно!) в Україну

1918. У Києві відкрився всеукраїнський церковний собор.

1920. Народився Федеріко Фелліні, видатний італійський кінорежисер («Солодке життя», «Дорога», «Казанова Фелліні»).

«У мене завжди була схильність влаштовувати вистави, розважати людей анекдотами й кумедними історіямив дитинстві я виготовляв маски, шив костюми, водив ляльок, гримував своїх товаришів», - згадував Фелліні. З сайта www.tonnel.ru

Фото з сайта ru-bykov.livejournal.com

1920. Скасування поляками Галицького крайового центру і поділ Галичини на три воєводства.

1943. У Головній ставці Гітлера (у Пруссії) міністр закордонних справ Німеччини Йоахим фон Ріббентроп і посол Японії Хіроши Ошима підписали договір про економічне співробітництво, метою якого було «об'єднати весь потенціал економічного простору Європи і Східної Азії для ведення тотальної війни».

Йоахім фон Рібентроп, Хіроши Ошима і Адольф Гітлер за столом переговорів. З сайта www.soonerfans.com

1945. У Вашингтоні відбулася інаугурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін.

1946. Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, що згодом стала ЦРУ.

Штаб-квартира ЦРУ. З сайта www.agentura.ru

 

1954. ЦРУ завершило будівництво секретного тунелю із Західного Берліну до Східного з метою підімкнення до радянських і східнонімецьких телефонних комунікацій.

1958. У Лондоні з'явилися перші поліцейські з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах.

1961. 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960, став 35-м президентом США, наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. Кеннеді, передвиборне гасло якого було «Голосуйте за нас і ми розворушимо цю країну», з мінімальною перевагою переміг свого конкурента — колишнього віце-президента республіканця Річарда Ніксона.

Кеннеді переміг в 1960 році на президентських виборах. Фото з кн.: The 20th century a chronicle in picturesNew York. 1989

Зустріч Кеннеді і Хрущова в 1961 році. Фото з кн.: The 20th century a chronicle in pictures. New York. 1989

1972. Розпочалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні.

1980. Президент США Джиммі Картер оголосив бойкот Олімпійських ігор у Москві.

1996. Лауреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясір Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером.

1998. З невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори у Чехії.

2009. 44-м Президентом Сполучених Штатів став Барак Обама — перший темношкірий Президент США.

2017. 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп — найстарший на момент першої інавгурації.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар