19 січня - Україна Incognita

19 січня

1652. Посольство українських козаків вирушило з Чигирина до Москви для підписання союзу з Росією.

1728. У період временщиків російський імператорський двір переїхав із Санкт-Петербурга в Москву, де планувалося коронувати юного імператора Петра II. Але інтриги князів Долгоруких, які зуміли скинути всесильного фаворита Меншикова, зазнали невдачі, бо вони не зуміли вберегти Петра II від застуди, яка перейшла у віспу. У результаті на престол зійшла Анна Іоаннівна, а двір через чотири роки знову повернувся в Петербург.

Петро ІІ Олексійович під час підготовки до коронації помер від віспи. З його смертю закінчився рід Романових по чоловічій лінії

У перші місяці правління Петра II влада фактично знаходилась в руках князя О. Меншикова та Верховної Таємної Ради. Тоді ж Меншикова було звинувачено в державній зраді, усунено від влади і заслано разом з сім'єю в Ранненбург, а в 1728 — у Березов (тепер Тюменська область)

1736. Народився Джеймс Уатт, визначний шотландський винахідник, механік, член Лондонського королівського товариства. Творець універсальної парової машини подвійної дії. Його ім'ям названа одиниця потужності – ват.

Одна з версій: всупереч розхожій думці, Джеймс Уатт, «батько парової машини», ніякої інженерної освіти не мавпарової машини не винаходив, в молодості лише чув про існування якихось «вогненних машин", парою серйозно не цікавився і до 28 років до цієї справи не мав ніякого відношення. З сайта http://www.ahmadtea.ua

Перша парова машина Джеймса Уатта. THE GRANGER COLLECTION, New York. З сайта http://www.critical.ru

Принцип роботи останніх моделей парових машин Джеймса Уатта. З сайта http://www.critical.ru

1759. Португальський монарх Жозе І розпорядився вислати всіх єзуїтів з території країни і всіх колоній.

1798. Народився Огюст Конт, французький філософ і соціолог, родоначальник позитивізму, основоположник соціології як самостійної науки («Система позитивної політики»).

Конт висунув ідею соціології як науки про закони функціонування та розвитку суспільства в цілому, окремих суспільних явищ. Він зазначав, що у своїй галузі соціологія повинна вирішувати такі ж завдання, які в інших галузях знань вирішують фізика, хімія, біологія, на відміну від конкретних наук (мінералогія, ботаніка, зоологія), завданням яких є опис конкретних явищ, а не встановлення їхніх законів

1809. Народився Едгар По, американський письменник, поет, літературний критик і редактор, один із найбільш значних представників американського романтизму. Вважається творцем детективно-фантастичного жанру в літературі. По був одним із перших американських письменників, хто створював свої твори у вигляді коротких оповідань. Найбільшу популярність отримав за свої «похмурі» та детективні оповідання. Едгар По був першим серед відомих американських письменників, які намагалися заробити собі на життя тільки літературним ремеслом. Найвідоміші твори: «Падіння дому Ешерів», «Убивство на вулиці Морг», «Маска Червоної смерті», «Таємниця Марі Роже», «Колодязь і маятник», «Золотий жук» та ін.

Не в змозі утримувати себе фінансово, 27 травня,1827року По був зарахований рядовим до лав армії Сполучених Штатів. Використовуючи ім'я «Едгар А. Перрі» він заявляв, що йому 20 років, хоча на той час йому було 18. Спочатку він служив в форті Незалежності, на Бостонській гавані за 5 доларів в місяць. В тому ж році вишла його перша книга, 40 — сторінкова збірка віршів «Тамерлан і Інші вірші» підписана псевдонімом Бостонець

1853. У Римі відбулася прем'єра опери Джузеппе Верді «Трубадур».

Останній акт із опери "Трубадур". З сайта http://vaspronin.narod.ru

1903. Оголошено про проведення першої велогонки «Тур де Франс» - найпрестижнішої й за наших днів.

1906. Вийшов перший номер українського сатиричного журналу «Шершень».

 

1912. Народився Ярослав Стецько, український політичний діяч, голова Організації українських націоналістів у 1968-1986 рр., президент Антибільшовицького блоку народів у 1946-1986 рр.Ще юнаком Ярослав включився в національно-визвольну боротьбу, ставши членом нелегальної організації «Українська націоналістична молодь», підпільних Української військової організації та ОУН. Із 1932 р. Ярослав Стецько вже був членом крайової екзекутиви ОУН, ідеологічним референтом і редактором підпільних націоналістичних видань. За революційну діяльність зазнав репресій з боку польських окупантів, які в 1934 р.. засудили його до 5 років ув'язнення. Звільнений у 1937 р. за загальною амністією. У січні 1938 р. засновник УВО та ОУН полковник Євген Коновалець доручив Ярославові Стецьку підготувати черговий Збір ОУН. 
У лютому 1940 р. Стецько був співініціатором створення у Кракові революційного Проводу ОУН-Б, а на II Великому зборі ОУН-Б у квітні того ж року в Кракові Ярослава обрано заступником провідника ОУН-Б Степана Бандери. За відмову на ультимативну вимогу Гітлера відкликати Акт відновлення Української держави Стецька заарештували і запроторили до концтабору Заксенхаузен, де він перебував до вересня 1944 р. Після звільнення, утікши з-під нагляду гестапо, Ярослав Стецько в дорозі до американської окупаційної зони був тяжко поранений. У 1945 р. крайова конференція ОУН-Б обирає Стецька членом бюро Проводу ОУН, до якого належали Степан Бандера і генерал Роман Шухевич. У 1946 р. Ярослав Стецько очолив Антибільшовицький блок народів (АБН), президентом якого був до кінця свого життя. Після війни він розгорнув широку діяльність на всесвітній антикомуністичній арені. Найпомітнішими успіхами Стецька в міжнародній службі Ярослава були підписання домовленостей із Китайською антикомуністичною лігою (Тайвань), створення на Тайвані місії АБН (1957-1960 рр.), участь у підготовці й заснуванні в 1970 р. в Токіо «Світової антикомуністичної ліги», в якій Стецько був постійним членом виконкому. З ініціативи Ярослава Стецька постала також Європейська рада свободи, яка обрала його довічним членом почесної президії. У 1968 р. Стецька було обрано головою Проводу революційної ОУН-Б, яку він очолював до кінця життя (помер у 1986 р. в Мюнхені).

З початком німецько-радянської війни Стецько, пробившись із групою однодумців одразу за фронтовою лінією до Львова, скликав Національні збори, які 30 червня 1941 р. проголосили Акт проголошення Української Держави й обрали Ярослава Стецька прем'єром Українського Державного правління (у віці 29 років)

1938. Американська фірма «Дженерал моторз» першою в світі почала серійне виробництво дизельних двигунів.

1945. Прокомуністичні партії Польщі звернулися до народу із закликом не підкорятися постановам польського уряду в Лондоні. Натомість командувач польської підпільної Армії Крайової Леопольд Окулицький своїм наказом розпустив її.

1947. Народився Лешек Бальцерович, польський політик, економіст і фінансист, представник монетаризму, доктор філософії (1975), реформатор польської економіки. Організатор та ідейний натхненник польських економічних реформ (так званої «шокової терапії» або «плану Бальцеровича» - перетворення країни з плановою економікою на країну з ринковим господарством. У 1980-1981 рр. - консультант профспілкового об'єднання «Солідарність». У 1981 р. вийшов із ПОРП. Був координатором діяльності Європейської економічної асоціації в Польщі. У 1989-1991 та 1997-2000 - віце-прем'єр і міністр фінансів у різних урядах, у першій каденції - голова Економічного комітету при Раді міністрів Польщі. Директор Національного банку Польщі у 2001-2007 рр. У квітні 1994 р. разом із Мазовецьким, Геремеком, Сухоцькою та ін. заснував центристську політичну партію «Союз свободи» і був обраний її головою.

З сайта http://www.peoples.ru

1946. Створено Союз українців у Великій Британії.

1966. Індіра Ганді стала третім прем'єр-міністром Індії.

1969. Помер Микола Капустянський, український військовий і політичний діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, один з керівників Організації українських націоналістів (мельниківців). Наприкінці 1917 генеральний секретар Центральної ради з військових питань Симон Петлюра призначив Капустянського начальником штабу 11-ї армії. Із січня 1918 він — начальник штабу Північно-Західного фронту, утвореного для боротьби з більшовиками. З березня 1918 служив у Генеральному штабі української армії, був членом Військово-ученого комітету при Генштабі. Підтримав Директорію Української народної республіки, створену противниками гетьмана Скоропадського. У 1919 — начальник оперативного відділу і заступник першого генерал-квартирмейстера штабу Армії УНР. З 1920 — генерал-квартирмейстер штабу Діючої армії УНР, генерал-хорунжий. Згодом – на еміграції у Польщі та Франції. У 1929 р. був учасником 1-го Конгресу українських націоналістів у Відні. Увійшов до складу проводу українських націоналістів, призначений його референтом із військових питань. У 1932—1938 рр. - голова Українського народного (потім — національного) союзу. У 1939 р. учасник 2-го Великих збору Організації українських націоналістів у Римі, належав до числа прихильників Андрія Мельника, що конкурував зі Степаном Бандерою. З 1940 р., після розколу в ОУН, один із лідерів ОУН (м). Після початку Другої світової війни слідом за наступаючими німецькими військами прибув до України. У 1941 р. — заступник голови Української національної ради в Києві. Заснував Українське військове товариство імені П. Полуботка, очолив Інститут вивчення української визвольної боротьби. Жив у Львові, з 1945 р. — у Мюнхені. Продовжував активно брати участь у діяльності української націоналістичної еміграції в якості одного з найближчих сподвижників Андрія Мельника. З 1948 р. — військовий міністр «уряду УНР у вигнанні», член Вищої військової ради, генерал-полковник. З 1964 р. — глава сенату Українського націоналістичного руху.

Зліва направо: Ф. Кордуба, генерал М. Капустянський та О. Кульчицький. З сайта http://komb-a-ingwar.blogspot.com

Зліва праворуч: 1- Дарія Ребет, 4-й - Степан Ленкавський, 5-й - Дмитро Андрієвський, 6-й - Степан Бандера, 7-й - Андрій Мельник, 8-й - Микола Капустянський. Архів Центру досліджень визвольного руху

1990. Після вірменських погромів у Баку Верховна Рада СРСР ухвалила рішення про введення в столиці Азербайджану надзвичайного стану. У ніч з 19 на 20 січня в Баку були введені війська. За офіційними даними, загинуло 125 осіб.

1995. Російські війська захопили президентську резиденцію Джохара Дудаєва в Грозному і вивісили над нею російський прапор.

2001. Юлія Тимошенко звільнена з посади віце-прем'єр-міністра України у зв'язку з притягненням її до кримінальної відповідальності.

2006. З космодрому на мисі Канаверал за допомогою ракети-носія «Атлас V» запущена американська АМС New Horizons, призначена для дослідження Плутона.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар