2 квітня - Україна Incognita

2 квітня

742. Народився Карл I Великий, король франків і лангобардів, герцог Баварії, римський імператор.

1722. У Петербурзі видано царський указ про ліквідацію гетьманства і утворення Малоросійської колегії — органа управління Лівобережною Україною. Складалася з російських воєвод на чолі з С. Вельяміновим.

1792. Установлено монетні номінали грошової системи США (10-, 5- і 2,5-доларових золотих орлів, срібного долара, півдолара, 25-, 10- і 5-центовых монет).

1794. На виконання розпорядження Конвенту у Франції сформовано першу військову частину повітряних куль та першу у світі авіакомпанію "Aerostiers" (розпущена в 1799 р.).

1805. Народився Ганс Крістіан Андерсен, данський письменник, казкар, автор відомих казок "Стійкий олов'яний солдатик", "Гидке каченя", "Снігова королева", "Дюймовочка".

Автор 156 казок, які перекладені більш, ніж 150 мовами світу. Вони стали основою численних екранізацій, мультфільмів, театральних постановок, балетів, тощо.

Пам'ятник письменнику у Копенгагені (з сайту www.benoa.net)

1810. Одруження Наполеона I з ерц-герцогинею Марією Луїзою, дочкою австрійського імператора Франца I.

1834. Народився Фредерік Бартольді, французький скульптор. Автор Статуї Свободи в гавані міста Нью-Йорк. Це був подарунок французів до століття американської революції.

 

Фото з сайту upload.wikimedia.org

З дня відкриття статуя була навігаційним орієнтиром і використовувалася як маяк.

1840. Народився Еміль Золя, французький письменник

1872. Помер Семюел Морзе, американський художник та винахідник. Серед найбільш відомих винаходів - електромагнітний пишучий телеграф ("Апарат Мозре", 1836) і код Морзе.

Ілюстрація з сайту cache2.allpostersimages.com

Азбука Морзе (телеграфна азбука) є першим цифровим способом передачі інформації внаслідок відтворення графічних знаків комбінацією крапок і тире. За одиницю часу приймається тривалість однієї точки. Тривалість тире дорівнює трьом точкам. Пауза між елементами одного знака - одна точка, між знаками в слові - 3 точки, між словами - 7 точок.

Ілюстрація з сайту tanvi.mahant.com

1875. Народився Уолтер Крайслер, американський промисловець, засновник корпорації.

1879.
Замах на російського імператора Олександра ІІ. Терорист Олександр Соловйов п'ять разів вистрілив у царя з револьвера, але промахнувся.

1891. Народився Макс Ернст, франко-німецький художник та скульптор дадаїзму, один із основоположників сюрреалізму.

Фото з сайту artistquoteoftheday.files.wordpress.com

Entire City

Ілюстрація з сайту 4.bp.blogspot.com

Landscape with Wheatgerm. 1936

Ілюстрація з сайту www.famous-painters.org

1905. Народився Серж Лифар, французький танцівник, хореограф і балетмейстер українського походження.

1912. Найбільший у світі лайнер "Титанік" вийшов у море для ходових випробувань; вони пройшли успішно.

1917. Перша жінка - Джаннетт Ренкін - обрана до Конгресу США. Вона зайняла там місце представниці Монтани.

1917. Скасування Тимчасовим урядом релігійних обмежень та риси осідлості в Росії

1918. Помер Іван Нечуй-Левицький, український прозаїк, перекладач.

Відомі твори - "Микола Джеря" (1876), "Кайдашева сім'я" (1879 ), "Бурлачка"(1878), "Хмари" (1874), "Над Чорним морем" (1893) тощо.

Фото з сайту histpol.pl.ua

1927. Народився Ференц Пушкаш, угорський футболіст, один із кращих бомбардирів світового футболу. Після 1956 року виступав за мадридський "Реал".

Фото з сайту www.pfla.hu

Провів понад 1300 матчів, у яких забив 1200 голів. У жовтні 2009 року ФІФА заснувала щорічний приз Ференца Пушкаша автору найкрасивішого гола.

1926. Народився Джек Бребем, австралійський автогонщик і конструктор, триразовий чемпіон "Формули-1", єдиний із гонщиків "Формули-1" перемагав з автомобілем власної конструкції.

Фото з сайту www.ardc.com.au

1974. Помер Жорж Помпіду, французький державний діяч, прем'єр-міністр (1962-1968) і президент (1969-1974) П'ятої республіки.

Брав активну участь у створені об'єднання Європейської економічної спільноти. Внутрішня політика Жора Помпіду була направлена на економічну модернізацію та індустріалізацію Франції.

Фото з сайту www.nieuwsdossier.nl

Помпіду був літературознавцем та поціновувачем мистецтва, засновнував музей сучасного мистецтва у Парижі "Центру Помпіду".

Фото з сайту bernardhernandez.files.wordpress.com

1982. Розпочалась Фолклендська війна. Аргентинський десант висадився на спірних з Великобританією Фолклендських островах і змусив капітулювати невеликий гарнізон британських морських піхотинців.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Аргентинське керівництво сподівалося, що Великобританія, поставлена перед фактом втрати островів, змириться з цим і не стане організовувати дорогу військову операцію. Проте реакція британців виявилася абсолютно протилежною. До Південної Атлантики негайно було відправлено велике військово-морське з'єднання з метою повернення островів. Неготовність Аргентини до ведення справжньої війни виявилася вирішальним чинником, що зумовив результат кампанії.

Фото з сайту yellowairplane.com

1989. Центральний комітет Палестинської національної ради обрав Ясіра Арафата президентом самопроголошеної держави Палестина.

Фото з сайту evrofilm.com

2004.  Болгарія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія та Естонія приєдналися до НАТО.

2005. Помер Іван Павло II (Кароль Войтила), Папа Римський (1978-2005). Перший на Римській кафедрі слов’янин, поляк (протягом останніх 455 років папами обирали виключно італійців).

У червні 2001 р. Іван Павло II відвідав з офіційним візитом Україну та відправив меси у Києві та Львові. 

Один із нечисленних письменників в історії Римського папства. Список його робіт (пастирських, наукових, літературних (драми і поезія) сягає майже 500.

Виїжджав за межі Італії понад 120 разів.

Унікальним є започаткований Іваном Павлом II широкий процес перегляду темних сторінок історії католицизму і публічне каяття від імені Церкви за скоєні колись провини. Серед того, за що вибачився Іван Павло ІІ - деякі справи інквізиції, свавілля Хрестових походів, засудження у минулому таких видатних людей, як Г. Галілей, Дж. Бруно, Ян Гус, М. Лютер та інші.

Ілюстрація з сайту www.vatican.va

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар