20 березня - Україна Incognita

20 березня

43 до н.е. Народився Публій Овідій Назон, римський поет «золотої доби» римської літератури.

Ілюстрація з сайту uastudent.com

Автор поем «Героїди», «Метаморфози», «Фасти», «Скорботні елегії» і «Понтійські листи», «Наука кохання», трагедії «Медея» (не дійшла до наших днів) тощо.

 

1632. Народився Іван Мазепа, видатний державно-політичний і культурний діяч кінця XVII – поч. XVIII ст., гетьман Війська Запорозького 1687-1709 рр., меценат.

Ілюстрація з сайту cult.gov.ua

Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років (8081 днів). Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.

Ілюстрація з сайту litopys.org.ua

На початку XVIII ст., в умовах Північної війни (1700-1721), гетьман І. Мазепа в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ здійснив спробу реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.

Страсті за Мазепою

Іван Мазепа: версія Михайла Старицького

Пам’ять і пам’ятники: Полтава без Мазепи і Петлюри

Дари Івана Мазепи

Віртуальна екскурсія Музеєм Гетьманства

Неканонічна Анафема

Іван Мазепа: етюд в кольорових тонах

Останнє кохання гетьмана Мазепи

Гетьман Мазепа звертається до нас

Тетяна ТАЇРОВА-ЯКОВЛЄВА: Гетьман Мазепа — непересічна особистість, яка викликатиме інтерес ще не одне століття

Коштом Мазепи було збудовано, реставровано та оздоблено велику кiлькiсть церковних споруд. Найвiдомiшими з них були будiвлi в таких монастирях, як Києво-Печерська Лавра, Пустинно-Миколаєвський, Братський Богоявленський, Кирилiвський, Золотоверхо-Михайлiвський, Чернiгiвський Троїцько-Iллiнський, Лубенський Мгарський, Густинський, Батуринський Крупницький, Глухiвський, Петропавлiвський, Домницький, Макошинський, Бахмацький, Каменський, Любецький, кафедральнi собори у Києвi – Святої Софiї, Переяславi та Чернiговi, церкви в Батуринi, в Дiгтярiвцi та iншi.

Мазепі присвячено 186 гравюр, 42 картин, 22 музичних твори, 17 літературних творів, шістьох скульптур.

Ежен Делакруа. Мазепа. 1828

Ілюстрація з сайту farm5.staticflickr.com

1815. Початок «Ста днів» Наполеона, другого правління імператора у Франції (20 березня - 22 червня 1815 р.) після його втечі з о. Ельба, на який він був засланий услід за першим зреченням престолу.

1828. Народився Генрік Ібсен, норвезький поет і драматург, засновник європейської нової драми.

Ілюстрація з сайту img11.nnm.ru

Відомі пєси - «Пер Гюнт» (1867), «Ляльковий дім» (1879), «Привиди» (1881), «Ворог народу» (1882). «Росмерсхольм» (1886), «Жінка з моря» (1888) та інші.

1833. Вийшло перше повне видання поеми Олександра Пушкіна «Євгеній Онєгін».

 

1841. Народивя Жан Гудон, французький скульптор. 

Ілюстрація з сайту www.nndb.com

1767 р. створив екорше - скульптурний посібник для вивчення анатомії людського тіла учнями художніх шкіл.

Автор ста п'ятидесяти скульптурних портретів. Серед портретованих - королівські особи, письменники, французькі вельможі, композитор Глюк, діти, власна дружина, деякі з діячів французької революції 1789-1793 рр.

1916. Альберт Ейнштейн опублікував загальну теорію відносності.

1917. Михайла Грушевського обрали головою Української Центральної Ради.

 

1921. Відбувся плебісцит про державну належність Верхньої Сілезії. За входження до Німеччини проголосувало 63% місцевого населення.

1925. У Лондоні помер Джордж Керзон, англійський публіцист, міністр внутрішніх справ Великобританії (1919-1924), віце-король Індії (1899-1906).

12 липня 1920 Керзон направив уряду Росії ноту, в якій поставив вимогу припинити наступ Червоної Армії на Польщу і розмежувати території країн по лінії, прийнятій Верховною радою Антанти 8 грудня 1919 («лінія Керзона»).

Ілюстрація з сайту www.spongobongo.com

1933. Рейхсфюрер-СС Г. Гіммлер оголосив про утворення постійно діючого концентраційного табору для політичних опонентів в Дахау (Konzentrationslager Dachau) під Мнюнхеном.

В'язні Дахау

Ілюстрація з сайту war2.name

Табір мав 123 філіали та зовнішні команди, а його площа займала 235 гектарів.

У Дахау проводились так звані «медичні експерименти», між 1941 та 1942 було проведено близько 500 операцій над здоровими людьми. Зокрема, експерименти з малярії, коли жертв кусали комахи або їм давали заразні уколи, також тести у вивченні ефекту довгого занурювання людини в крижану воду - більшість жертв помирало при температурі −26 °C.

Крематорій Дахау

Фото з сайту war2.name

У Дахау перебували понад 200 000 в'язнів із понад 30 країн, з них близько третини - євреї, загинули 32 099 в'язнів і близько 10 000 в його філіалах, головним чином від хвороб, недоїдання, самогубств, вбивств, тортур тощо.

29 квітня 1945 року табір Дахау було звільнено військами США.

1956. Туніс здобув незалежність від Франції.

1981. Засуджено колишнього президента Аргентини Ізабель Перон, обвинуваченої в корупції, до восьми років ув'язнення.

Фото з сайту cayu.com.ar 

1995. Газова атака релігійної секти «Аум синрікьо» в Токійському метрополітені. Внаслідок застосування газу зарин загинула 21 людина, близько 5 тисяч потерпілих від отруєння

2003. Вторгнення Збройних сил Сполучених Штатів та Великобританії до Іраку.

Головною офіційною причиною війни була оголошена наявність в Іраку зброї масового ураження. Військова операція США мала назву «Операція Звільнення Іраку», але незабаром названо «Операція Свобода Іраку»

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан сказав у вересні 2004 року: «З нашої точки зору та точки зору Статуту ООН, це було нелегально». 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар