2 лютого - Україна Incognita

2 лютого

1274. У Флоренції відбулася перша зустріч Данте й Беатріче, чий образ протягом всього життя надихав творця «Божественної комедії».

Данте і Беатріче. Картина XV століття

Ілюстрація до «Божественної комедії»: Беатріче несе поета вгору до СвятоїТрійці

1536. На західному березі ріки Ла-Плата, на південь від ріки Парана, іспанський конкістадор Педро Мендоза заснував місто Буенос-Айрес, нинішню столицю Аргентини.

Монумент Педру де Мендозі

1556. У Центральному Китаї (провінції Шаньсі, Шеньсі і Хенань) стався наймасштабніший з усіх зареєстрованих на планеті землетрусів — загинуло близько 820 тисяч людей.

1812. Народився Євген Гребінка, український поет («Малоросійські приказки», «Човен», «Українська мелодія», «Очи черные») та прозаїк («Записки студента», «Петербурзька сторона», «Фактор»).

Є. П. Гребінка. Портрет роботи А. М. Мокрицького 1833 р.

Будинок, в якому народився Євген Гребінка

Фотографії з сайта grebenka.com

1886. День бабака, відомий ще з 1840-х років, у США вперше відзначили як офіційне свято. 

Коріння традиції визначення погоди за поведінкою тварин притаманне культурам багатьох народів світу. Схожі традиції на День бабака в Європі сягають сивої давнини. Так, ще в Римській імперії 2 лютого відзначали День їжака. Древні римляни будували свій метеорологічний прогноз на поведінці розбудженого їжака, який бачив чи не бачив свою тінь і відповідно реагував[1]. У Німеччині роль їжака відігравав борсук. На фото - пам'ятник тварині-символу Дня бабака

Фестиваль, який став традиційним, відбувся в місті Панксатоні, штат Пенсільванія. Саме там живе бабак на ім'я Великий Філ – "провидець із провидців, мудрець з мудреців, провісник із провісників". О 7.25 ранку бабака за присутності тисяч глядачів витягують із нори, і він "робить прогноз". Згідно з повір'ям, якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні - значить, зима незабаром закінчиться, і весна буде рання. Якщо ж день сонячний - бабак бачить свою тінь і ховається назад у нору, буде ще шість тижнів зими. Подібні фестивалі проводять також у багатьох інших містах Америки та інших країнах. День бабака став широко відомий за межами США завдяки однойменному фільму за участю Білла Мюррея (1993)1863. Семюел Клеменс вперше підписався як Марк Твен.

1870. Агентство Reuters, підписавши угоди з двома іншими агентствами, вперше в історії створила всесвітню інформаційну мережу.

1901. Народився Валеріан Підмогильний, український письменник, перекладач (загинув у сталінських таборах).

Члени літературного об'єднання «Ланка». Зліва направо: Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Марія Галич, Євген Плужник, Валер'ян Підмогильний, Тодось Осьмачка. 1925 рік

Перший варіант легендарного роману Підмогильного "Місто". Фото з сайта www.radiosvoboda.org

1918. У Києві на вулицях придушено збройне повстання більшовиків, залишився триматися останній оплот - завод "Арсенал". Його продовжували обстрілювати війська УНР, підсилені Гайдамацьким кошем Слобідської України та Гордієнківським полком, що відступили з Північного фронту під натиском червоних загонів Муравйова.

Пам'ятник арсенальцям у Києві

 

Андрій Іванов - один з керівників ревкому і активний організатор повстань проти Центральної Ради

Гайдмацький кіш Слобідської України. Особовий склад коша складався з добровольців, переважно старшин і козаків київських військових шкіл. Кіш відзначився у зимових боях 1918 року під час оборони Києва від військ більшовиків

1920. В естонському місті Тарту укладено мирний договір (Тартуський мир) між Естонією та Радянською Росією. Більшовицький уряд визнав незалежність і самостійність Естонії, пішов на територіальні поступки й зафіксував радянсько-естонський кордон (до Естонії відійшли Печори, Ізборськ, Івангород), між країнами встановлювалися дипломатичні і торгові відносини. Естонія вперше стала незалежною державою, а для Радянської Росії це був перший крок по прориву дипломатичної блокади буржуазними державами.

Підписання Тартуського миру. З сайта www.estonica.org

 

 

Довіреність, видана В. І. Леніним А. Іоффе на представлення інтересів РРФСРщодо підписання договору

1932. Нарком постачання СРСР Анастас Мікоян видав наказ про створення постійного запасу хліба в Закавказзі в кількості 2 млн. пудів пшениці і 2 млн. пудів кукурудзи за рахунок України і Кубані.

1935. Вперше у судовій практиці використано детектор брехні.

Такий вигляд мав перший поліграф

Сучасний комп'ютерний поліграф

1936. Помер Євген Плужник, український поет, драматург, перекладач.

Деякий час вчився у Воронезькій гімназії (виключений за участь у нелегальних гуртках), пізніше — у Ростові-на-Дону, Боброві (Воронежчина). 1918 року родина переїздить на Полтавщину, де Є.Плужник працює вчителем мови та літератури. Згодом навчався у Київському зоотехнічному інституті, де працював чоловік його сестри, навчання покинув, щоб стати актором. З 1921 — у Київському музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка, де вчився у відомого тоді професора Володимира Сладкопевцева разом із В. Строєвим та В.Осєєвою. Попри успіхи у навчанні був змушений покинути його через туберкульоз. 1926 року хвороба загострилася. Однак поет вижив («Ти знаєш, якщо дуже захотіти, можна і не вмерти…»). Лікування проходив у Ворзелі. Відтоді двічі на рік — в Криму або на Кавказі

 

 

Меморіальна дошка на будинку в Києві на вулиці Прорізній

1943. Завершилася одна з ключових битв ІІ Світової війни. Радянські війська розгромили німецькі війська під Сталінградом.

Вуличні бої у Сталінграді

Радянські оборонні позиції

Німецькі військовополонені у Сталінграді у 1943 році

Фонтан "Бармалєй", який чудом залишився цілим після нальоту німецької авіації

Центр Сталінграда після бойових дій

1944. Сталін дав згоду на використання американською авіацією шести радянських авіабаз для бомбардувань у Європі.

1950. Помер Москалюк Михайло, сотник УПА, один з останніх керівників Української Повстанської Армії. 

Загинув у рідному селі Іванівці на Поліссі в бою з радянськими військами. Сотня Спартана близько 40 разів була у ворожому оточенні, багато втрачала, але щоразу швидко відновлювала сили і продовжувала вести важку підпільну боротьбу проти радянських окупантів. Радянська влада обіцяла за голову Спартана, який назвався на честь подвигу 300 спартанців, півмільйона рублів. Однак декілька років Спартан був невловимим. НКВДисти виявили схрон повстанців під будинком Москалюків завдяки зраднику. Спартан не здався ворогам і загинув разом із дружиною Ольгою та ординарцем Прокопом Рибчуком. Зрадник невдовзі був страчений за вироком окружного трибуналу УПА.

1970. У Мюнхені уперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва.

1970. Помер Микола Шраг, український економіст і громадсько-політичний діяч, заступник голови Центральної Ради УНР (1917—1918).

2001. Україна знищила свій передостанній стратегічний ядерний бомбардувальник Ту-160 ("Блекджек"). 

Найпотужнішому у світі міжконтинентальному стратегічному багаторежимному ядерному ракетоносцю відпиляли носову частину в рамках спільної американсько-української програми зменшення загрози. За дійством у Полтаві спостерігала делегація Пентагону на чолі із заступником помічника міністра оборони США бригадним генералом Томасом Кюнінгом. Здатний у два рази перевищувати швидкість звуку, Ту-160 був найдорожчим бойовим літаком, побудованим у колишньому Радянському Союзі. Після розпаду СРСР в Україні лишалося 19 таких літаків. Останній Ту-160 став музейним експонатом у Полтаві.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар