2 вересня - Україна Incognita

2 вересня

1192. Третій хрестовий похід завершився мирним договором: Річард Левине Серце волів більше не воювати з султаном Туреччини. 

Ричард Левове Серце

Портрет із сайту wikipedia.org

1666. Почалася Велика лондонська пожежа. 

Лондонська пожежа увечері 4 вересня, картина невідомого художника. Вид з Темзи, праворуч Тауер, ліворуч Лондонський міст; найбільш висока стіна полум'я на місці старого собору Св. Павла

Ілюстрація з сайту wikipedia.org

Рано вранці 2 вересня 1666 в Лондоні почалась пожежа — на Пуддінг-Лейн загорівся дім королівського пекаря Томаса Фаррінора, який забув на ніч загасити піч. За декілька хвилин вогонь охопив усю вулицю, а за два дні згоріло дві третини міста — 13200 будинків, близько 90 церков (в тому числі кафедральний собор Св. Павла), багато громадських будівель; близько ста тисяч людей стали бездомними, 16 з них загинуло.

1794. Указом Катерини II селищу Хаджибей надано статус міста, в 1795 році було переіменовано в Одесу. 

Ладиженський Г. А., 1899 рік. Хаджибей. Масло на полотні. Картина виставлена в експозиції Одеського художнього музею

Ілюстрація з сайту wikipedia.org

 Проект будівлі міста, порту і нової фортеці (на місці якої пізніше був розбитий Олександрівський парк) вона доручила голландському військовому інженерові Францу де Воллану, який сповна втілив при цьому принципи давньоримського містобудування. Вдало розташована географічно, Одеса швидко перетворилася з невеликого поселення в торговельний, промисловий і науковий центр європейського значення, а на початку 19 століття стала прихистком для багатьох греків, переслідуваних на батьківщині османською владою. 1814 року вони створили тут таємну організацію «Філікі Етерія», яка фактично підготувала Грецьку національно-визвольну війну.

1811. Народився Іван Вагилевич, поет i фольклорист, член "Руської трійцi". 

Іван Миколайович Вагилевич

Портрет із сайту  map.lviv.ua

Вагилевич підготував опис дако-романської мови з додатком дакійсько-польського словника «Наука про дакійсько-романську мову» (не опублікована, польською мовою). Збирав і опрацьовував лексичні матеріали для словників, зокрема українсько-німецько-латинського. Етнографічні праці Вагилевича «Гуцули, мешканці Східного Прикарпаття» (1837), «Бойки, русько-слов'янський люд у Галичині» (1839), «Лемки, мешканці Західного Прикарпаття» (1841) містять цінний діалектичний матеріал. З етнографічними працями Вагилевича пов'язується початок наукового вивчення мови і культури Гуцульщини.

1831. Вийшла друком перша частина «Вечорів на хуторі біля Диканьки» Миколи Гоголя.

Микола Васильович Гоголь. Коли він почув, як у друкарні сміються над його текстами, він засмутився і подумав, що пише вже аж занадто по-сільськи. Але причин для смутку не було - того ж дня "Вечори на хуторі біля Диканьки" побачили світ.

Портрет з сайту panelpvh.ru

1945. У Ханої комуністи на чолі з Хо Ши Міном проголосили незалежність В'єтнаму від Франції й утворення Демократичної Республіки В'єтнам.

Офіційний прапор Соціалістичної Республіки В'єтнам

Фото з сайту motto.net.ua

1945. У гавані Токіо на борту лінкора «Міссурі» підписано Акт про капітуляцію Японії у ІІ Світовій війні. Свої підписи поставили представники США, Китаю, Великої Британії, СРСР, Австралії, Канади, Франції, Нідерландів і Нової Зеландії.

Лист документа з підписами представників країн

Фото з сайту livejournal.com

1954. Народився Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник, історик. 

Володимир Євгенович Панченко

Фото з сайту day.kiev.ua

Володимир Панченко - професор і віце-президент Національного університету «Києво-Могилянська академія », доктор філологічних наук, член Національної спілки письменників України. Народний депутат І скликання. Дослідник творчості Володимира Винниченка.

1991. Придністров'я оголосило повну незалежність від Молдови. 

Герб Придністровської Молдавської Республіки

Ілюстрація з сайту stoianovca.narod.ru

 У складі Молдавської РСР Придністров'я не мало особливого статусу. Придністровську Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку було проголошено 2 вересня 1990 року в Тирасполі на II-ому Надзвичайному З'їзді депутатів усіх рівнів Придністров'я. Це було спричинено конфліктом інтересів політичної еліти центру Молдови та місцевих політичних еліт, що виник внаслідок перебудови СРСР та МРСР зокрема.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар