2 березн - Україна Incognita

2 березн

1791. У Франції ввели нову систему зв'язку - семафор (від гр. «sema» – «знак», foros – «той, що несе»).

Приклад семафору на залізниці

З сайту dic.academic.ru

Перші семафори були встановлені береговою лінією Франції та Голландії для зв’язку із суднами в морі.

1820. Народився Доувес Деккер (писав під псевдонімом Мультатули) - один із найвідоміших представників голландської літератури. Під час перебування на державній службі в Нідерландській Ост-Індії (сучасній Індонезії), на основі побаченого написав свій головний роман “Макс Хавелар” (1859), що фактично став викривальним твором про колоніальну політику Нідерландів.

З сайту upload.wikimedia.org

1836. Американці проголосили незалежність Техасу від Мексики на з'їзді у місті Вашингтон-на-Бразосі. Делегати з'їзду обрали Дейвіда Бернета тимчасовим президентом, Сема Х'юстона - головнокомандуючим збройних сил і прийняли конституцію, що законодавчо закріплювала рабовласництво, заборонене у Мексиці. Згодом Сем Х'юстон став першим обраним президентом Техасу. Республіку, котра проіснувала до 1845 року, визнали США, Англія та Франція. У 1845 році Техас став 28-м штатом США. 

Декларація про незалежність Техасу. В цей відзначають в штаті як День незалежності Техасу

Ілюстрація з сайту billcrider.blogspot.com

1855. Помер Микола І (Романов), російський імператор (1796-1855).

Ілюстрація з сайту histpol.pl.ua

Основними напрямками зовнішньої політики за Миколи І стали підтримка реакційних режимів в Європі, завоювання Кавказу і Середньої Азії. За правління Миколи І велися російсько-турецька (1828-1829) та Кримська війна (1853-1856). Політика імператора щодо України була спрямована на повну нівеляцію національних особливостей, прав і традицій українського народу - скасування Магдебурзького права та Литовського статуту, ліквідацію уніатської церкви на Правобережній Україні, велась боротьба проти українського національно-визвольного руху (арешт членів Кирибо-Мефодіївського товариства, переслідування і заслання Тараса Шевченка).

1859. Народився Шолом-Алейхем (Рабинович Шолем Наумович). Всесвітньо відомий єврейський письменник та драматург походженням з України (із Переяслава), один із основоположників літератури на ідиш. За твір “Тев`є-тевель” був названий єврейським Марком Твеном. 

Єврейські письменники, Одеса 1910. зліва на право: Менделе Мойхер-Сфорім, Шолом Алейхем, Бен-Амі, Хаїм-Нахман Бялік

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1876. Народився Мирон Кордуба, український історик, публіцист, письменник. Автор ґрунтовних історичних праць («Південно-Західна Україна», «Територія і населення України», «Етнографічна територія України», «Історія Холмщини і Піддяшшя»), статей («Маркіян Шашкевич», «Про історичну повість», «Шеченко як краєзнавець і археолог» та ін.).

М.Кордуба у своїх роботах стверджував, що Україна географічно належить до Cхідної Європи, але займає у ній самостійне становище, утворює “окрему географічну провінцію” і, що головне, відрізняється від інших східно-європейських - великоруської, північноросійської, уральської, балтійської, білоруської як з огляду на ландшафт і будову поверхні, так і з погляду геологічного минулого.

Один із засновників у Чернівцях 1902 р. Українського історичного товариства (УІТ), завданням якого було згуртувати українську інтелектуальну еліту. Збирав матеріали до історико-географічного словника Галичини, перекладав українською твори Гі де Мопассана та Й. Гете.

1882. Народився Архип Тесленко, український письменник, автор творів (“З книги життя”, “Повне зібрання творів” та ін.)

1927. Народився Вітольд Шальонек, відомий польський піаніст і композитор (кантати “Мила земля”, “Симфонічна сатира”, Концерт для струнних інструментів). 

В. Шальонек є першовідкривачем “комбінованих звуків” на дерев'яних духових. З 1970 року проводив семінари і курси з власної композиторської техніки у вищих навчальних закладах Данії, Німеччини, Фінляндії, Польщі і Словаччини.

1931. Народився Михайло Горбачов, перший і останній президент СРСР (1985-1991). За правління Горбачова розпочались ліберальні реформи (так звана "Перебудова") всередині країни (зокрема, гласність, часткове скасування цензури, появи багатопартійності тощо). 

Фото з сайту sengiley.narod.ru

Горбачов - лауреат Нобелівської премії миру 1990 року (за об'єднання Німеччини). 

1935. Помер Говард Картер, британський єгиптолог, який в 1922 році відкрив гробницю фараона Тутанхамона. 

Фото з сайту www.newacropol.ru

Фото з сайту science.compulenta.ru

Фото з сайту ru-egypt.com

Найбільш вартісною знахідкою Картера та його партнера лорда Карнарвона була маска Тутанхамона вагою 11, 26 кг золота та дорогоцінних каменів. 

1942. У Мінську відбувся один із найбільших розстрілів євреїв - близько 5 тисяч в'язнів мінського гетто. На місці розстрілу було встановлено обеліск, а в 1946-му було споруджено меморіал “Яма” (глибока яма, викладена плитами з обеліском на дні). Щороку 2 березня на території Меморіалу відбуваються траурні поминальні мітинги.

Фото з сайту www.countryguide.ru

1942. Народився Джон Ірвінг, американський письменник і сценарист (“Світ очима Гарпа”, “Волю ведмедям”, “Четверта рука” та інші).

1944. Церемонія вручення нагород Американської кіноакадемії вперше транслювалась по телебаченню. Передачі велись лише двома місцевими лос-анжелеськими станціями через незначний інтерес публіки до цього заходу.

1949. Закінчився перший безпосадковий політ (94 години) на літаку Lucky Lady II (B-50 Superfortress) навколо земної кулі. 
Екіпаж літака під час польоту складався з 13 осіб, а його дозаправляли в повітрі чотири рази.

Фото з сайту en.wikipedia.org

1965. Розпочалась операція «Rolling Thunder» - бомбардування Північного В'єтнаму авіацією США під час В'єтнамської війни. Вона була найдовшою бомбардувальною кампанією після Другої світової війни і тривала по 31 жовтня 1968 року.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1992. Розпочався збройний конфлікт у Придністров'ї між центральною владою Молдови та самопроголошеною республікою Придністров'я. Конфлікт завершився підписанням мирної угоди, однак до сьогодні не визначено статус останньої.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар