19 серпня - Україна Incognita

19 серпня

1506. Помер Олександр Ягеллончик, король Польський і Великий князь Литовський.

1662. Помер Блез Паскаль, французький математик, фізик, літератор та філософ.

Ілюстрація з сайту nasha-vifania.at.ua

Паскаль - один із засновників математичного аналізу, теорії імовірності та проективної геометрії, творець перших зразків лічильної техніки, автор основного закону гідростатики. 

1704. Укладено Нарвський союзний договір, угоду між Росією і Річчю Посполитою про продовження спільної війни проти Швеції.

1871. Народився Орвілл Райт, молодший з братів Райт.

Фото з сайту www.britannica.com

Він здійснив перший політ на літаку з двигуном внутрішнього згоряння. Протягом свого життя займався видавництвом, тримав майстерню з виготовлення та ремонту велосипедів, доходи від якої дозволили йому з братом Вілбером впритул зайнятися розробкою і створенням літаків.

1883. Народилась Коко (Габріель) Шанель, французька модельєрка.

Фото з сайту www.clutch.in.ua

1914. У Львові створено керівний орган Українських Січових Стрільців - Українську Бойову Управу.

Сидять (зліва направо): доктори В. Старосольський, Т. Кормаш, К. Трильовський (голова), С. Томашівський, Д. Катамай (писар). Стоять: І. Боревський (скарбник), В. Темницький, доктор Л. Цегельський (заступ. голови).
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного

Фото з сайту www.archives.gov.ua

1930. У Полтаві відкрито сільськогосподарський інститут. 

Бібліотека Полтавського сільськогосподарського інституту (нині Полтавської державної аграрної академії)

Фото з сайту www.pdaa.edu.ua

У вересні-жовтні 1920 року на факультеті, де працював 21 викладач, почали навчатися 49 слухачів. Тут були секції тваринництва, рільництва, садівництва з городництвом. У жовтні 1921 року на основі сільськогосподарського факультету Вищої робітничої школи утворюється сільськогосподарський технікум. 

1936. У Москві розпочався відкритий судовий процес над "об'єднаним троцкістсько-зінов'євським антирадянським центром". 

Ідеолог марксизму Лев Давидович Троцький

Фото з сайту ru.wikipedia.org

Протягом шести днів усі 16 обвинувачених зізнались у створенні "центру", зв'язках з Троцьким, участі в убивстві Кірова і підготовці змови проти Сталіна. Всі підозрювані були засуджені до розстрілу.

1960. Здійснено перший політ до космосу живих істот. 

Радянським космонавтам шлях у космос проклали собаки, підібрані на вулиці

Фото з сайту felbert.livejournal.com

До виходу людини у космос у 1961 році польоти тварин мали на меті перевірити, чи можуть майбутні космонавти вижити після польоту, і якщо так, то як політ може вплинути на їх здоров'я. В епоху пілотованої космонавтики тварин відправляють у космос для вивчення різного роду біологічних процесів, ефектів мікрогравітації та з іншою метою.

1960. У Радянському Союзі захоплений 1-го травня американський пілот літака-шпигуна Lockheed U-2 Френсіс Гері Пауерс засуджений до десяти років ув'язнення - трьох у тюрмі і семи в колонії. 

Френсіс Гері Пауерс з моделлю літака U-2

Фото з сайту ru.wikipedia.org

Через 18 місяців радянська влада погодились обміняти його на Рудольфа Абеля, агента КДБ, котрий був викритий у США п'ять років перед тим.

10 лютого 1962 року в Берліні на мості між Західною і Східною частинами міста відбувся їх обмін. Після прибуття в США, ЦРУ і Сенат зняли з Пауерса будь-які звинувачення щодо іциденту з літаком-шпигуном. У 1970 році він опублікував книгу про ці події, а в 1977-му загинув під час аварії вертольота.

1991. Ортодоксальні комуністи на чолі з віце-президентом Янаєвим проголосили в СРСР надзвичайний стан і створили новий орган правління - ДКНС (Державний комітет з надзвичайного стану). 

"Західні країни не втручалися. Ми вважали, що це справа росіян", Сер Родрік Брейтуейт, посол Британії в СРСР

Фото з сайту www.ogoniok.com

ДКНС був створений з метою збереження СРСР шляхом усунення від влади президента, дії якого учасники комітету розглядали як неконститутційні.

1992. У Києві почав роботу I Всесвітній форум українців. 

Поштова марка "Всевітній форум українців 1992"

Ілюстрація з сайту www.moimarki.ru

Під час проведення Форуму відбулися засідання численних секцій, «круглих столів», на яких розглядалися актуальні питання політичного, культорологічного, економічного характеру. Одним з рішень Першого форуму було створення постійно діючого органу - Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР) з місцезнаходженням її в Києві. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар