20 серпня - Україна Incognita

20 серпня

1634. У Москві Василем Бурцевим виданий перший російський буквар.

Передмова до Абетки Василя Бурцева

Ілюстрація з сайту book.libertorrent.com

1741. Капітан-командор Вітус Беринг «відкрив» Аляску. 

Вітус Іонансен Беринг

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

1823. Помер Фрідріх Брокгауз, німецький видавець, засновник видавничої фірми «Брокгауз» і видавець «Енциклопедії Брокгауз».

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1843. (За новим стилем) Помер Григорій Квітка-Основ'яненко, прозаїк, драматург, журналіст, літературний критик.

Ілюстрація з сайту picasaweb.google.com

Квітка-Основ'яненко - основоположник художньої прози і жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі. 

1868. У США проголошено закінчення Війни Півночі і Півдня.

1896. У Києві відбулося освячення кафедрального собору святого Володимира. 

Володимирський собор. З листівки початку ХХ ст.

Ілюстрація з сайту archive.kontrakty.ua

Спорудження храму розпочалося в 1862 році, а закінчилося у 1882 році. На урочистому освячуванні собору, що відбулося 20 серпня 1896 року, був присутнім імператор Микола II з дружиною Олександрою Федорівною.

1896. У США запатентовано телефон із набірним диском. 

Фото з сайту www.prodect.ru

На перших дискових апаратах були тільки цифри. У 20-ті роки минулого століття поруч із цифрами з'явилися літери. У США на телефонному диску поруч із кожною цифрою (крім одиниці й нуля) перебувало по три букви алфавіту. Літери Q і Z не використовувалися через схожість із 0 і 2. Англійці розміщували букву O на нулі - все одно виглядають однаково. Шведи й німці використовували по одній букві поруч із цифрою: A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, займаючи всі десять цифр. Буква I не використовувалася, оскільки її легко сплутати з одиницею. У СРСР на телефоні поруч з цифрами теж було 10 літер, причому буква «З» аналогічно не використовувалася, тому що схожа на трійку.

1918. Країнами Антанти визнані Латвія, Литва та Естонія.

1919. Армія російського генерала Денікіна захопила Київ.

1925. Засновано Канівський музей-заповідник «Могила Т. Г. Шевченка» (тепер - Шевченківський національний заповідник у м. Каневі). 

"Зустріч домовини поета в Києві". В.С. Болдирєв, 1949 рік

Ілюстрація з сайту prostir.museum

1941. Рейхсканцлер нацистської Німеччини Адольф Гітлер видав декрет про створення рейхскомісаріату «Україна» з центром у Рівному. 

Мапа Рейхскомісаріату "Україна" (план А. Розенберга)

Ілюстрація з сайту www.rusdeutsch.ru

Райхскомісаріат Україна був одним із 5 райхскомісаріатів, що мали бути створені на европейській частині території СРСР за планом Альфреда Розенберґа, якому 20 квітня 1941 Гітлер доручив підготувати план політичної перебудови СРСР після його окупації німецькими військами. Райхскомісаріат Україна мав становити незалежний від Росії край з українським (бодай тимчасовим) урядом, але із забезпеченням німецького контролю у політичній, військовій та економічній сферах. 17 липня 1941 Гітлер призначив Розенберґа міністром окупованих територій Східної Європи, однак не вважав за відповідне створити український уряд. Для того, щоб послабити прагнення до незалежности, він виділив з планованого райхскомісаріату Галичину (яку було приєднано до т. зв. Генеральної Губернії), Північну Буковину і так зв. Трансністрію (їх передано до Румунії), а столицєю став не Київ, а місто Рівне. Підкарпатську Русь окупувала Угорщина за згоди Гітлера ще у березні 1939 р.

1968. Початок операції «Дунай»: вояки СРСР та країн Варшавського договору перетнули кордони Чехословаччини задля придушення Празького повстання. 

Атака чехами радянського танку із застосуванням коктейля Молотова

Фото з сайту uk.wikipedia.org

Радянське керівництво остерігалося, що в разі проведе­ння чеськими комуністами незалежної від Москви внутрішньої політики СРСР втратить контроль над Чехословаччиною. Подібний розвиток подій загрожував розколом східно-європейського соціалістичного блоку як в політичному, так і військово-стратегічному плані. Радянською стороною не виключався і варі­ант вступу на територію Чехословаччини військ НАТО, які проводили маневри під кодовою назвою «Чорний лев» біля кордонів ЧССР. Враховуючи військово-політичний стан, що склався навесні 1968 року, об'єднаним командуванням Варшавського До­говору спільно з Генеральним штабом ЗС СРСР була розро­блена операція під кодовою назвою «Дунай». 8 квітня 1968 року Командувач Повітряно-Десантних Військ СРСР генерал армії В. П. Маргелов отримав директиву, згідно якої приступив до планування застосування повітряних десантів на території ЧССР.

1991. Естонія проголосила свою незалежність від СРСР. 

Державний прапор Естонської Республіки

Ілюстрація з сайту spravka.samoletom.ru

Верховна Рада Естонської РСР ухвалила рішення про відновлення незалежності Естонії на підставі принципу історичного правонаступництва естонської державності.  

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар