2 липня - Україна Incognita

2 липня

1566. Помер Нострадамус, французький лікар, алхімік і провидець.

Портрет із сайту  tonnel.ru

Нострадамус – це латинська форма прізвища Мішеля де Нотр-пані, який народився в маленькому місті Сен-ремі на півдні Франції в сім’ї нотаріуса. Найбагатші і знатні люди Європи хотіли мати складені Нострадамусом гороскопи. Їх дружинам він давав поради щодо косметики. Нострадамус також був відомим перекладачем з класичних мов на французьку. Він написав підручник "Trakte des Fardernens>" про доктор і фармацевт, з якими він зустрічався у своїх мандрівках по Південній Європі. Подорожуючи, він часто зупинявся у лікарів і аптекарів, багато з яких також походили з родин хрещених євреїв. Днем Нострадамус працював разом з ними, лікуючи хворих, а ночами вивчав під їх керівництвом окультні науки. Ці люди входили в підпільну мережу алхіміків і Каббаластів, які шукали розгадки таємниць, що лежать поза межами догматів християнства.

1714. Народився Крістоф Глюк, німецький композитор.

Портрет із сайту  obozrevatel.ua

У 1762 році була поставлена його реформаторська опера «Орфей та Евридіка». Через п’ять років у передмові до партитури іншої опери «Альцеста» копмозитор формулює свої оперні принципи: підпорядкування музичної краси драматичній правді, знищення неосмисленої вокальної віртуозності та трактування увертюри як вступу до драми. Своїм реформаторством композитор об’єднав досягнення багатьох національних шкіл, що сприяло їх загальноєвропейському визнанню.

1776. Другий Континентальний конгрес у Філадельфії прийняв рішення про відділення американських колоній від Великобританії.

1778. Помер Жан Жак Руссо, французький письменник і мислитель епохи Просвітництва.

Система соціально-політичних і філософських поглядів Руссо була своєрідною. Він вважав, що необхідно більше довірятися почуттям, ніж розуму. «Мій розум, – говорив він, – обирає ту думку, котрій віддає перевагу моє серце».

1877. Народився Герман Гессе, німецький письменник.

Фото з сайту  nnm.ru

Герман Гессе – один із найбільш читаних авторів XX століття. Усю свою творчість він називав «тривалою спробою розповісти історію свого духовного розвитку», «біографією душі. Головна тема творчості письменника – доля художника у ворожому йому суспільстві, місце справжнього мистецтва у світі.

1895. Помер Михайло Драгоманов, український громадський діяч, публіцист, історик, фольклорист, літературознавець, філософ, економіст.

Портрет із сайту  livejournal.com

Після навчання на історико-філологічному факультеті Київського університету Михайло Драгоманов був доцентом цього університету, але в 1875 році він був звільнений з університету за політичну неблагонадійність і наступного року змушений був емігрувати до Швейцарії. У Женеві він створив осередок політичної еміграції, центр, за висловом Івана Франка, «українського руху та української думки», що діяв 20 років. Заснував він також вільну безцензурну українську друкарню, в якій видавав збірники «Громада» (пізніше – журнал «Громада»), а також твори, які в Росії не могли бути видані: романи «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Люборацькі», твори Т. Г. Шевченка та інші.

Фото з сайту  hadyach1.narod.ru

У 1878 році Михайло Драгоманов виступив на Міжнародному літературному конгресі в Парижі з протестом проти заборони російським урядом українського письменства. Його антицарські памфлети «Турки внутрішні і зовнішні», «Дітозгубство, здійснюване російським урядом», «До чого довоювались», «Внутрішнє рабство і війна за визволення» та інші заборонялися в Росії, але були відомі у світі і принесли Драгоманову славу «українського Герцена».

1918. Гетьман Павло Скоропадський затвердив закон про громадянство Української Держави.

Громадянам України заборонялося одночасно бути підданими іншої держави (у випадку прийняття громадянства іншої країни, громадянство України анульовувалося). Українські громадяни отримували всю повноту політичних прав, а також у цьому Законі прописувався обов’язок усіма силами дбати про добробут України.

1923. Народилася Віслава Шимборська, польська поетеса.

Фото з сайту  polskieradio.pl

Віслава Шимборська – лауреат Нобелівської премії по Літературі 1996 року. У Польщі продаж її книг досягає рекордних розмірів, хоча колись в одному із віршів поетеса зазначила, що не більше, ніж двоє з тисячі людей, думає про мистецтво і поважає його.

1924. Створено Міжнародну асоціацію спортивної преси.

1961. Помер Ернест Хемінгуей, письменник та журналіст.

Ернест Хемінгуей - лауреат Нобелівської премії 1954 року. Справжній успіх прийшов до письменника після того, як він опублікував свій перший роман «І сонце сходить» (друга назва – «Фієста»). У роки громадянської війни в Іспанії Хемінгуей провів багато місяців в оточеному Мадриді і на фронті. У цей час він написав низку нарисів та статей про героїчних іспанських республіканців, п’єсу «П’ята колона» і роман «По кому подзвін», в яких розповідав про криваві та трагічні роки громадянської війни.

1976. У Києві відкрили пам’ятник жертвам нацистських розстрілів у Бабиному яру.

Фото з сайту  babyn-yar.gov.ua

1990. Розпочав роботу XXVII з'їзд КПРС, на якому генеральним секретарем ЦК КПРС обрано М. Горбачова

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар