2 грудня - Україна Incognita

2 грудня

1697. У Лондоні відкрито кафедральний Собор святого Павла і почалась перша служба.

Собор святого Павла у Лондоні

Ілюстрація з сайта londonmania.ru

1804. Папа Римський Пій VII на урочистій церемонії в соборі Нотр-Дам проголосив Наполеона Бонапарта імператором Наполеоном I.

Робота художника Жака-Луї Давида

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1805. Під Аустерліцом у Моравії Наполеон Бонапарт розгромив об'єднану російсько-австрійську армію.

Франсуа Жерар. Наполеон у битві під Аустерліцом

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1814. У клініці для душевнохворих Шарентон на околиці Парижа у віці 74-х років помер Донасьєн Альфонс Франсуа, маркіз де Сад, французький письменник, автор романів і оповідань з описами сексуальних збочень. Провівши більше 27-и років свого життя у тюрмах, де Сад у своїх творах зображав людину як виключно біологічний механізм, для якого відсутні будь-які моральні, соціальні чи культурні норми та заборони (Жюстіна, Філософія в будуарі, Злочини через кохання, 120 днів Содоми).

1848. Під впливом революційних подій 53-річний австрійський імператор Фердинанд I був змушений зректися престолу на користь свого 18-річного племінника Франца Йосифа I, котрому вдалось зміцнити владу в країні і при допомозі воєнної сили придушити національно-революційні рухи в Угорщині, Австрії та Чехії, а також здобути перемогу у війні проти Італії.

Франц Йосиф І

Фото з сайта blog.i.ua

1851. Президент Франції Луї Наполеон Бонапарт розпустив Національні збори і віддав наказ про арешт найвидніших політичних опозиціонерів. 

Луи Наполеон ІІІ Бонапарт з імператрицею Франції Євгенією

Фото з сайта ru.wikipedia.org

В результаті плебісциту, проведеного 20 грудня, він отримав диктаторські повноваження терміном на 10 років. Причиною перевороту стало небажання Національних зборів продовжити повноваження Луї Наполеона, обраного президентом в 1848 році, на другий чотирирічний термін для втілення в життя передвиборних обіцянок нормалізувати суспільне й економічне життя Франції.

1852. Президент Франції Луї Наполеон Бонапарт оголосив себе імператором Франції під іменем Наполеон III і заснував Другу імперію. Він мотивував свої дії результатами плебісциту 1851 року, коли 97% виборців проголосувало за відновлення в країні монархії.

1859. У Чальз-тауні (штат Вірджинія) страчено Джона Брауна, американського борця за звільнення негрів-рабів, звинуваченого у заколоті, вбивствах і грабунках. 

Джон Браун

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Перші збройні виступи проти рабовласників професійний військовий Джон Браун організував у середині 1850-х років у Канзасі, а в жовтні 1859 року, захопивши з групою послідовників федеральний арсенал зброї, заснував в Аппалачах республіку вільних рабів і білих-аболюціоністів, сподіваючись, що вона буде зміцнюватись і розростатись за рахунок притоку звільнених силою зброї рабів. 18 жовтня Джон Браун був схоплений урядовими військами і 2 листопада 1859 року, за 16 місяців до Громадянської війни, повішений разом з шістьма своїми послідовниками.

1864. У Петербурзі відбулась прем'єра опери українського композитора Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм".

«Запорожець за Дунаєм» Остап Вишні за С. Гулаком-Артемовським (1931 р.)

Фото з сайта zankovetska.com.ua

1890. Народився Олександр Шумський, український політик. 

Архіви зберегли численні листи до Сталіна, Кагановича, Берії, інших діячів, написані власноруч Олександром Шумським. Написані набагато пізніше, із заслання. Привертає увагу його почерк. Чистий, каліграфічний, чіткий

З 1908 року — член Української соціал-демократичної спілки. Народився у селянській родині на Київщині З осені 1917 року по осінь 1919 року входив до Української партії соціалістів-революціонерів. Входив до складу Української Центральної Ради. У січні 1918 року Шумський разом з іншими лівими українськими есерами готував у порозумінні з більшовицькими урядами в Петербурзі та Харкові державний заколот з метою встановити в Україні радянський лад. З травня 1918 року — один із лідерів боротьбистів. У січні 1919 року ввійшов до складу боротьбистського уряду, який мав уплив серед повсталих селян Правобережної України, виступив проти Директорії, йдучи на зближення з більшовицьким урядом у Харкові. З весни 1919 до 1920 входив до Української партії комуністів. Після розпуску партії разом з іншими укапістами ввійшов до складу КП(б)У й був обраний членом ЦК. Належав до партійної групи, яка вимагала усамостійнити КП(б)У від Російської Комуністичної партії. Виступав за те, щоб КП(б)У підтримувала зв'язки з РКП лише через Комуністичний Інтернаціонал. У 1919 — нарком освіти в українському радянському уряді Х. Раковського, 1920 — нарком внутрішніх справ, 1921 — представник УСРР у Польщі.

1902. Французький інженер Леон Марі Жозеф Клемент Левавасо запатентував перший у світі працюючий V-подібний восьмициліндровий двигун.

1919. Українська дипломатична місія на чолі з А.Лівицьким подала польському уряду декларацію, в якій визнала приналежність Східної Галичини до Польщі. 

Андрій Лівицький, голова Центру УНР в екзилі, з тестем Варфоломієм Ткаченком і дітьми, Жмеринка. 1910 рік

Фото з сайта www.nbuv.gov.ua

Українська сторона висловлювала згоду вести переговори з Польщею на таких принципах: 1) визнання кордону між обома державами по р. Збруч, а далі через північно-західну Волинь; 2) громадянам польської національності надаються в Україні такі ж права, як і українцям — громадянам Польщі; 3) до того часу, як парламентом України буде проведена земельна реформа, становище землевласників-поляків в УНР забезпечуватиметься спеціальною угодою між польським та українським урядами. В обмін на це українська делегація вимагала, щоби Польща визнала незалежність УНР, уклала з нею військову та торговельну конвенції й надала допомогу зброєю і амуніцією. Зміст поданої декларації суперечив настановам, які місія отримала у вересні від уряду УНР. Вона була зумовлена катастрофічною ситуацією, що склалася в Україні, та тиском польської сторони.

1942. Група вчених під керівництвом Енріко Фермі продемонструвала керовану ядерну реакцію на першому ядерному реакторі.

Енріко Фермі, лауреат Нобелівської премії з фізики 1938 року

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1942. У Львові відбулася військова конференція проводу ОУН(Б), у якій взяли участь М.Лебідь, І.Климів, Д.Грицай та інші, де зазначалася необхідність прискорення створення збройних сил та обговорювалася стратегія і тактика збройної боротьби ОУН.

1954. Сенат США 67 голосами "за" і 22 - "проти" засудив дії сенатора Джозефа Маккарті, котрий з 1953 року очолював сенатську комісію з розслідування антиамериканської діяльності і розгорнув у країні кампанію полювання на комуністів, які начебто проникли в усі державні інститути США.

Фото з сайта www.pseudology.org

1960. На металургійному заводі в Кривому Розі задули доменну піч «Криворізька-Комсомольська» — тоді найбільшу в світі.

1961. Після двох років керівництва Кубою Фідель Кастро у телевізійному виступі заявив, що є "марксистом-леніністом і залишиться на позиціях наукового соціалізму до кінця своїх днів". У США, котрі здійснили ряд невдалих спроб повалити режим Кастро, цю заяву сприйняли скептично і розцінили її лише як тактичний хід для подальшого зближення з Радянським Союзом і отримання від нього ще більшої допомоги. Однак, Кастро залишається вірним своїй декларації ось уже протягом 40 років, навіть коли СРСР як держава вже перестав існувати.

Фідель Кастро

Фото з сайта smi2.ru

1982. Хірурги з університету Юти вперше імплантували постійне штучне серце пенсіонерові Барні Кларку, з яким той прожив 112 днів.

1990. Відбувся мітинг-протест проти підписання союзного договору і арешту народного депутата УРСР Степана Хмари, у якому взяли участь десятки тисяч осіб.

Степан Хмара

Фото з сайта arhiv.ukrpohliad.org

1993. У Меделліні поліцейським спецназом вбито керівника колумбійського кокаїнового картелю Пабло Ескобара. Його дружина і сини, котрі в 1995 році залишили Колумбію, були заарештовані у 1999 році в Аргентині за звинуваченням у відмиванні грошей наркоділків.

Колумбійський наркобарон і міжнародний злочинець Пабло Ескобар

Фото з сайта sfw.org.ua

1998. Колишній український прем'єр-міністр Павло Лазаренко заарештований у Швейцарії за звинуваченням у відмиванні викрадених державних грошей. У лютому 1999 року він був депортований до США на вимогу суду Сан-Франциско, котрий влітку 2000 року почав слухання справи Лазаренка, звинуваченого у викраденні 113 мільйонів доларів.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар